A Nyugati-Fríz-szigeteken annyit spóroltak az intelligens közvilágítással, hogy az a nagyvárosi modellek szempontjából is tanulságos lehet.

A kis szigeteken működő közösségeket sokszor hozzák fel példaként a fenntartható energetikai rendszerekre való átállással kapcsolatban. Ahogy a szén-dioxid-kibocsátás csökkentése vagy a párizsi klímamegállapodás egyre gyakoribb téma, úgy irányul a figyelem is azokra a projektekre, amelyek nem csak úttörő jellegű, de sikeres kísérleteket is jelentenek az ilyen jellegű telepítések között.

Legújabban a Hollandia partjainál fekvő Texel sziget került be a hírekbe, ahol teljes egészében intelligens közvilágítási hálózatot építettek ki. Ezzel a Nyugati-Fríz-szigetek legnagyobb és nagyrészt beépített tagján Európa egyik legnagyobb, IoT-alapú közvilágítási rendszere állt munkába, lehtővé téve, hogy a sziget korábbi energiafelhasználásának akár 66 százalékát megspórolhassák.

Önellátóak lesznek

A rendszer egyúttal fontos eleme annak a tervnek, amelynek célja, hogy 2020-ra Texel teljes egészében energiasemleges legyen. Ilyen projekteket egyébként máshol is találhatunk Hollandiában, az Apeldoorn nevű településen zajló mintaprojektben például 2035-re próbálják kiépíteni a 100 százalékban energiasemleges, vagyis praktikusan villanyszámla nélkül üzemeltetett közösségi infrastruktúrát.

Az okos városok koncepcióján belül a szigeteken működő közösségek különösen aktívak. Idén márciusban 15 európai országban összesen 36 sziget létre is hozta a Smart Islands Initiative kezdeményezést. A résztvevő közösségek olyan digitális technológiákba invesztálnak, amelyek a későbbiekben mintát jelenthetnek az Európa egészére kiterjedő energetikai fejlesztésekhez.

A beruházások olyan szenzortechnológiákat, automatizált rendszereket és internetképes megoldásokat érintenek, amelyek révén a szigetek drasztikusan csökkenteni tudják függőségüket a szárazföldi energiaszolgáltatóktól. Texel esetében egy 170 négyzetkilométeres, 13.500 lakosú szigetről van szó, amely az elmúlt években nagyrészt száműzte a fosszilis energiahordozókat.

Kicsiben már működik

Az új közvilágítási rendszer önmagában energiasemleges módon működik, a hálózatot napelemek látják el árammal, az utcai lámpák pedig ki- és bekapcsolódnak aszerint, hogy a szenzorok észlelnek-e közeledő járókelőket vagy járműveket. Ehhez sok ezer vezeték nélküli kontroller beépítésére volt szükség, amelyek a megfelelő pontossággal érzékelik az emberi tevékenységhez kapcsolódó mozgást.

Az ilyen fejlesztések természetesen megfelelően kis nagyságrendűek, nagyjából megfeleltethetők egy nagyvárosi mikrohálózatnak olyan helyeken, amelyek nem maradhatnak áramellátás nélkül – ilyen mondjuk egy specializált létesítmény vagy kampusz. A tapasztalatok viszont ugyanilyen okokból felhasználhatók a kórházak, iskolák, esetleg katonai létesítmények esetében is.

A nagyvárosok energiahálózatanál már a méretekből adódóan is mások a gazdaságossági ösztönzők az energiafogyasztás csökkentésére. Ilyen projektekre is van azonban precedens, amelyek közül az Ericsson, a Cisco, a Philips vagy a Schneider Electric barcelonai munkájáról mi is beszámoltunk. A 2012 óta zajló együttműködés keretei között például 1100 darab LED-es világítású, mozgásérzékelős villanyoszlopot telepítettek és 500 kilométernyi optikai kábelt fektettek le.

Közösség & HR

Lehet, hogy éppen most tesszük tönkre a Föld mágneses mezejét

A műholdcsordákat tenyésztő űrvállalkozók eddig is sikeresen kiakasztották néhány tudományterület képviselőit, de úgy tűnik, hogy a sornak még messze nincs vége.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.