A Noreg Kft.-t ebben egy a közelmúltban kapott nemzetközi elismerés is segítheti. Kőrös Zsolt ügyvezetővel a díj apropóján a céges IT-biztonság aktuális kihívásairól is beszélgettünk.

A Noreg Kft.-nek ítélték az idei International World Quality Commitment Award egyik aranyszobrát. A díjat a madridi székhelyű BID (Business Iniciative Directors) Group One alapította, amely cégek minőségbiztosítási rendszereivel foglalkozik tanúsítóként és tanácsadóként egyaránt. Az elismerés odaítélésénél figyelembe veszik a vásárlói elégedettséget, a kommunikációs stratégiát, a humánerőforrás kezelését, a tervezési és döntési folyamatokat, valamint a pénzügyi mérleget és az üzleti eredményt is. A korábbi évek nyertesei között található egyebek mellett az amerikai Walmart, az ING Csoport, a Tata, az Alcoa, valamint a Noreg piacát tekintve a Kaspersky Lab is. A díj kapcsán beszélgettünk Kőrös Zsolttal, a Noreg ügyvezető igazgatójával.

A régióból egyedüliként díjazták a céget

"A jelölés teljesen anonim, mi nem is tudtunk róla, csak amikor értesítettek a végeredményről" – kezdte a beszélgetést Kőrös Zsolt.  Információik szerint a jelölésben a BID Group One szakértői mellett részt vehetnek a korábban díjazottak is. Idén a közép-kelet-európai régióból egyedül a Noreg került a díjazottak közé, Európa nyugati feléből pedig angol cégek teljesítményét ismerték el.

Arra a kérdésre, hogy mit lehet kezdeni egy ilyen díjjal, az ügyvezető így válaszolt: "azt, hogy mennyit ér a díj, még mi is csak most fogjuk megtapasztalni. Mindenképpen szerepet szánunk neki a jövőbeni kommunikációs kampányainkban és a cég arculatának az építésében egyaránt."

Az elismerés a cégvezető szerint segítheti a társaság külföldi terjeszkedését is, ami számukra a jövő egyik nagy kihívása. Mint ismert, a Noreg 1998-ban termékértékesítéssel és a hozzá kapcsolódó szolgáltatással indult. A viszonteladói tevékenységnek ugyanakkor eléggé korlátos a piaca, erre hosszabb távon nem lehetett volna stabilan építkezni, és főleg nem bővülni – földrajzi értelemben sem. "A hazai piaci lehetőségek igen szűkösek, abban pedig nem sok ráció van, hogy mondjuk IBM termékeket értékesítsünk Szlovákiában, hiszen az amerikai nagyvállalatnak ott is vannak helyi viszonteladói" – mutatott rá a stratégiaváltás motivációira az ügyvezető .

Megérte saját fejlesztésbe invesztálni

A helyzetből a kiutat első körben, mintegy 5-6 éve, a saját termék fejlesztésében látták. Ennek ereményeként született meg a cég zászlóshajója, a MARGARÉTA nevű kártyamenedzsment rendszer. Ennek lényege, hogy egy nyilvános kulcsrendszer (PKI – Public Key Infrastructure) használatával a céges informatikai környezet, beleértve az adatátviteli rendszereket is, úgy tehetők biztonságossá és hitelessé, hogy közben a kezelésük egyszerű marad. Így több alkalmazás vagy elektronikai rendszer jelszavai vagy kártyái helyett elegendő egy chipkártyát használni. A MARGARÉTA a kártyákat teljeskörűen menedzseli, azok rendszerbe vételétől kezdve a kibocsátáson át, a kártyaprofil kezeléstől a riportok készítéséig minden olyan funkciót biztosít, amelyre nagyvállalati környezetben szükség lehet.

"A MARGARÉTA-val sikerült egy olyan piaci rést megcéloznunk, amiben van fantázia, és amit további lépésként lehet máshol is értékesíteni" – mondta Kőrös. A cég fő ügyfelei a pénzintézetek és a távközlési szolgáltatók, épp az a kör, melyet az elmúlt években az adózási környezet változásai miatt ma már inkább a visszafogottabb IT-költéseik jellemeznek.

Külföldi rendszerintegrátorokkal szerződnek

A nemzetközi terjeszkedés első lépéseként, amolyan ugródeszkaként a Noreg pár hónapja egy külföldi pénzintézetnél, az elektronikus fizetési piac ismert szereplőjénél, az Euronetnél vezette be a Margarétát.

