Már jó ideje várat magára, hogy az évtizedes gyakorlat, a keresőszavak egymáshoz való viszonyára épülő megoldás helyett a szavak értelmére kereshessünk az interneten. A Google végre nagy lépést tett a szemantikus web felé, keresője már megpróbálja értelmezni, mit is kutatunk igazából.
Hogy keresünk ma az interneten? Ha valaki az újpesti futballcsapat legutolsó mérkőzésének eredményére kíváncsi, valahogy így próbálkozik: "Újpest eredmény". A találatok között pedig elkezdhet magozgatni, minden bizonnyal az újpesti önkormányzati választásoktól a városfejlesztési tényekig minden lesz közöttük. Finomíthat "Újpest foci eredmény" formában, ami pedig akár pont rosszfelé is viheti a találatokat, hiszen egy sportoldal cikkében valószínűleg nem szerepel ebben a formában a foci szó, csak valamilyen ragozott vagy szinonima alakban.
Az igazi megoldás az lenne, ha nem nekünk kellene kitalálni, hogyan érdemes megadni a szavakat, hogy a keresőmotor a leghatékonyabban találjon rá a valóban minket érdeklő témára, hanem egyszerűen megkérdezhetnénk: "Mi lett az eheti Újpest meccs eredménye?"
Ősember helyett Tarzan ■Ugyan ezt a folyékony beszédstílust még nem alkalmazhatjuk, a mostani fejlesztésekkel a Google mégis fontos szintet lépett. Ugyan a keresőszavak megfogalmazásában még mindig nem használhatunk eredményesen folyó szöveget, a többértelmű kifejezéseket felismeri a rendszer, és igyekszik felhívni a figyelmünket a különféle jelentésekre.
Ha például beírjuk a keresőmezőbe a Kings szót, az eddigi, egy oszlopos találati lista mellett a jobb oldalon megjelenik a szóhoz kapcsolódó javaslatok listája is - ez esetben egy ilyen néven futó tévésorozat, valamint két amerikai sportcsapat, melyek közül az egyikkel kapcsolatban még a legfrissebb eredményeket is megtekinthetjük kattintás nélkül.
Tovább is van, mondjam még? ■A "szövegértés" másik fejlesztése akkor látható, ha egy nevet adunk meg keresőkifejezésként. Ha például beírjuk a Freddie Mercury nevet, az újonnan hozzáadott jobb oldali oszlopban rövid életrajzot, fotókat találhatunk az énekes legfontosabb dalaival, szólóalbumok borítóival, de ennél tovább is elvezet minket a rendszer: találunk hivatkozást a születési helyre, rokonokra, zenésztársakra, valamint külön szakaszban kapunk javaslatokat arról, hogy a Mercuryra kíváncsi "guglizók" milyen egyéb személyekre voltak kíváncsiak.
A Google Knowledge Graph nevű technológia egyelőre az amerikai Google felhasználók számára érhető el, tehát Magyarországról - elvben - hiába írjuk be akár a .com végződésű címet, a lokalizációra még várnunk kell. Szerencsére a google.com/ncr címet megadva mi is "amerikainak álcázhatjuk magunkat", érdemes próbálgatni az új szolgáltatásokat, míg a nemzetközi váltás megtörténik.
Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.