10 milliárd dollárért vásárolják be magukat a japánok a személyszállítással foglalkozó amerikai vállalatba.
Hirdetés
 

Az Uber igazgatótanácsa vasárnap jutott egyezségre, melynek köszönhetően a SoftBank sok milliárd dolláros befektetést eszközölhet a sharing economy egyik legnagyobb, egyben legproblémásabb képviselőjébe. A japánok mintegy 10 milliárd dollárért vásárolhatnak részvényt, ezzel az amerikai vállalat 14-20 százalékát vehetik meg.

A Softbank egyébként nem kispályázik: a pénzügyi cég tavaly 32 milliárd dollárért vásárolta fel az ARM-ot - úgy, hogy az ajánlattételkor csak 22 milliárdosra becsülték a brit chipgyártó vállalatot. Ezzel a megállapodással ez lett a SoftBank történetének egyik legnagyobb akvizíciója. De szintén a távol-keletiek nevéhez fűződik a Google tulajdonában levő Boston Dynamics megszerzése is.

A japán nagyvállalat óriási tőkével rendelkezik, és nem titkolt célja, hogy ezeket a forrásokat olyan megoldásokba, know-how-ba fektessék, amelyek a közeljövő üzleti lehetőségeit hordozzák magukban. A SoftBank meglátása szerint az egyik ilyen terület a robotika, hiszen a szegmens fontossága csak egyre hangsúlyosabbá válik, ahogy a világ gazdasága fokozatosan digitalizálódik. Szintén ezt a törekvésüket mutatja a fintech területen tevékenykedő Kabbage nevű startupba nyáron befektetett negyedmilliárd dollárjuk.

Kiegyenlítettebbé váló vezetés

Visszatérve az Uberhez: nem csak befektetési szempontból önt tiszta vizet a pohárba az igazgatótanács döntése, hanem egyben pontot tesz az Uber társalapítója és egykori CEO-ja, Travis Kalanick és a Benchmark Capital között fennálló jogi háború végére is. Utóbbi a vállalat egyik korai befektetője. Az Uber jelenleg 13 százalékát birtokló befektetési cég még augusztusban perelte be Kalanickot, azzal vádolva, hogy a férfi félrevezette a részvénytulajdonosokat a tanácsban való befolyásának növelése érdekében.

A megállapodás alig egy hónappal azután születhetett meg, hogy a vezetőség a korábban gyakorlatban levő szuperszavazási struktúra eltörlése mellett döntött. Ez lehetővé tette a korai tulajdonosok számára, hogy a voksolással megválaszolandó kérdésekben a részvényarányos módszerhez képest tízszer többet érjen szavazatuk. Egy hónapja azonban már az egy szavazat – egy részvény modell szerint születnek a döntések. Ezzel párhuzamosan hattal megnövelték az igazgatótanács taglétszámát is – összesen tizenhétre -, hogy ellensúlyozzák Kalanick korábbi ejtőernyőseit.

Problémák az alapítóval

Nehéz időben kellett döntést hoznia a vezetőségnek, az idei év botrányoktól volt hangos az Uber életében. Szexuális zaklatás vádjával például több mint húsz alkalmazottól kellett megválnia a cégnek, és még nem is ez volt a legnagyobb kihívás a vállalat számára.

A közel 70 milliárd dollárra értékelt óriássá duzzadó egykori startup vezetője is komoly viharokért volt felelős 2017-ben. Kalanick a nyáron magánéleti problémákra hivatkozva mondott le vállalata igazgatásáról, ugyanakkor külső események is elősegítették döntésének meghozatalát. Ennek közvetlen előzménye az a független vizsgálati jelentés volt, amely a cégnél egyre gyakrabban felbukkanó krízishelyzeteket vizsgálta.

Travis Kalanick, az Uber alapítója

Az átfogó vezetési problémákat feltáró anyag kötelező tréning bevezetését javasolta a döntéshozói székekben ülő menedzsereknél, valamint azt, hogy írják újra az Uber deklarált vállalati kulturális értékeit. Ezzel elkerülhetők lennének az olyan botrányok, mint a munkahelyi szexizmus és a cégtől menekülő női munkatársak problémája, vagy éppen a vezérigazgató videóra vett bunkóskodása egy sofőrrel.

Egy hosszú vitát követően június végén a főbb részvényesek végül távozásra bírták Kalanickot. Értesülések szerint a társalapító ultimátumot kapott, amelyben öt, nagy részesedéssel bíró befektető követelte azonnali lemondását. Kalanick végül hosszas tanácskozást követően beadta a derekát, és döntéséről értesítette a dolgozókat is. Utódja az Expedia korábbi CEO-ja, Dara Khosrowshahi lett.

Akad azért előrelépés is

Szerencsére nem csupán a botrányoktól hangos az idei év. Amint arról írtunk, az Uber nemrég bejelentette, hogy partneri megállapodást kötött a NASA-val, és az amerikai űrkutatási hivatallal együtt belevág a városi légtér kiaknázásának feladatába. A Space Act Agreement révén hamarosan megjelenhetnek az első, alacsony magasságban repülő személyszállító járművek.

Nem csupán koncepcióról van szó: olyan biztonságos repülő taxikon dolgozik a vállalat, amelyeket kifizetődő üzemeltetni. És mindezt meglepően hamar: még az évtized vége előtt megjelenhetnek az első légi járművek. A szintén most bejelentett UberAir szolgáltatás 2020-ra fog elindulni a tervek szerint. Érdekesség, hogy ez mindössze egyetlen évvel azután következne be, mint ahogyan azt a Harrison Ford főszereplésével elkészült Szárnyas fejvadász (Blade runner) nevű, kultfilm státuszba került sci-fi (első része) megjósolta.

Piaci hírek

Bagóért cserél gazdát egy ikonikus játékstúdió

A többek között a Borderlands fejlesztőjeként ismert Gearboxot 460 millió dollárért veszi át a Take-Two Interactive az Embracer Grouptól. Utóbbihoz viszont alig három éve még 1,3 milliárdért került.
 
Hirdetés

A NIS2-megfelelőség néhány technológiai aspektusa

A legtöbb vállalatnál a megfeleléshez fejleszteni kell a védelmi rendszerek kulcselemeit is.

Az uniós direktíva felpezsdíti a magyar kiberbiztonsági piacot, az auditokból átfogóbb képet kapunk a gazdaság és az ország kiberképességeiről is. Interjú dr. Bencsik Balázzsal, az SZTFH kibervédelmi igazgatójával.

a melléklet támogatója a RelNet Technológia Kft.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.