A válaszok alapján van még tere a fejlődésnek. Aki menedzselt Wi-Fi hálózatot használ, az élvezi az előnyeit, és további beruházásokat is tervez.

A D-Linkkel karöltve megszondáztuk a hazai középvállalati szektort arról, hogy mi a viszonyuk a Wi-Fi hálózatokhoz. Véletlenszerű kiválasztással telefonon kerestünk meg 50-250 főt foglalkoztató, 100-300 számítógépes munkaállomással rendelkező középvállalatokat. Bár a felmérés nem reprezentatív – 90 vállalattól kaptunk teljes körű választ –, az eredmények jól mutatják ebben a vállalatkörben a Wi-Fi hálózatok használatával kapcsolatos tendenciákat.

Aki gyors, annak jobban megy

Azok a középvállalatok, melyek gyorsan és rugalmasan reagáltak a piaci igényekre, jelentős versenyelőnyre tettek szert az elmúlt években. A rugalmasság jelen esetben technológiai felkészültséget is jelent – emeli ki a kutatást vezető Vass Melinda piackutató. Ebbe a körbe tartozik a BYOD, azaz a saját tabletek és az okostelefonok vállalaton belüli elterjedése is, amely szükségessé tette a vezetékes infrastruktúrával megegyező szolgáltatásokat kínáló, de annál rugalmasabb Wi-Fi hálózatok kiépítését.

A vezeték nélküli technológia jelentős fejlődésen ment keresztül az elmúlt 2-3 évben: gyorsult a sebessége, erős biztonsági szabványok, illetve ezekkel felszerelt termékek jelentek meg a piacon. Ezzel párhuzamosan a korábban főleg nagyvállalatoknak szánt megoldások árai jelentősen csökkentek, és ezáltal a középvállalatok számára is elérhetővé váltak. Ez fontos változás volt, hiszen egyre nyilvánvalóbb, hogy az otthoni megoldások középvállalati igényekhez nem elegendőek, legfőképpen azért, mert nem illeszthetők be komplex rendszerekbe, és a nehézkes – ha nem lehetetlen – őket menedzselni.


Ebből kiindulva a felmérés során azt vizsgáltuk, hol tartanak a magyarországi középvállalatok a Wi-Fi hálózatok kiépítésében, hálózatukba integrálásában és alkalmazásában.

Vezeték nélküliség, szabad élet

A válaszokból összességében az derült ki, hogy a hazai középvállalati szegmens jól áll a Wi-Fi technológia alkalmazásában, de a szegmens legnagyobb vállalatait leszámítva még számos lehetőség kihasználatlan.

A megkérdezettek 69 százaléka használ vezeték nélküli hálózatot. Ez önmagában akár jó aránynak is nevezhető, azonban az értékelését árnyalják a Wi-Fi hálózat bonyolultságára és a vállalati rendszerekben való elterjedésére adott válaszok. Az 1-24 hozzáférési pontot (Access Point – AP) tartalmazó rendszereket nevezhetjük kisebb rendszereknek, efölött már jellemzően integrált, menedzselt hálózatokról beszélünk. A felmérés jól mutatja, hogy valójában a Wi-Fi rendszerrel rendelkező cégek 58 százalékánál igencsak korlátozottan érhető el a vezeték nélküli hálózat. Ezeknél a cégeknél ugyanis mindössze néhány AP van, ami aligha tud kiszolgálni egy 100-150 fős szervezetet.


A válaszok alapján ennek oka az, hogy a Wi-Fi hálózatot a cégek többsége csak meghatározott feladatokra alkalmazza, és nem integrálja a teljes vállalati hálózatba. Jellemző válasz volt például, hogy csak a tárgyalókban és a vendégeknek biztosítanak internet hozzáférést vezeték nélküli technológiával. A Wi-Fi hálózattal rendelkező cégek alig több mint fele biztosít a dolgozók számára teljes körű vezeték nélküli hálózati hozzáférést, vagy kapcsolja be a munkaállomásokat a hálózatba ilyen módon. A nagyobb, legalább 25 hozzáférési ponttal rendelkező hálózatokban nagyrészt megoldott ez, míg az összes hálózatra nézve ez mindössze 58 százalék.

