A következő években több mint megötszöröződik az IoT platformok független fejlesztői szegmense, ami az évtized végére már dollár milliárdokban mérhető globális piacot jelent – állítja egy friss elemzés.

A dolgok internete (Internet of Things – IoT) az előttünk álló évek egyik meghatározó infokommunikációs trendje lesz, ami már eddig is felkeltette az iparág fejlesztésekben élenjáró vállalatainak a figyelmét. A benne rejlő piaci lehetőségek azonban az eddig kialakult főbb platformoktól független technológiai cégeket is vonzzák – állítja a Berg Insight legfrissebb elemzése. A tanulmány szerint az úgynevezett "third party IoT platformok" piaca a 2014-ben elért 450 millió dollárról 2020-ra 2,4 milliárd dollárra növekszik.

Viszonylag új elemek a piacon

A skandináv piackutató szerint a független fejlesztői platformok relatíve új elemei az IoT piacnak, és a szóban forgó téma funkcionalitási és applikációs területeinek nagyarányú diverzifikáltságát mutatják. A legtöbb már ismert IoT platform az alábbi három kategória egyikébe sorolható: vannak a kapcsolatmenedzsmenttel, a készülékmenedzsmenttel foglalkozó platformok, valamint az alkalmazás-hozzáférési platformok. Ezek teszik lehetővé a piacban érdekelt vállalatok és egyéb szervezetek számára, hogy gyorsabban és olcsóbban fejleszthessenek és telepítsenek IoT megoldásokat azáltal, hogy egyre több szabványosított és számos iparági vertikumban megosztható komponenst kínálnak. A gép-gép közötti kommunikáció (m2m) például már fokozatosan megy át a vertikális egyedi megoldásoktól a széles körben és kollaboratív módon alkalmazható környezetbe.

Amúgy nehéz lenne pontos határvonalat húzni az m2m és az IoT között, bár szakértők szerint az IoT jobban leírja a hálózatba köthető eszközök fejlődéstörténetét, és jobban fókuszál az interoperábilis megoldásokra. Az m2m az egyébként magas fokon szabványosított megoldásoknál is inkább leragad egyedi iparági vertikumoknál, vagy a meglévő üzletmenetüket ezáltal javító cégeknél.

Új üzleti modellek előtt nyílik út

Az IoT nagyobb hangsúlyt fektet az iparágakon és szervezeteken átnyúló érzékelők, eszközök és informatikai rendszerek integrációjára, hogy átalakítsa azok működését, és megnyissa az utat új üzleti modellek megszületéséhez is.

Az IoT arra fókuszál, hogy a döntéshozatalhoz, a termékek és szolgáltatások színvonalának a javításához szükséges elemzésekhez diverzifikált forrásokból gyűjtsön adatokat. Egyebek mellett ez az, amiben segítséget tudnak nyújtani az egyedi képességekkel bíró független IoT platformok.

Régebben a cégek gyakran fejlesztettek olyan m2m megoldásokat, amelyekben a bekötött eszközök közvetlenül a hálózaton keresztül juttatták el az adatokat annak az alkalmazásnak, amely egymaga kezelte az adattárolási, -feldolgozási, valamint a biztonsági és az üzleti logikai folyamatokat – emelik ki az elemzők. Az ilyesfajta megoldásoknak hagyományosan hosszú volt a fejlesztési ciklusuk, és tetemesebb a fejlesztési költségük, ugyanakkor kisebb volt a skálázhatóságuk és a rugalmasságuk az egyre növekvő számú eszköz és funkcionális követelmény kezelésére.

A független IoT platformok elfogadottsága rohamosan növekszik, mivel a piacban érdekelt vállalatok egyre inkább felismerik ezek hasznosságát ahelyett, hogy házon belül próbálnák "újra feltalálni a melegvizet" – állítják a Berg Insight szakértői.

Cloud & big data

Van az a pénz... Kivették a kínai App Store-ból a WhatsAppot és Threadset

Peking szerint a Meta két mobil appja nemzetbiztonsági aggályokat vet fel.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.