A közösségi hálózat birtokában levő Whatsapp üzenetküldőt eddig a Kék Óriás szolgálta ki, de most a szolgáltatás a Facebook saját adatközpontjába költözik.

1,2 milliárd ember használja szerte a világon a 2014-ben Facebook tulajdonába került WhatsApp azonnali üzenetküldő alkalmazást. Ennek felhőalapú hátterét eddig az IBM szolgáltatta, Mark Zuckerberg cége azonban hamarosan saját adatközpontjaiba költözteti a szolgáltatást.

Várhatóan még az idei évben megkezdődik a migráció, melynek eredményeként az IBM el fogja veszíteni nyilvános felhőszolgáltatásának egyik presztízsügyfelét. Egy, magát megnevezni nem kívánó forrás szerint a WhatsAppot az IBM öt legnagyobb ügyfeleinek egyikeként tartották számon bevétel tekintetében; volt olyan időszak, amikor egymaga 2 millió dollárt fizetett ki havi szinten a Kék Óriásnak (jelenleg már kisebb jelentőségű az üzenetküldő szolgáltatás az IBM szerint).

A gyors növekedés hátrányai

Hogyan lehet, hogy még nem a Facebook adatközpontjai szolgálják ki a WhatsApp igényeit? A három évvel ezelőtti akvizíciót követően Zuckerberg cége úgy döntött, hogy a szolgáltatás egy darabig ugyanúgy működjön tovább, ahogyan korábban, azaz továbbra is az appot kiszolgáló szervereken fusson.

Valószínűleg a migrációs feladat mértéke volt az, ami eltántorította a Facebookot attól, hogy azonnal nekilásson az átállásnak. Kisebb, hasonló jellegű céges bekebelezések esetén ugyanis nem várt különösen sokat a saját berkeibe való tereléssel a vállalat; az IBM SoftLayer szervereket használó szolgáltatásokat a lehető leggyorsabban saját datacentereibe költöztette.

Nyilván az sem segítette a gyors átállást, hogy a WhatsApp akvizíciója idejében a Facebook még el volt foglalva a 2012-ben beszerzett Instagram fotómegosztó app AWS-ből való migrálásával. Két, ekkora kaliberű projektet pedig nem akart egyszerre felvállalni a közösségi hálózat mögött álló vállalat. És nem árt azt sem figyelembe venni, hogy saját Messenger üzenőszolgáltatásának különválasztásával is ekkor bíbelődött a Facebook.

Adatközponti szerverek mindenkinek
A Facebook még 2011-ben hozta létre az Open Compute Project (OCP) nevű kezdeményezést. Az oregoni Prineville-ben található adatközpontjának kialakításakor nyilvánossá tette az adatközponti szerverek informatikai dokumentációját. Az OCP közösségének célja olyan adatközponti hardverek megalkotása, amelyekkel egyszerűbbé és olcsóbbá tehető a skálázható rendszerek (webes kiszolgálók, cloud computing stb.) üzemeltetése, nyílt és szabadon hozzáférhető vagy módosítható tervekkel könnyítve meg a kivitelezést.

Az OCP-hez azóta egy sor cég csatlakozott szállítói oldalról (Cisco, HP, Intel, Microsoft, VMware stb.) és vevői (Goldman Sachs, Bank of America stb.) oldalról egyaránt.

Leszokni a nyilvános felhőről

Noha az IBM nem hirdette különösebben a WhatsApp-pal kötött üzleti megoldását, azért némi információ rendelkezésre áll az együttműködésről. Eszerint több mint 700 csúcsszerveren futott a szolgáltatás, elosztva a San Joséban és a Washington D.C.-ben levő IBM adatközpontokban. Ezt igényelte is az üzenetküldő, hiszen egyedül szilveszterkor 63 milliárd(!) üzenetet küldtek el felhasználói.

A Facebook ugyanakkor azt reméli, hogy saját szerverein hatékonyabban fog működni a WhatsApp, amivel pénzt takaríthat meg a vállalat. Emellett abban is bízik, hogy a felhasználók nem vesznek észre semmit az átállásból.

Általános trend egyébként a fiatal vállalkozásoknál, hogy külső felhőszolgáltatóra bízzák ilyen jellegű igényeik kiszolgálását. Ennek köszönhetően nem az üzemeltetésre kell fókuszálniuk, hanem központi üzletükre, ami hatékonyabbá teszi őket. Ahogy azonban nő a cégméret, gyorsan nőnek a költségek is, melyek egy bizonyos szint felett már jobban kontrollálhatók saját felügyelet mellett. A Dropbox és a Zynga is hasonló utat jártak be; a két vállalat az Amazon Web Services-től való függőségét csökkentette egy bizonyos fejlődési szakasz elérését követően.

A WhatsApp is így tett: a startup 2009-es indulásakor mérnökeik a SoftLayer nevű szolgáltatót választották. Ez akkor még független cégként létezett, utólag került 2 milliárd dollárért az IBM tulajdonába.

Közösség & HR

Visszavonulót fújt Európában a TikTok

Az Európai Bizottságnak nagyon nem tetszett a kínai közösségi alkalmazás ösztönzőporgramja, amit olyan addiktívnak és károsnak jellemeztek, mint a dohányzást.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.