A pénzügyi, ügyviteli folyamatok Wi-Fi hálózatról történő elérése még ennél is ritkább, mindössze 45 százalék, ezen a területen azonban nem figyelhető meg a rendszer méretével korreláló szignifikáns különbség.

Kritikák és ellenérvek: biztonság és üzemeltetés

A Wi-Fi hálózatokkal szembeni legfőbb ellenérvek a megkérdezettek körében még mindig a biztonsági protokollok érvényesítésével kapcsolatos aggodalmak voltak. Ez azért is figyelemre méltó, mivel viszonylag köztudott, hogy a központilag menedzselt Wi-Fi hálózatok biztonsági szintje ma már egyáltalán nem tér el a vezetékes hálózatokétól.

A vezeték nélküli hálózatokkal szemben korábban volt még egy erős – bár sztereotípiákon alapuló – ellenérv: hogy magas az emberi erőforrásigénye. Ez azonban – ellentétben a biztonsággal kapcsolatos fenntartásokkal – már a múlté: a Wi-Fi hálózattal rendelkezők 90 százaléka úgy ítélte meg, hogy maximum heti egy órát tölt a Wi-Fi hálózat karbantartásával.


Ugyanakkor a hibaelhárítás továbbra is időigényes. Ez azonban csak ott merül fel problémaként, ahol nem kontroller-alapú, hibatűrő megoldásokat alkalmaznak. Például egy meghibásodó Wi-Fi rádió komoly károkat okozhat, ha nincs központi vezérlés, amely azonnal biztosítja a lefedettség pótlását más AP-k bevonásával. A vállalkozások több mint harmada (35%) számolt be arról, hogy ilyen hiba bekövetkeztekor akár egy órára is kiesett a munkából az adott terület. Mindössze a vállalkozások 13 százaléka nyilatkozott úgy, hogy automatikus helyreállító mechanizmusokkal bíró rendszert használ.

Lefedettség és bővítés

A felmérés eredményei szerint minden 5. középvállalat küzd a kieső pontokkal, de a bővítés nem egyszerű feladat. Erre főleg a kontroller nélküli, szigetszerű rendszereket üzemeltető középvállalatok panaszkodtak. A Wi-Fi-t használó vállalkozások 57 százaléka úgy nyilatkozott, hogy egy új AP rendszerbe illesztése és optimalizálása számottevő időt, akár órákat is igénybe vehet.

A központilag menedzselt Wi-Fi hálózatot használóknál (10%) ez kevesebb mint 5 percet vesz igénybe, mert a feladatok egy jelentős része automatizált.

Vannak távalatai a Wi-Fi-nek

A megvalósítandó – korlátozott – céloknak a jelenlegi középvállalati Wi-Fi hálózatok jellemzően megfelelnek. Ennek ellenére a válaszadók jelentős része (61%) konkrét fejlesztési elképzelésekről is beszámolt. Ezek a fejlesztések elsősorban a meglévő szigetszerű Wi-Fi hálózatok integrálására, és a kontroller-alapú, egységes kommunikációs rendszerek kiépítésére irányulnak.

És hogy mennyire konkrétak ezek az elképzelések? A fejlesztést tervezők 21 százaléka már idén szeretné megvalósítani elképzeléseit, további 11 százalékuk terveinek pedig csak az anyagi lehetőségek szabnak határt.

Közösség & HR

Lehet, hogy éppen most tesszük tönkre a Föld mágneses mezejét

A műholdcsordákat tenyésztő űrvállalkozók eddig is sikeresen kiakasztották néhány tudományterület képviselőit, de úgy tűnik, hogy a sornak még messze nincs vége.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.