A Google neurális hálózatok bevetésével már azokhoz a futurisztikus képjavító technológiához közelít, amiket eddig legfeljebb filmekben láthattunk.

Napjaink egyre inkább terjedő 4K-s felbontása előbb-utóbb a képrögzítés és -javítás terét is elfoglalja. Különösen a kétkamerás, gyenge fényviszonyok között készült felvételeket javító hardveres megoldások hoznak szép eredményt, egyre kevesebb az elmosódott, életlen, értékelhetetlen kép vagy videó. Ezt egyébként az évről évre javuló minőséget produkáló okostelefonos kamerák fejlődése is segíti.

Egyelőre azonban még mindig rengeteg olyan ipari és otthoni képrögzítő eszköz van használatban, ami akár évtizedek óta szolgálja tulajdonosát. Ezek azonban mai mércével gyenge képminőséget adnak: a VGA-felbontás körüli látvány gyakran csak sejteti, hogy mi látható a képen.

A nyomozós sorozatokban ezt a problémát az ultramodern technológiák bevetésével hidalják át, azokkal varázsolnak hihetetlenül éles képeket a kijelzőn megjelenő értelmezhetetlen pixelhalmazból. Mostanáig mindez nem csak hihetetlen, hanem hiteltelen is volt, legalábbis az általánosan elérhető képjavító technikákat ismerve. Mostanáig...
 

Egy kis agymunka

A Google mesterséges intelligenciával foglalkozó kutatói ugyanis bevetették a cég erőforrásait a probléma kezelésére. Túlságosan alacsony felbontású képekből varázsoltak, ha nem is tökéletes, de azért emberi fogyasztásra már alkalmas változatokat. A Brain nevű kutatócsoport neurális hálózatok tanításával érte el az eredményt; ehhez ismert személyiségek fotóit, később pedig hálószobák képeit használta fel.

Míg az egyik hálózat feladata volt, hogy "kitalálja", hogyan kell az alacsonyfelbontású képek pixeleiből magasabb felbontást elérni, addig a másik a végső részletek hozzáadásáért felelt. Mindkét hálózat úgy végezte munkáját, hogy rengeteg, korábban „látott”, hasonló kép elemzéséből származó adatokat húzott rá a bemenetként megadott képekre.

Amint az lent is látszik, közel sem tökéletes a végeredmény, de még mindig megdöbbentő, mire képes a két neurális hálózat együttműködése. Baloldalt látható a gyakorlatilag felismerhetetlenre tömörített kiindulási állapot, jobboldalt pedig az eredeti kép. A kettő közé került az, amire a Google algoritmusai jutottak hosszas tanulást követően.

Persze fontos megjegyezni, hogy a mesterséges intelligencia nem visszaállítja valahonnan a kép részleteit, hanem, amint azt fent is említettük, a korábban tanultak alapján egészíti ki. Ebből következően az így nyert kép perdöntő bizonyíték biztosan nem lehetne például egy nyomozási ügyben, de a helyes irányba való elmozdulásban segíthetné a nyomozókat. És nem csak a bűnüldözésben játszhatna szerepet a Brain eredménye, hanem akár műholdas képek elemzésére is használható lenne.

Egyelőre a fiókban marad

Sajnos a Google hivatalosan nem tervezi a technika továbbfejlesztését; a kutatás egyfajta lehetőségfeltáró kísérlet volt. Lehetőségei amúgy is korlátozottak, hiszen a Brain algoritmusainak erősen fókuszált témájú képekkel kellett megbirkózniuk. "Tudták", hogy arcokkal és hálószobákkal kell dolgozniuk, ami nyilván nagyban segítette, hogy a végeredmény elfogadható minőségű legyen.

Ugyanakkor a vállalat már korábban is bizonyított ezen a téren. Rapid and Accurate Image Super-Resolution, azaz RAISR (Emelő) megoldása fel tudja skálázni a kisebb felbontású képeket nagyobbra, néhány egyszerű algoritmus alkalmazásával. Ezek feladata, hogy az egyébként nem létező pixelek megjelenésével „kitalálja”, milyen színűeknek kellene lenniük a képpontoknak ahhoz, hogy a néző számára a lehető legjobb, az eredetihez lehető legközelebbi vizuális élményt nyújtsák.

Cloud & big data

Összezuhantak a Meta részvényei, amikor kiderült, hogy az MI pénzbe kerül

Sokan próbáltak szabadulni a papíroktól, miután a vállalat lassulásra figyelmeztetett a mesterséges intelligencia fejlesztésével összefüggő, hosszabb távra szóló beruházásokra hivatkozva.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.