Egymilliárd forintos uniós támogatással újította meg informatikai hátterét a Közigazgatási és Elektronikus Közszolgáltatások Központi Hivatala.

Az év végével lezárul a Közigazgatási és Elektronikus Közszolgáltatások Központi Hivatalának (KEKKH) kiemelt projektje. A szervezet informatikai infrastruktúrájának a megújítását teljes egészében az Európai Unió finanszírozta  – jelentette be Arató Dávid, a hivatal elnökhelyettes.

Cserére szorult az elavult eszközpark

Az egymilliárd forintos projektre elmondása szerint azért volt szükség, mert a hivatal évekkel korábbi létrehozatala óta jelentősen elavult az eszközpark, emiatt nehézkessé vált a rendszer üzemeltetése, az elektronikus közigazgatási szolgáltatások megfelelő színvonalú ellátása. A rendszer egy részét ráadásul gyártói támogatással már nem is rendelkező hardver- és szoftverelemek alkották.

A felújítás során mindenekelőtt a szerverek, tárolók cseréjére és a hálózat kapacitásának bővítésére volt szükség. A felhasználható forrás kétharmadát fordították erre. A további egyharmadból vették meg a szükséges licenceket, hajtották végre a kiegészítő fejlesztéseket, valamint fizették a projekten dolgozók bérét.

Az új hálózati eszközök révén nagyobb sávszélességű kapcsolattal rendelkezik a hivatal, és az egyéb fejlesztésekkel többletfunkciókat is kapott, ide sorolható a címtár és a levelezés. A projekt révén a hivatal egy telephely-redundáns központot alakított ki, amely mind a Balázs Béla utcai, mind a Róna utcai szervertermekhez 10 GB/s sávszélességen a Nemzeti Távközlési Gerinchálózati szolgáltatáson keresztül kapcsolódik a területi közigazgatást kiszolgáló körgyűrűkre. A telephelyek közötti kapcsolat alapja is egy 10 GB/s optikai kábel.

Kétszállítós modellt alkalmaztak

Arató Dávid kiemelte, hogy az új rendszer kialakítása kapcsán kettős szállítói bázisra és a jövőbeni bővíthetőséget is célzó szempontokra építettek, így a szervereket részben a HP-tól, részben az IBM-től vásárolták. Telephelyenként 20-20 blade szervert telepítettek, ami további 12-12 szerverrel növelhető a későbbiekben. A virtualizációs technológiát is két cégtől a VMware-től (vSphere 5.5) és a Microsofttól (Hyper-V 2012 R2) szerezték be.

A számítási kapacitás telephelyenként meghaladja a 700 GHz-et, a memóriakapacitás pedig 2,5 terabájt. Ezenfelül telephelyenként 150 terabájt nyers tárkapacitást biztosítanak a a HP tárolók, melyeket kiegészítettek a mentéshez szükséges megfelelő mennyiségű szalagos tárolási kapacitással is. A rendelkezésre álló számítási és tárkapacitás egy-egy telephelyen akár 600 virtuális gép kiszolgálását is lehetővé teszi – hangzott el a tájékoztatón.

Az elnökhelyettes megjegyezte még, hogy már készülnek a rendszer további bővítésére az új uniós fejlesztési  ciklusban. A további fejlesztések részben azt a kormányzati célt is szolgálni kívánják, amely előírja, hogy 2018-ra Magyarország területén  legalább 30 Mbps sávszélességű  legyen a hálózati hozzáférés, és legalább a lakosság fele vegye igénybe az e-kormányzati szolgáltatásokat.

Piaci hírek

Itt egy új "AI PC", ami uniszex testékszernek sem utolsó

Egy TED konferencián mutatta be Jason Rugolo a fülbe dugható mini számítógépét. Vagy mobilját... Kinek mi szimpatikus.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.