Gyorsan válaszolt az Opera Software, az Edge energiatakarékossági képességeit igazoló Microsoft-tesztekre. De miért olyan fontos ez?

Mind a mai napig az akkus üzemidő a legérzékenyebb pontja a mobil eszközöknek. Az egyik leggyakrabban használt alkalmazás ezeken is a webböngésző: nem csak szöveges, képi, zenei és videotartalmak megjelenítésére, hanem – a felhőszolgáltatások egy jelentős részénél – alkalmazások felületeinek megjelenítésére is használjuk. Mindez felértékeli a böngészőt. Mobil eszközök esetében éppen ezért egyáltalán nem mindegy, hogy mennyi energiát kell a böngésző futtatására fordítani.

Az Edge sikerjelentése gyors választ kívánt

Amint azt megírtuk, a Microsoft laborja olyan eredményeket produkált, amelyben az Edge akkus üzemidőben az összes konkurensét porba alázta. A teszthez kapcsolódóan Brandon Heenan, aki az Edge fejlesztőcsapatában többek között az energiahatékonyságért is felelős teamben dolgozik programmenedzserként, azt is megírta, hogy a július végén érkező nagy Windows 10-frisstés, az Anniversary Update milyen előrelépést hoz ezen a téren.

Mint írja, javítanak az Edge-ben a háttérben futó weboldalak kezelésén, egy időzítővel optimalizálják a JavaScriptek futását. A Flash-tartalmak futását leválasztják a böngészőről, így kontrollálható lesz azok erőforrás-felhasználása, és ha túl sok erőforrást foglal le vagy netán a Flash összeomlik, úgy lehet leállítani, hogy nem rántja magával az adott weboldalt. Javítanak az Edge kezelőfelületénnek hatékonyságán, főleg az animált elemek kezelésén, amely szintén többletmunkát adnak a hardvernek. Emellett egy új hálózatkezelési funkcióval (TCP Fast Open) hatékonyabbá és energiatakarékosabbá teszik a wifi-kapcsolatot, többek között a csomagvesztés utáni javítások optimalizálásával.

Nagyon emlékeztet az Opera módszereire

Az Opera Software, személy szerint Błażej Kaźmierczak fejlesztési igazgató gyorsan és némi gúnnyal reagált a Microsoft eredményeire. Ez érthető is, hiszen a norvég cég egyik érve a böngészője mellett, hogy jól futtatható mobil eszközökön, mert nagyon gyors, és kicsi az energiafelhasználása.

Emellett az idén két olyan szolgáltatást is bejelentettek, amilyeneket a böngészők többsége alapból nem kínál: márciusban jött a beépített reklámblokkoló – ez gyorsítja a böngészőt és az akkut is kíméli (lásd fentebb) –, majd egy hónappal később a fejlesztői verzióba belekerült az igyenes VPN funkció is.

A közelmúltban pedig megérkezett a Battery Saver funkció, ami a cég tesztjei szerint egy órával volt képes növelni egy gép akkus üzemidejét az akkukímélő mód nélkül futó Operához képest.

Az Opera egyébként hasonló módszereket használ a Battery Saver módban, mint amiket a Microsoft tervez az Edge-be. A háttérben lévő fülek aktivitását csökkenti, a nem aktív füleken futó JavaSriptekhez optimalizált ütemezőt használ, a nem használt plug-ineket automatikusan lekapcsolja, 30 fps-re csökkenti a képfrissítést, kikapcsolja a böngészőtémák animációit, és videolejátszásnál kikényszeríti a hardveresen gyorsított kodekek használatát.

Ez a teszt mást mutat

Az Opera saját korábbi tesztjei alapján a Battery Saver akár 50 százalékkal is képes növelni az akkus üzemidőt a konkurens böngészőkhöz képest. Mint Kaźmierczak írja, a tesztek elvégzésekor nem foglalkoztak Edge-dzsel, mert az csak Windows 10-en fut. Most azonban újra lefuttatták tesztet, de már a Edge-t is belevették. Eszerint egy 64 bites Windows 10-es laptopon az Opera fejlesztői verzió bekapcsolt natív hirdetésblokkolóval és Battery Saverrel 22 százalékkal hosszabb üzemidőt biztosított, mint az Edge, illetve 35 százalékkal hosszabbat, mint a legfrissebb Chrome.

Az Opera olyan tesztet használ, amellyel a valós felhasználást szimulálja. Többféle típusú weboldalt tölt be párhuzamosan (videó, híroldalak, stb.), beépíti a különböző felhasználási szituációkat, sőt még a görgetést is (a módszertan részletei elolvashatók Kaźmierczak bejegyzésének végén).

Azt persze az Opera Software fejlesztési igazgatója is elismeri, hogy a két teszt nem összevethető – bár szerinte a Microsoftté nem is visszaellenőrizhető, hiszen a Microsoft nem közölte a mérése pontos módszertanát. De legyen bármelyik tesztnek is igaza, az Opera helyzetén ez kevéssé változtat: piaci részesedése stabilan 1,5 és 2 százalék közözz mozog.

Mobilitás

Úgy tűnik, a fiatalok unják a VR-szemüvegeket

Egy friss felmérés szerint nem csak azokat lesz nehéz meggyőzniük a gyártóknak, hogy fektessenek pénzt és időt a virtuális valóságba, akiknek még nincs saját VR-headsetjük.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.