Meghökkentő, de logikus kapcsolatra mutatottak rá az önjáró autók és a háromdimenziós nyomtatással előállított műszervek még nem is létező ipara között.

A háromdimenziós nyomtatással előállított emberi szervek és a jelenleg limitált tesztüzemben működő önvezérlő járművek elterjedése között erős korrelációt vél felfedezni egy 3D nyomtatással foglalkozó cég vezetője. A logika egyszerre drámai és meggyőző.

Nincs hiba, nincs baleset

Bár nem holnap szabadulnak rá nagy tömegben az utakra, a robotpilóták által vezetett járműveket már számtalan gyártó teszteli, és a bevezetési lehetőségeket vizsgálja. Az egyik leghíresebb ilyen kezdeményezés a Google nevéhez fűződik, amelynek kocsiai már évek óta járják a kaliforniai utakat. De említhetnénk több más, tradicionális gyártót is: legutóbb például a Volvo göteborgi tesztjéről adtunk hírt.

Az önműködő autók bevezetése mellett kardoskodók egyik első számú érve, hogy a gépek nem, vagy legrosszabb esetben is csak nagyságrendekkel kevesebb esetben hibáznak, mint az emberi sofőrök. Azaz a közlekedés veszélytelenebbé és olcsóbbó tehető lenne, ha elszaporodnának a robotpilóták.

Nincs baleset, nincs donor

Igen ám, de a kevesebb közúti baleset negatívan érintene egy rendkívül fontos egészségügyi területet - mutatott rá a Fortune-nek nyilatkozó Bre Pettis. A professzionális és otthoni célú 3D-s nyomtatókkal foglalkozó MakerBot vezetője szerint komoly kihívás elé állítaná az orvostudományt, ha az utakon átvennék a vezető szerepet az algoritmusok, és tökéletes munkájuknak köszönhetően visszaesnének a balesetek. A halálos kimenetelű ütközések ugyanis, bármennyire is profánul hangzik, de az első számú "forrásai" a szervátültetésre váró betegeknek.

Pettis természetesen hazabeszél, hiszen úgy látja, ha eljön a robotautók kora, addigra a 3D-s nyomtatás technológiájának is szükségszerűen el kell érnie azt a szintet, hogy nagy mennyiségben és megbízható minőségben tudjon mesterséges szerveket előállítani.

Állkapocstól a veséig

Bár mindkét összekapcsolt területnek jelentős fejlődésen és több problémán kell túljutnia, a háromdimenziós nyomtatás már ma is olyan színvonalat képvisel, amely jelentős segítséget tud nyújt az egészségügynek. A sort kezdhetnénk az olyan határterületekkel, mint a látássérült gyerekeknek szánt mesekönyvekkel. Folytathatnánk a különböző implantátumokkal, de említhetnénk azokat a próbálkozásokat is, amikor egy sebészeti beavatkozás előtt a műtétre való felkészülést segíti a páciens szervének élethű nyomata. Sőt, kínai tudósoknak már néhány hónapig funkcionáló, kicsinyített májat is sikerült előállítani.

Miközben a 3D-s nyomtatási technológia és az önvezérelt járművek egyaránt elképesztő lehetőségekkel kecsegtetnek, a MakerBot vezetőjének logikus gondolatmenete arra is felhívja a figyelmet, hogy nem érdemes kizárólag önmagában értékelni egye-egy fejlesztést. A környezetre, a gazdaságra vagy éppen az életünkre gyakorolt hatások nem egy esetben nagyobb változásokat idézhetnek elő, mint az adott technológia a szorosan vett iparágában.

Piaci hírek

Egyre furcsábbak lesznek a CAPTCHA tesztek, ahogy a gépek is okosodnak

Már nagyon jók például például a fényképek címkézésében, de a logikai összefüggéseken könnyen fennakadnak. Igaz, ezzel így lehet némelyik emberi felhasználó is.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.