A relatíve olcsó okostelefonjairól egyre ismertebbé váló kínai vállalat chipek tervezésébe fogott. Az első lapka már meg is jelent.

Igazán elkötelezett a Xiaomi mobiltelefonos üzletágának építésében; a vállalat egy ideje már komoly energiákat fordít a készülékek számítási kapacitását biztosító lapkák házon belül történő fejlesztésére. Nem kis fába vágta ezzel fejszéjét a cég, hiszen olyan versenytársakkal kell megküzdenie, mint a Samsung vagy a Qualcomm.

Éles a verseny

Az új Surge S1 lapka a középkategóriás Xiaomi Mi 5C-ben jelenik meg elsőként; a belépőszintnél többre vágyó, de azért a csúcskategória árát megfizetni nem akaró/tudó felhasználói tábort célzó telefonról tegnap rántotta le a leplet a távol-keleti vállalat. A kínai piacon pénteken debütáló telefonnal a Xiaomi azt a lendületet szeretné visszaszerezni, amivel 2015-ben berobbant a köztudatba.

A tavalyi év ugyanis nem alakult annyira jól, mint ahogyan azt a két évvel korábbi teljesítmény alapján várták: a Xiaomi pozíciókat vesztett szerte a világon és otthon, Kínában is. Különösen hazai riválisainak – Oppo, Vivo, Huawei – köszönhette visszaesését, de például az Apple 2016-os kínai erősödése se tett jól a Xiaomi eladásainak. Annak ellenére, hogy gyakorlatilag semmit sem keres a vállalat okostelefonos eladásain.

Visszatérve a Surge S1-re: a vállalat nem csak a mobiltelefonos piacon akar új lendületet szerezni saját chipjei révén, hiszen termékportfoliója egyéb digitális eszközöket is tartalmaz, mint például okos világítást kínáló termékek, kamerák, légfrissítők, sőt, még légdeszka is megtalálható a Xiaomi kínálatában. Márpedig ezek számítási igényét ki kell szolgálni, így a Surge S1-nek ezekben az eszközökben is lenne helye.

Sokba kerül, de megéri(?)

Rövidtávon a saját fejlesztésű processzorok nagy kockázatú befektetésnek számítanak, hiszen még egy alapos licencbevásárlás esetén is komoly pénzeket kell befektetni, mire az első szilíciumlapkák legördülnek a gyártósorról. Közép- és hosszútávon viszont számos előnyt nyújtanak, amelyekkel a Xiaomi élni is szeretne.

Egyrészt a saját tulajdonú központi vezérlőegységek a többi fejlesztőtől, gyártótól való függetlenedést nagyban elősegítik. A mobilipar csúcskategóriát célzó szegmense például jelenleg attól szenved, hogy a Samsung az összes Snapdragon 835-ös lapkát lekötötte a Galaxy S8 indulásáig. Ezzel riválisai arra kárhoztattak, hogy a korábbi CPU-k közül válogassanak legújabb modelljeikbe, azaz nem tudnak többet, jobbat felmutatni ezen a téren készülékeikben.

Xiaomi Mi 5C - a gyártó új processzorainak első példányai lapulnak bennük

Másrészt a megszokottól eltérőre kíváncsi, az alternatíváknak szívesen esélyt adó felhasználók tábora is megcélozható egy, legalább a kezdetekben egyedi lapkával. Emellett pedig a költségcsökkentésben is szerepet vállalhat a Surge S1; hiszen minél inkább saját fejlesztésű a lapka, annál kevesebb licencköltséget kell fizetni. Ezt pedig vagy további árcsökkentésre lehet kihasználni, még inkább alákínálva a versenytársaknak, vagy a profitszint növelésére fordítható az itt megspórolt kiadás.

És van egy utolsó, de szintén említést érdemlő szempont is. Ha a hardver és a szoftver fejlesztése egy kézben zajlik, akkor kifinomultabb, egymással jobban együttműködő rendszerek hozhatók létre, amint az az Apple példája is bizonyítja. Az optimalizált működés például hosszabb üzemidőt, könnyebben használható alkalmazásokat stb. jelenthet, ami szintén vevőcsalogató tényezővé válhat.

Szorosra fűzhető integráció

A nyolcmagos Surge S1-et a Xiaomi leányvállalata, a Pinecone Electronics és a szintén kínai lapkagyártó Leadcore közötti együttműködés keretében állítják elő jelenleg, 28 nanométeres gyártási eljárást használva. Négy mag alacsony működési frekvenciát (1,4 GHz) kapott, négy másik pedig a nagy teljesítményt hivatott kiszolgálni, 2,2 GHz-es órajellel. A lapka grafikus vezérlője Mali T-860 MP4, ami megbirkózik 4K-s videolejátszással is. Ez a tudás egyébként nagyjából a Qualcomm Snapdragon 625-ös processzorával egyenértékű, ilyen CPU-t használ például a Motorola Z Play.

Azt egyelőre nem tudni, hogy lesz-e, és ha igen, akkor mikor, magasabb igényeket is kielégíteni képes saját processzor, mint ami Qualcommnál a Snapdragon 835 vagy a Huaweinél a Kirin 960. Utóbbi egyben követendő például is szolgálhat a Xiaomi számára: a Kirin 960 meggyőzően nagy számítási teljesítményt nyújt fejlesztője mobileszközei számára, mindeközben alacsonyan tartja a fogyasztást, köszönhetően a szoros hardver- és szoftver integrációnak. Nem mellesleg az egyik legjövedelmezőbb androidos gyártóvá tette a céget.

A Huawei-féle szoftver/hardver összefonódás a Xiaomi 10 éves tervében is szerepel. Addig azonban, amíg beérik a fejlesztés, a vállalat továbbra is függeni fog a Qualcomm és MediaTek lapkáitól. Intő jel, hogy még a saját gyártókapacitással bíró Samsung sem tud teljesen függetlenedni a Qualcomm chipjeitől.

Mobilitás

A Samsung szembemegy a világtrenddel: vezetőknek jön a hatnapos munkahét

Annyira gyenge eredményeket produkált tavaly a dél-koreai vállalat, hogy a vezetőknek át kellett állniuk vészhelyzeti működésre.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.