Jelentős számú és értékű felvásárlást és fúziót jövendölnek 2017-re is a szakértők a világ technológiai-, média- és távközlési (TMT) piacán. A legnagyobb kihívást a szabályozói környezet szigorodása jelentheti a beárazásoknál és profitkilátásoknál egyaránt.

A trendek, amelyek miatt 2016 rekord közeli évet hozott a technológiai médiaipari és távközlésifelvásárlásokban és fúziókban az ágazatban érintettek várhatóan az idén is folytatódik. A vertikális integráció iránti és az új technológiák iránti igény jelentős méretű határokon átnyúló ügyleteket hozott világszerte. A befektetők számára a legnagyobb kihívást továbbra is a szabályozási környezet alakulása jelenti, legyen szó akár a tényleges tranzakciók tető alá hozataláról, akár az üzletvitelről – állapítja meg a technológiai, a média és a távközlési ügyletekkel foglalkozó TMT Finance.

Közel 700 milliárdnyi M&A ügylet kötetett 2016-ban

A befektetők egyáltalán nem panaszkodhattak a tavalyi évre, a MergerMarket összesítése szerint a három ágazatban tevékenykedő cégek 2016-ban 3021 M&A üzletet ütöttek nyélbe közel 700 milliárd dollár értékben. Az év legerősebb időszakának a záró negyedév bizonyult, amikor majdnem 300 milliárd dollár összértékű, mintegy 683 egyedi tranzakciónál kerülhetett fel az i-re a pont.

 
TMT integrációs kockázatok
Create bar charts

A 2016-os nagy dobások közül említésre méltó az AT&T és a Time Warner fúziója. Az amerikai távközlési óriás nem kevesebb, mint 105 milliárd dollárért jutott a nagy médiabirodalomhoz. A második legnagyobb üzlet a Qualcommé volt: az amerikai chipgyártó 45 milliárd dollárt fizetett a holland NXP félvezetőgyártóért. Dobogós helyezést ért el még a CenturyLink is, amely megvette a Level 3 Communicationst. Mindhárom nagy ügyletet szabályozási és politikai szempontból megfelelően időzítve az amerikai elnökválasztást megelőzően, még tavaly októberben kötötték meg.  

A tavalyi a második legjobb éve volt az amerikai TMT szektornak, ahol a sikeresen lebonyolított üzletek száma meghaladta az 1100-at, értékben pedig megközelítette a 363 milliárd dollárt.

Európában a technológiai és a médiaipar volt a tranzakciók motorja

A befektetői kör nemcsak a tengerentúlon, hanem Európában is kellően aktív volt 2016-ban. A kontinensen 992 tranzakciót bonyolítottak mintegy 168,6 milliárd dollár értékben. Ez utóbbi 2007 óta a legmagasabb éves összeg. Az európai fúziók és felvásárlások motorja tavaly főleg a technológiai és a médiaipar volt, előbbinél az ügyletek értéke 73, utóbbinál 108 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. A legnagyobb médiatranzakciók között jegyezték a 21st Century Fox 21 milliárd dolláros ajánlatát a brit Sky-ra, a technológiai cégek piacán pedig az ugyancsak brit, egyben a legnagyobb szigetországbeli tech vállalatnak, az ARM Holdingsnak a japán Softbank általi 31 milliárd dolláros felvásárlását. Európán belül összességében is az Egyesült Királyságban zajlott a legtöbb ilyen jellegű ügylet, a 226 szerződéskötés mintegy 81 milliárd dollár értékben az összes európai M&A felét adta.

Ázsia is legalább ilyen jól pörgött, igaz, ott inkább kisebb méretű tranzakciókra került sor. A legaktívabb felvásárlók a kínai és a japán cégek voltak, 40-40 milliárd dollárt meghaladó értékben. A kínaiak fő célpontjai az amerikai vállalkozások voltak, míg a japánok főleg Európában találtak maguknak kedvező befektetéseket.

A TMT Finance által megkérdezett cégek 41 százaléka úgy véli, hogy az M&A-aktivitás az idén sem lankad. A válaszadók 27 százaléka szerint a kínai technológiai vállalatok, illetve komglomerátumok állhatnak 2017-ben a konszolidáció élére. A kínaiak indítéka egyértelműen az, hogy gazdaságuk számára létfontosságú az új technológiákhoz jutás – vélik a szakértők. Ez beleillik a távol-keleti nagyhatalom által meghirdetett "One Belt, One Road" programba, amelynek a célja, hogy összehozza az egykori Selyemút mentén lévő országok gazdaságait, sok egyéb mellett azzal, hogy befektet az ottani infrastruktúrába.

A válaszadók egyötöde szerint kedvező terjeszkedési lehetőségek teremtődnek az idén Kínában is, 37 százalék ugyanezt gondolja a teljes ázsiai-csendes-óceániai térségre. Európán belül főként az észak-európai országokban látnak kedvező felvásárlási és fúziós célpontokat a felmérésben megkérdezettek, ami szakértők szerint a Brexit után megnyiló lehetőségekkel magyarázható.

A stabil jogi környezet hatással van a végleges árakra is

A TMT-expanzió nyitott kapukat döngethet az USA-ban is, amit elemzők szerint az is erősít, hogy a terület szabályozása úgy tűnik, egyelőre nincs a Trump-adminisztráció fókuszában. Márpedig az érintettek szerint továbbra is a jogi keretek szigorítása lehet a legfőbb akadálya annak, hogy még több fúziót és felvásárlást lehessen tető alá hozni a világon. A megkérdezettek kétharmada szerint a stabil szabályozási és politikai környezet rendkívül fontos szempont terjeszkedéssel, befektetéssel foglalkozó szervezetek számára.

 
TMT M&A akadályai
Create bar charts

A szabályozási kérdések erőteljesen befolyásolják egy-egy adott ügylet végleges árát is, és jelentősen lefaraghatják a szektorban jelentkező profitot. A szigorított európai adatvédelmi szabályozásnak való megfelelés, a General Data Protection Regulation például jelentős költségnövekedést generálhat.

Piaci hírek

MI-vel védenék a britek az internetre szabadított óvodásokat

Az illetékes hatóság felmérése szerint egyre több kisgyerek jelenik meg a világhálón, akiknek a szülei is egyre nagyobb szabadságot engednek a digitális térben.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.