Kőrös Zsolt
A Budapesti Műszaki Egyetemen szerzett villamosmérnöki diplomát, később ugyanott doktori fokozatot. Az egyetemi évek után szoftvermérnökként a BME űrkutató csoportjában dolgozott műholdak fedélzeti adatgyűjtő rendszerének fejlesztésén, majd az Eötvös Loránd Geofizikai Intézet senior fejlesztő mérnöke lett. 1991-ben nagyot váltott. Négy évig a Spectral Kft.-t,  igazgatta, majd újabb négy év következett a HR-COMP élén. 1998-tól ügyvezető igazgatóként irányítja a Noreg Kft.-t, amely 1999-ben került a Montana 100 százalékos tulajdonába. A Noreg azóta is önállóan, de a Montana csoport tagjaként dolgozik.

Ami pedig a külpiaci terjeszkedési stratégiát illeti, a Noreg nem gondolkodik saját leányvállalatban, mert mint Kőrös Zsolt mondja: "a MARGARÉTA nem dobozos termék, ehhez mindenképpen kell egy helyi rendszerintegrátor partner, már csak azért is, mert az ilyen jellegű megoldások többnyire egy adott projekt részeként jöhetnek szóba."

Folyamatosan építik a külpiaci kapcsolataikat, az elmúlt hónapokban nagy nemzetközi vállalatok IT-szolgáltatói cégeivel tárgyaltak. Az ügyvezető bízik benne, hogy rövidesenegy nagyobb projektet is sikerül ilyen módon megszerezniük. A külpiaci felfutás sürgető, mert látják a hazai felvevőpiac végességét. A főbb célországok, az uniós tagállamok. "Nyitnánk keletre is, van szerződésünk a Nemzeti Kereskedőház Zrt.-vel , amelynek a támogatásával nemrégiben Szingapúrban és Dél-Koreában jártunk" – teszi hozzá Kőrös Zsolt.

Idén elmarad a növekedés

A hazai piacon annak ellenére nincs nagy konkurenciájuk, hogy a megoldásuk nem számít teljesen egyedinek. Kártyamenedzsmenttel más cégek is foglalkoznak, de túlnyomó többségük valamelyik nagy kártyagyártó termékét kínálja, amely a saját kártyára van optimalizálva. A MARGARÉTA ezzel szemben teljesen liberális: minden kártyát befogad. "Tudunk testre szabott, nagyon egyedi megoldásokat is nyújtani, ráadásul egy itthoni fejlesztőmérnök díja közel sem annyi, mint mondjuk egy amerikaié."

A szolgáltatásaik nemcsak a rendszer bevezetéséről szólnak, hanem a havidíjas üzemeltetésről is, amit inkább kisebb cégeknek nyújtanak, ahol nincs erre külön dedikált szakember. A bevételüknek már eddig is meghatározó részét jelentette az üzemeltetési profil, ami lehet teljes körű vagy rendelkezésre állás típusú.

Ami a most záruló üzleti évet az ügyvezető alapvetően sikeresnek ítéli. hiszen a kedvezőtlenebb piaci feltételek ellenére tudták tartani a tavalyi szintet. "Határozottan nehezebb volt ez az év, mi egyelőre nem látjuk ezen a piacon a növekedést. Ennek fényében viszont már az is szép eredmény, hogy hozzuk a tavalyi 550 millió forintos bevételi szintet" – hangsúlyozta Kőrös Zsolt.  

Spórolnak a cégek az IT-biztonságon

A mai spórolós időszakban a cégek egy nem elhanyagolható része az IT-kiadásoknál az elsők között húzza le az IT-biztonságra vonatkozó költéseket. Az ügyvezető igazgató szerint a témát más oldalról megközelítve a saját eszközök munkahelyi használata is komoly biztonsági kockázatot jelent. Fejtörést okoz a nagy cégek IT-biztonsági szakembereinek az is, ha a topmenedzsment olyan trendi készülékeket használ, amelyekre nem lehet megfelelő biztonsági szolgáltatásokat telepíteni. 

A legelterjedtebb mobil operációs rendszerrel, az Androiddal sem könnyű, mert ahány gép, annyiféle változata van. "Önmagában az is nehéz feladat, hogy egy heterogén környezetre megfelelő biztonságot adjunk" – mutat rá a további veszélyforrásokra az ügyvezető.

A további nagyobb céges IT-kihívások között említi még a divatos felhőrendszereket, amelyek első pillanatra nagyon jó hívószónak tűnnek, és komoly megtakarítást ígérnek. "Egészen addig, amíg el nem kezdenek ezeknek a biztonságával is foglalkozni. Akkor derül ki, hogy – kis túlzással – annyit lehet majd erre pluszban költeni, mint amit megspóroltak a saját rendszeren" – hangsúlyozta Kőrös Zsolt.

Biztonság

Új márkanév alatt hódítaná meg az intelligens járműveket a Huawei

A kínai vállalat szerint jelentős átalakulás előtt áll az autóipar, ők pedig vezető szerepre törekednek az "intelligens vezetés forradalmában".
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.