Akár eredeti méretének ötvenszeresére is nyújtható, gumiszerű vezetőanyagot kísérleteztek ki, mely még akkor is képes összeforrni, ha külső erőhatás kettétépte.

A Rozsomák (Wolverine) című film ihlette annak az öngyógyító anyagnak a létrehozását, mely, ha nem is minden helyzetben, de számos sérülés esetében jelenthet prompt megoldást az okostelefonok sérüléseire. Elsősorban a kijelző és az akkumulátorok terén növelheti a biztonságot.

Munkában az ion-dipólus kölcsönhatás

Tavaly decemberben bukkant fel az első hír arról az anyagról, melyet a UC Riverside vegyészei fejlesztettek ki. A héten az American Chemical Society előtt is bemutatott gumiszerű vezetőanyag tulajdonképpen nem más, mint egy nagymértékben nyújtható polimer és ionizált só keveréke. Akár eredeti méretének ötvenszeresére is növelhető, de ennél is fontosabb tulajdonsága, hogy képes önmagát "gyógyítani". Még akkor is vissza tud állni eredeti állapotába, ha az anyagot két részre szakítják.

Ezt egy speciális kötéstípusnak köszönheti az anyag, melyet ion-dipólus kölcsönhatásnak hívnak. A töltött ionok és poláris molekulák közötti erők magasfokú stabilitást mutatnak elektrokémiai körülmények között, ez biztosítja a nagyfokú rekreációs képességet.

Minderről Dr. Csao Wang (Chao Wang) kutatásvezető számolt be. Wang poláris, nyújtható polimert kombinált nagy ionerősségű sóval, így hozva létre a keresett anyagot. Ennek az ötvözetnek köszönhetően, még szétszakadása esetén is képes összeforrni az anyag két, különálló széle.
 


3-4 év, mire forgalomba kerülhet

Számos tesztet végzett a kutatócsapat az anyagon, vágásoktól, szakításoktól kezdve egészen odáig, hogy lapokra vágták szét. Vizsgálataik szerint 24 óra alatt minden ilyen fizikai behatás után regenerálódott, eredeti állapotába állt helyre.

Wang elmondása szerint az öngyógyító anyag olcsó megoldást jelenthet számos, az okostelefonok esetében jelentkező problémára, például a kijelzőt vagy az akkumulátort érő fizikai behatások ellentételezésére. Ugyanakkor további kutatásokra és a kereskedelmi forgalomban való megjelenéséhez a gyártás fejlesztésére van szükség, ezért a kutatás vezetője szerint 2020 előtt nem számíthatunk a hétköznapi életben való megjelenésére.

De nem csak mobilkommunikációs készülékekben lesz használható az öngyógyító anyag. A kutatócsapat szerint mesterséges izmokat is létre lehet hozni belőle, amik akár a robotika fejlődését is elősegíthetik.

Nem ez az első ilyen anyag

A saját, eredeti szerkezetüket helyreállító anyagok mindennaposnak nem nevezhetők ugyan, de több területen találkozhattunk már a technológiával. Az egyik legismertebb az okostelefonokhoz, azon belül is az LG-hez kapcsolódik, mivel a gyártó G Flex készülékeinek hátlapja ilyen bevonattal rendelkezett. A Readingi Egyetem kutatói egy olyan új anyagot kísérleteztek ki, ami minden területen jobb az eddigieknél.

Amennyiben a szupramolekuláris poliuretán névre hallgató anyag felületét megkarcolják, azon sérülést okoznak, annak halmazállapota folyékonnyá válik, így a keletkezett rést azonnal feltölti önmagával. Az öngyógyító folyamat elindulása után a poliuretán molekulái újrarendeződnek, és pár óra leforgása alatt visszaáll az eredeti, szilárd állapotába.

Mobilitás

Nem sok mindenkit érdekel az Apple szuperszemüvege

A beszámolók alapján elolvadt az érdeklődés a Vision Pro headsetek iránt, az Apple néhány üzletében szinte nem is keresik a gyártó legújabb hardveres termékét.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.