Nyugat-Európában az idei első negyedévtől egyre olcsóbb előfizetési ajánlatokkal állnak elő a mobilszolgáltatók. Eközben a magyarországi gazdasági helyzet idei alakulása két hazai operátort díjemelésre késztetett.

A mobil előfizetések teljes költsége, beleértve akár egy topmodell okostelefon vásárlását is, az idei első negyedévtől Nyugat-Európa legtöbb országában csökkenő tendenciát mutat – derül ki a holland Telecompaper legfrissebb elemzéséből. A független piackutató 16 országban vizsgálta a mobil előfizetések árszintjét és hasonlította össze a fél évvel korábbi hasonló kutatás számaival. A felmérésbe bevonta a csak SIM-kártyát jelentő előfizetéseket és a topkategóriás készülékkel megfejelt ajánlatokat is. A féléves jelentésben a szakértők az előfizetések teljes bekerülési költségét vették figyelembe, beleértve a havidíjat, a vele együtt ajánlott készülék árát és az esetleges egyéb extra díjakat, vagy a promóciók költségét is.

Egyre jobban csomagoltak az ajánlatok

A 16 országra, köztük Ausztriára, Franciaországra, Németországra, Olaszországra, Svédországra és Svájcra kiterjedő felmérés érintette az összes nagyobb mobilhálózati operátor kínálatát, beleértve azok fapados brandjeit is.  A szóban forgó országokban több mint 3200 ajánlattal jelentek meg a szolgáltatók, ami azonban 18 százalékkal volt kevesebb, mint a fél évvel korábbi periódusban.

A kutatás megállapította, hogy az előfizetési lehetőségek egyre nagyobb „csomagban” jelennek meg. Azoknak a csak SIM-kártyás ajánlatoknak az aránya, amelyek legalább ezer, vagy korlátlan hívást foglalnak magukban a korábbi 27 százalékról 36 százalékra nőtt. Egyre nagyobb adatcsomag is jár az előfizetésekkel, főleg Ausztriában, Dániában, Németországban, Franciaországban és Írországban, ahol ma már a több mint 2 gigás díjcsomag számít átlagosnak.

Ami a topkategóriás okostelefonnal megfejelt ajánlatokat illeti, nem meglepő a költségcsökkenés, hiszen mind a fél évvel korábbiban, mind a mostaniban a Samsung Galaxy S5-öt vették alapul az elemzők. Ennek az ára pedig idén év elején már csökkenő tendenciát mutatott, jelezve, hogy tavasszal érkezik az újabb csúcsmodell az S6-os.

Széles sávban mozognak a díjak

A felmérésbe bevont országokon belül  Ausztria, Franciaország, az Egyesült Királyság és a skandináv térség maradt a legalacsonyabb mobilkommunikációs költségű hely, míg a legdrágább Görögország és Portugália.  Belgium és Svájc is drágult, Hollandia ezzel szemben beállhatott a legolcsóbb mobilköltségű nyugat-európai országok közé, a többieknél vegyes kép alakult ki.

A díjak közötti sáv továbbra is széles Európában.  Egy csak SIM-kártyás, ezer perc feletti hívást és 2 gigabájt feletti adatforgalmat magában foglaló előfizetés átlagos díja Dániában havi 19 euró, Görögországban 101 euró, Hollandiában pedig 36 euró, két euróval kevesebb a nyugat-európai átlagnál.

A hazai tarifák nem követik a nyugati trendet

Mindeközben Magyarországon újabb szolgáltatónál készülhettek az előfizetők a mobiltelefonáláshoz köthető díjak emelésére. Mint ismert, néhány hete a Telenor értesítette üzleti ügyfeleit, hogy esetükben két új díjtétel, a kiegészítő havidíj és a kapcsolási díj bevezetésével felfelé módosulnak a mobilos költségek, ami számítások szerint egy közepes méretű cégnél havi több ezer forintos drágulást is jelenthet.

A lépést akkor a cég vezetése azzal indokolta, hogy „az elmúlt időszakban több gazdasági tényező nem várt kiadásokat és költségnövekedést eredményezett a Telenornál, ami kedvezőtlenül érintette a társaság beszerzési és üzemeltetési tevékenységét”.

Májustól a Magyar Telekom is növelte a kis- és középvállalati ügyfeleinek szóló díjakat, ami havi nettó 800 forintos drágulást jelent a számukra. Majd alig néhány nappal később már a lakossági előfizetők kerültek sorra, őket ténylegesen júliustól érinti az áremelkedés, legyen szó akár havidíjas, akár feltöltőkártyás konstrukciókról, de drágulnak az ügyfélszolgálaton intézhető ügyek díjai is.

A percdíjak az előfizetéses díjcsomagoknál egységesen bruttó 2-4 forinttal nőnek, ami a lebeszélhető havidíjas csomagoknál kevesebb hívást jelent, mivel ezek ára nem változik. A feltöltőkártyás csomagok percdíjai 1-11 forint között emelkednek, de drágul a mobilinternetezés díja is.

Júliustól azonban az ügyfélszolgálati elintéznivalókért is többet kell fizetni, legnagyobb mértékben a díjcsomagváltás drágul, lényegében a duplájára. Ez arra készteti majd az előfizetőket, hogy a korábbiaknál nagyobb arányban használják az önkiszolgáló online ügyfélszolgálatot, mert itt továbbra is díjmentesen lehet intézni az ügyeket.
 

A Micron is megkapta az irdatlan amerikai állami támogatást

Az Intellel, a TSMC-vel és a Samsunggal együtt így már 28 milliárd dollárt osztott ki az amerikai kormányzat a hazai csipgyártó üzemek építésére és fejlesztésére.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.