Tegnap jelentették be hivatalosan, hogy elindul a Cloud Spanner adatbázis-szolgáltatás, amely az SQL és a NoSQL előnyeit ötvözi.

Új adatbázis-szolgáltatással bővült a Google Cloud Platform. Az eddigi portfóliót (Cloud SQL, Cloud Datastore, Cloud Bigtable) a hivatalosan is nyilvános béta szakaszba lépő Google Spanner, egy globálisan elosztott relációs adatbázis teszi teljessé, mely egy teljes menedzselt szolgáltatásként kínál a cég. A Spannerben ötvözték az ún. ACID (Atomicity, Consistency, Isolation, Durability) tranzakciókat és az SQL szemantikát a NoSQL adatbázisokat jellemző skálázhatósággal és magas rendelkezésre állással.

Közel 10 évnyi kutató-fejlesztő munkával sikerült feloldani a két megközelítés ellentmondásait. A koncepciót 2007-ben fogalmazták meg, akkor indultak a kutatások is. Az első eredményeket azonban már 2010-ben alkalmazta arra, hogy szerverparkja közötti optimális munkamegosztást tudjon kialakítani. Akkor még a Spanner feladata az volt, hogy a világszerte működő, elképesztő méretű adatközpont-hálózatát a lehető legkevesebb emberi beavatkozással és a lehető leggazdaságosabb módon tudja üzemeltetni. A Spanner már akkor is egy- és tízmillió közötti számú szerverben gondolkodott, ami kb. 10 trillió (1013) könyvtárat és 1018 bájt információt jelent.

Öt éve publikálták a modellt

Az adatbáziskezelő-modellt végül 2012-ben publikálták. A lényeg már az akkor kiadott dokumentumból kiderült: olyan adatbázisról van szó, amely képes az egész bolygóra kiterjedni, és konzisztens tranzakciós műveleteket biztosít. A Spannerrel felépített adattárházak elképesztően sok csomópontból állhatnak, mégis képesek biztosítani az ilyen rendszerektől elvárható alacsony késleltetést és a konzisztens adatállapot-ábrázolást.

A közlemény szerint az új szolgáltatás legfőbb előnye, hogy a felhasználónak csak az alkalmazáslogikával kell foglalkoznia, a hardverrel és a szotverrel nem, ahogy a fürtözéssel (clustering) és a shardinggel sem. Horizontális skálázhatóságot biztosít anélkül, hogy szükség lenne az adatok migrálására NoSQL adatbázisokba.

A szolgáltatással a felhasználó lényegében megszabadul attól a tehertől, hogy magas rendelkezésre állású és katasztrófatűrő infrastruktúrát kelljen terveznie és üzemeltetnie. A biztonságot emellett titkosítás, hozzáférés-menedzsment és naplózás is növeli. (A Spanner, valamint a hagyományos relációs és nem-relációs rendszerek összehasonlítását lásd az alábbi képen.)
 

A Cloud Spanner és a hagyományos adatbázisok
(kattintson a képre, és néze meg nagyobb méretben)

(Forrás: Google)


Egyszerű árazásra törekedtek

A szolgáltatás ára három elemből tevődik össze. Magárét a Cloud Spannerért használatarányosan kell fizetni node-onként és óránként. Kell fizetni a tárolásért (adattáblák, másodlagos indexek), és végül bizonyos esetekben fizetni kell sávszélességért.

Az adatbázis-szolgáltatás ára 90 cent óránként és node-onként. A tárolási kapacitásért havidíjat számláznak, 30 centet havonta.

A technológia ütőképességét a Google azzal támasztja alá, hogy saját szolgáltatásaihoz is használja, többek között az AdWords és a Google Play mögött is a Cloud Spanner dolgozik.

Cloud & big data

Egyre furcsábbak lesznek a CAPTCHA tesztek, ahogy a gépek is okosodnak

Már nagyon jók például például a fényképek címkézésében, de a logikai összefüggéseken könnyen fennakadnak. Igaz, ezzel így lehet némelyik emberi felhasználó is.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.