Több nagy kozmetikai és gyógyszergyártó cég is élénken érdeklődik a 3D-s bionyomtatás iránt. A technológiai felgyorsíthatja a tesztelést, ráadásul az állatoknak sem kell szenvedniük.

A háromdimenziós nyomtatók piaca éppen hatalmas robbanásban van. Az eszközök egyre olcsóbbak és egyre szerteágazóbbak lesznek. Készült már szerszám az űrben, de nyúl is ruhaszövetből. És van egy professzionális terület, amelynek lehetséges hatásai egyszerre lenyűgözőek és ijesztőek. Az élő szövetek gyártása, más néven bionyomtatás ugyanis már szintén nem tudományos-fantasztikus téma. Kozmetikai cikkek gyártói és gyógyszercégek egyaránt agresszíven keresik a legjobb fejlesztési irányt.

Bebőröznék a világot

A hét elején jelentette be a világ legnagyobb fogyasztási cikk gyártója, hogy versenyt indít a legígéretesebb bionyomtatási megoldás megtalálására. A Procter & Gamble ezt a szingapúri kormányzattal kötött ötéves fejlesztési megállapodás részeként teszi, amelynek keretében összesen 45 millió amerikai dollárnak megfelelő pénzt fordít az ország kutatási központjainak támogatására. A társaságot elsősorban a mesterséges módon előállított, emberi bőr tulajdonságaival bíró szövetek "gyártása" érdekli, amely jelentősen egyszerűsítheti például a kozmetikai termékeinek a tesztelését.

De korántsem a Procter & Gamble az egyetlen cég, amely élénken kutatja a 3D nyomtatásban rejlő üzleti lehetőségeket. A francia L'Oréal épp a hetekben hozott tető alá egy partnerséget az amerikai székhelyű Organovo startuppal, amely szintén az emberi bőrszövet gyors és minőségi reprodukálásán dolgozik három dimenziós nyomtató segítségével. A L'Oréal ilyen irányú tervei egyébként 2011-ig nyúlnak vissza: akkor nyitottak Lyonban egy labort bőrszövetek in vitro előállítására.

Szintén nagy a nyomulás a gyógyszergyártók között. Ebben az iparágban nem csak a bőr, de az emberi test különböző szerveinek művi előállítása is kulcsfontosságú lehet, hiszen ezzel egyrészt a tesztperiódus hossza rövidülne, másrészt a kísérletekhez szükséges önkéntes alanyok száma is redukálható lenne. És nem elhanyagolható szempont az sem, hogy a kozmetikai iparhoz hasonlóan a gyógyszerek fejlesztése során is csökkenthető, vagy akár teljesen elhagyható lenne az egyre szélesebb körben elítélt állatkísérletek gyakorlata.

Vége lehet a várólistáknak

Az állatvédelem és a gyártók költségeinek lefaragása mellett az emberi szövetek, testrészek nyomtatásának van egy különösen izgalmas aspektusa. Kutatók már egyáltalán nem zárják ki a lehetőségét annak, hogy egyszer működőképes, a befogadó test által elfogadott műszervet lehessen nyomtatni. Olyannyira nem, hogy már most ígéretes kísérletek zajlanak ezen a területen. Igaz, becslések szerint legalább öt évet kell várni még a teljesen működőképes mesterséges szívre, majd ezt követően akár ennek többszörösét arra, hogy mindezt a "terméket" egy ember szervezete be is fogadja.

Viszont kevésbé komplikált esetekben már három évvel ezelőtt is segített a 3D-s nyomatatás. Például egy esetben egy teljes alsó állkapcsot nyomtattak egy idős hölgy számára. Az elkészült fémpótlást biokerámiával burkolták és sikeresen beültették a csontvelőgyulladásban szenvedő paciensbe.

Piaci hírek

Van az a pénz... Kivették a kínai App Store-ból a WhatsAppot és Threadset

Peking szerint a Meta két mobil appja nemzetbiztonsági aggályokat vet fel.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.