Legalábbis a Broadcomtól nem: a vállalat szép csendben felhagyott a Vulcan projekttel.

A Broadcom felhagyott a saját, szerverszintű feladatok ellátására szánt, 64 bites ARM system-on-chip (SoC) létrehozására irányuló erőfeszítéseivel. Noha a vállalat maga még nem állt a nyilvánosság elé döntésével, azt több, egymástól független iparági szereplő is megerősítette.

A Vulcan néven ismert titkos projekt valószínűleg a 37 milliárd dolláros Avago-Broadcom akvizíció áldozatává vált. A felvásárlás az Avago oldalán üzletmenet-befolyásoló helyzetbe juttatta a céget, az új csúcsvezetők pedig valószínűleg nem láttak akkora üzleti potenciált a dologban, mint a Broadcom még önálló vezetősége.

Kihunyt a tűzhányó

Mindez szép csendben zajlott, illetve zajlik most is. A mérnöki erőforrásokat folyamatosan átcsoportosítják más termékekhez, a csapat további tagjai pedig már vagy távoztak, vagy értésükre adták, hogy hamarosan menniük kell. Források szerint a Vulcan dizájnerei már a rivális félvezetőgyártóknál kopogtatnak állásért, ami egyértelműen jelzi, hogy a Broadcom szerverszintű processzorok létrehozásáról szőtt álmai véget értek.

Noha hivatalos megerősítés nem érkezett, az is gyanús, hogy a projekt nyomait szinte teljesen eltüntették. Még azt a 2013-as sajtóközleményt is törölték a Broadcom weboldaláról, melyben a Vulcan indulásáról számoltak be. Szerencsére az archive.org-on elérhető az eredeti másolata.

Eszerint egy olyan négymagos, 64 bites, ARM alapokon nyugvó lapkában gondolkodott a vállalat, amelyet kifejezetten szerverszintű feladatok ellátására terveztek. A magok akár 3 GHz-es órajelre is képesek lettek volna, köszönhetően az alkalmazni tervezett 16 nanométeres FINFET gyártási eljárásnak. Az ARM-mal kötött partneri megállapodás révén nyílt, ISA-független hálózati virtualizációt (Network Function Virtualization, NFV) is támogatott volna a lapka.

A Broadcom egyébként egészen előrehaladott állapotba jutott a chip fejlesztésében, állítólag működő szilíciumlapkát is sikerült előállítani. Ugyanakkor hiába ígérte először 2014-re, aztán 2015-re az első mintákat a vállalat, ezzel végül adós maradt.

Nincs nagy tolongás

A Vulcan projekt leállásával meglehetősen szabaddá, szinte már légüressé vált az ARM szerver SoC-ok világa. Az X-Gene néven ARM-kompatibilis szerverlapka-családot fejlesztő Applied Micrót felvásárolta a Macom, és hasonló döntést hozott a processzorral kapcsolatban, mint a Broadcomot bekebelező Avago.

Az AMD jelenleg az x86-os Zen processzorok iránt mutat élénk érdeklődést, ARM szerverchipekre vonatkozó tervei ezzel háttérbe szorultak. Így tulajdonképpen két szereplő maradt csupán a piacon: a Cavium-féle ThunderX ARM, illetve a Qualcomm Centriq SoC megoldása. Utóbbiból erre a negyedévre ígértek mintapéldányokat, a piacra pedig állítólag 2017 második felében fognak belépni.

Több mint hat éve zajlik a hírverés az ARM-alapú szerverek körül anélkül, hogy eddig bármilyen, kereskedelmi forgalomban is életképes termék bemutatkozott volna – összegezte a terület eddigi „eredményeit” Gina Longoria, a Moor Insights and Strategy vezető elemzője. Túl sokat tehát nem szabad várni; lehet, hogy végül le kell mondanunk az ARM alapokra épülő szerverprocesszorokról.

Piaci hírek

Serényen költ a világ idén informatikára

A Gartner előrejelzése szerint 2024-ben globálisan 5 ezer milliárd dollárnál is többet költünk majd infokommunikációs eszközökre és szolgáltatásokra.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.