Pusztán a hardverköltségeket nézve az x86-os szerverek előnye vitathatatlan a mainframe-ekhez képest, de ott vannak még a szoftverlicenc-díjak is.

Gyakorlatilag minden vendorra igaz, hogy a mainframe-szoftverek licencdíjait havonta kell kiegyenlíteni. Cserébe nem csak a szoftver használatára lesz jogosult a mainframe üzemeltetője, de szinte biztosan kap terméktámogatást is. A support egyaránt tartalmazhatja az ingyenes szoftverfrissítéseket, javításokat és a helpdesk jelentette segítséget.

A havidíj összegének meghatározásában fontos tényező az adott nagygép mérete – értelemszerűen minél több processzor(mag) dolgozik egy mainframe-ben, annál magasabb lesz a szoftverlicenc díja. A licencdíj megállapításához kezdetben az IBM úgynevezett Processor Groupokat hozott létre, melyek az azonos méretű mainframe-eket csoportosították. A különböző méretű nagygépek havidíja – ezt nevezték Graduated Monthly License Charge-nak (GMLC) – ettől a besorolástól függött.

A 90-esek éven közepén aztán a vállalat átállt a processzoralapú MSU (Millions of Service Units) érték alkalmazására, noha a kisebb mainframe-eknél megmaradt a korábbi elszámolási formánál. A megváltozott mérőszám mellé új havidíj-elnevezés is társult, ez lett az Indexed Monthly License Charge (IMLC). Érdekesség, hogy az egységnyi MSU-ra jutó ár szintje fordítottan arányos az adott nagygépes rendszer MSU-értékével, tehát minél erősebb volt a vas, egységnyi teljesítménye annál olcsóbbá válhatott.

Melyik kezembe harapjak?

A teljesítményalapú árképzés jó a szoftverfejlesztőknek, de hátrányosan érinti a hardvergyártókat. Különösen komoly a kihívás az olyan vállalatoknak, mint a mindkét térfélen játszó IBM; hiszen a Kék Óriás egyrészt el akarja adni az új processzorokat, másrészt az azokon futó szoftverei után is bevételre vágyik.

Ezt áthidalandó jött létre a használatalapú licencelés (Sub-Capacity Pricing), azaz immár nem a telepített, hanem a felhasznált processzor-teljesítmény alapján kell havidíjat fizetni. Noha kezdetben nem volt különösebben népszerű a mainframe-et használók körében, mára gyakorlatilag ez a legelfogadottabb elszámolási rendszer.

A használatalapú licenceléssel tetszőleges méretű nagygépes rendszert lehet összeállítani úgy, hogy közben a kihasználatlan kapacitásért nem kell szoftverlicencet fizetni. Ezzel pedig drámai mértékben lecsökkenthető a szoftverlicenc-költség – olyan szintre is, melynek köszönhetően a mainframe-ek egységnyi teljesítménye olcsóbbá válhat, mint az x86-os szervereké.

Variációk egy témára

A fentiek ellenére nem egységes a kép. Akárcsak a mobilszolgáltatók; a mainframe-es szoftverszállítók is többféle konstrukciót kínálnak ügyfeleiknek. Az IBM-nél például lehetőség van ún. Flat Workload License Charge (FWLC) fizetésére, amely mérettől függetlenül egy maximum díjat határoz meg szerverenként. Ezt jellemzően a régebbi compilerekre és segédprogramokra alkalmazzák.

A másik opció az ún. Variable Workload License Charge (VWLC), amelynél a havidíjat a processzorméret vagy teljesítmény alapján állapítják meg. Ezt tovább lehet bontani a már fent említett módon, szerverkapacitás-alapú vagy használatalapú változatokra. Mindezt ráadásul megfejelik olyan extrákkal, mint az Advanced WLC (AWLC). Ezzel a csökkentett árképzésű modellel igyekszik a vállalat a modernebb hardverek használata felé terelni ügyfeleit.

Hogyan járunk jobban?

Ez a nagy kérdés, a válasz pedig összetett, sok tényezőtől függ. Érdemes néhány gyakorlati példát megnézni. Egy 2013-as, több feladattípusra kiterjedő felmérés során hasonlították össze egy SQL Server adatbázis terhelését Intel x86-os szerverkörnyezetben egy z/OS-on futtatott DB2-vel. A cél 23 ezer felhasználó kiszolgálása volt.

A feladathoz x86-os alapokon négy HP szerver kellett összesen 128 maggal. Ennek a hardverkonfigurációnak a költsége 340 ezer dollár volt, míg a szoftverlicenc-költség 1,64 millió dollárra rúgott három éves távlatban, azaz az összköltség 1,98 millió dollárra jött ki. Ezzel szemben az DB2 kiszolgálására elegendő volt 5 mag, így azonos időtáv alatt a kombinált (hardveres/szoftveres) költség 1,4 millió dollárra jött ki. A mainframe árelőnye itt egyértelműen az alacsonyabb szoftverlicencdíjban testesült meg.

Az I/O teljesítmény és költsége szintén fontos tényező, különösen az egyre szaporodó virtuális gépek korában. Az x86-os rendszerekben az I/O-igény növekedése több rendszermagot igényel a feldolgozáshoz, ami hatásosan korlátozza az egy szerveren futtatható VM-ek számát, illetve megemeli a hardverköltségeket.

A zEnterprise viszont más módon kezeli az I/O feladatokat. 4-16 dedikált rendszer dolgozik a processzorok alá, amivel tehermentesíti a rendszermagokat az I/O kérelmek feldolgozásában. Egy másik összehasonlítás során kiderült, hogy egy tizenkét HP DL580 szerverből (és összesen 192 magból) álló farm valamivel több mint 13 millió dollárból képes azt a teljesítmény biztosítani, amit zEC12 kevesebb mint 6 millió dollárból.

Hasonló eredményt hozott a vegyes, magas- és alacsony prioritású terhelések kiszolgálása. Magas prioritású banki tranzakciós terhelést és alacsony prioritású könyvelési feladatok futtatását tesztelve kiderült, hogy összesen 120 magos x86-os környezetre van szükség a megfelelő teljesítményhez. Ennek 13,7 millió dolláros összesített ára jelentősen felülmúlta a feladatot kiszolgálni képes zEC12 rendszer 5,77 millió dolláros költségét.

A sor még hosszan folytatható lenne, de könnyen belátható, hogy adott teljesítményigények összehasonlításakor bizonyos méret felett igenis érdemes figyelembe venni a mainframe-ek szoftverlicencdíjának előnyeit. Dollármilliókban mérhető megtakarításokat eredményezhet ez, és akkor nem beszéltünk más, szintén fontos – alacsonyabb fogyasztás, nagyobb redundancia stb. – előnyökről.

Cloud & big data

A testkamerák felvételei alapján készítene rendőrségi jelentéseket az MI

Pontosabban a Draft One nevű MI-alkalmazás fejlesztője, aki szerint jó ötlet rábízni az ilyesmit a totál megbízhatatlan mesterséges intelligenciára.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.