Biztosan alálőtt: az adatközpontokba szánt, a gyártó által a hűtési költségeket akár 80 százalékkal is mérsékelni képes eszköz kapacitása 50 terabyte!

A világ – jelenleg – legnagyobb tárkapacitásával bíró SSD-jét jegyzi a Viking Technology, mely a minap mutatta be tárolószörnyét. A termék része a vállalat Ultra High-Capacity (UCH) Silo sorozatának, melyben eddig is nagy kapacitást kínáló modellekkel próbálta meg vásárlásra rávenni ügyfeleit és az érdeklődőket.

Adatközponti felhasználásra

És hogy mennyi az annyi? Nos, a legújabb fejlesztés 50 terabyte-nyi tárterületet kínál, ami az otthoni számítógépekbe, laptopokba szánt átlagos példányoknál két nagyságrenddel több kapacitást nyújt. A konzumer piacon ugyanis jelenleg a 128, 256 és 512 GB-os példányok dívnak; előbbit főleg az operációs rendszer és az alapvető szoftverek tárolására használják, utóbbiak már a gyakran futtatott alkalmazások, játékok igényeit is ki tudják szolgálni.

Nem így a Viking Technology fejlesztése, melynek tagjai közül valószínűleg egy sem fog találkozni desktop vagy mobil PC-vel. Méretei miatt még ugyan éppen beférne (bár SSD-től szokatlan a 3,5 inches kialakítás), de a 6 Gbps-os SAS csatolófelület már viszonylag ritka vendég asztali környezetben.

Persze nem is ebbe a szegmensbe szánja termékét a vállalat, hanem kifejezetten adatközponti alkalmazásra ajánlja SSD-jét. Pontosabban SSD-it, hiszen a nagytestvérrel együtt egy 25 TB-os modellt is bejelentett azok számára, akiknek elegendő a kisebb kapacitás.

Sokat kínál, keveset fogyaszt

Mindkét memóriaalapú tároló energiatakarékos működésre terveztetett, így hiába az elképesztő kapacitás, nyugalmi helyzetben kevesebb mint 10 wattot fogyasztanak csupán, de aktív működés közben is megelégednek 16 wattal. A cég szerint ezért terabyte-onként akár 80 százalékos spórolás is mutatkozhat a terméküket választó adatközpontokban, ami az energia-, tárolási és hűtési költségeket illeti.

A két SSD Planar MLC NAND flash memóriát használ, írási/olvasási tempójuk viszont csak a merevlemezekhez képest gyors, napjaink modern, konzumer piacon jelenlevő SSD-ihez viszonyítva már lassúcskának számít. Az 500 MB/s olvasási és 350 MB/s írási adatátviteli sebesség kicsit nyugdíjas tempó, még az elméleti maximummal is közel két nap, mire teleírható egy tároló. A gyártó által megadott olvasási és írási teljesítmény maximuma 60 és 10 ezer IOPS.

Leggyakoribb aggály az SSD-kkel szemben azok megbízhatósága. Annak érdekében, hogy ezúttal ez fel se merülhessen, a Viking Technology már a bejelentéskor azzal állt a nyilvánosság elé, hogy új drive-jai kibírják a 7/24-es használatot, azaz a folyamatos írást – akár öt éven keresztül is.

Meddig uralkodik majd?

Árazása egyelőre nem ismert, a Viking Technology egyelőre nem közölte, hogy mennyibe kerül majd az 50 TB-os SSD. Figyelembe véve, hogy az egy terabyte-os memórialapú meghajtókért mennyit kérnek a boltokban, átlagfelhasználói szemmel vélhetően hanyatt vágódnánk az összeg láttán.

És várhatóan még ennél is drágább lesz a Seagate által korábban bejelentett SSD. A cég 60 TB-os SSD-jének ugyan pontos megjelenési ideje nem ismert (csupán annyit közöltek, hogy „talán” idén rendelhetővé válik), de mihelyst piacra kerül, azonnal letaszítja a Vikingek meghajtóját a trónról.

Cloud & big data

Lehet, hogy éppen most tesszük tönkre a Föld mágneses mezejét

A műholdcsordákat tenyésztő űrvállalkozók eddig is sikeresen kiakasztották néhány tudományterület képviselőit, de úgy tűnik, hogy a sornak még messze nincs vége.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.