Már jó ideje várat magára, hogy az évtizedes gyakorlat, a keresőszavak egymáshoz való viszonyára épülő megoldás helyett a szavak értelmére kereshessünk az interneten. A Google végre nagy lépést tett a szemantikus web felé, keresője már megpróbálja értelmezni, mit is kutatunk igazából.
Hogy keresünk ma az interneten? Ha valaki az újpesti futballcsapat legutolsó mérkőzésének eredményére kíváncsi, valahogy így próbálkozik: "Újpest eredmény". A találatok között pedig elkezdhet magozgatni, minden bizonnyal az újpesti önkormányzati választásoktól a városfejlesztési tényekig minden lesz közöttük. Finomíthat "Újpest foci eredmény" formában, ami pedig akár pont rosszfelé is viheti a találatokat, hiszen egy sportoldal cikkében valószínűleg nem szerepel ebben a formában a foci szó, csak valamilyen ragozott vagy szinonima alakban.

Az igazi megoldás az lenne, ha nem nekünk kellene kitalálni, hogyan érdemes megadni a szavakat, hogy a keresőmotor a leghatékonyabban találjon rá a valóban minket érdeklő témára, hanem egyszerűen megkérdezhetnénk: "Mi lett az eheti Újpest meccs eredménye?"



Ősember helyett Tarzan Ugyan ezt a folyékony beszédstílust még nem alkalmazhatjuk, a mostani fejlesztésekkel a Google mégis fontos szintet lépett. Ugyan a keresőszavak megfogalmazásában még mindig nem használhatunk eredményesen folyó szöveget, a többértelmű kifejezéseket felismeri a rendszer, és igyekszik felhívni a figyelmünket a különféle jelentésekre.

Ha például beírjuk a keresőmezőbe a Kings szót, az eddigi, egy oszlopos találati lista mellett a jobb oldalon megjelenik a szóhoz kapcsolódó javaslatok listája is - ez esetben egy ilyen néven futó tévésorozat, valamint két amerikai sportcsapat, melyek közül az egyikkel kapcsolatban még a legfrissebb eredményeket is megtekinthetjük kattintás nélkül.



Tovább is van, mondjam még? A "szövegértés" másik fejlesztése akkor látható, ha egy nevet adunk meg keresőkifejezésként. Ha például beírjuk a Freddie Mercury nevet, az újonnan hozzáadott jobb oldali oszlopban rövid életrajzot, fotókat találhatunk az énekes legfontosabb dalaival, szólóalbumok borítóival, de ennél tovább is elvezet minket a rendszer: találunk hivatkozást a születési helyre, rokonokra, zenésztársakra, valamint külön szakaszban kapunk javaslatokat arról, hogy a Mercuryra kíváncsi "guglizók" milyen egyéb személyekre voltak kíváncsiak.

A Google Knowledge Graph nevű technológia egyelőre az amerikai Google felhasználók számára érhető el, tehát Magyarországról - elvben - hiába írjuk be akár a .com végződésű címet, a lokalizációra még várnunk kell. Szerencsére a google.com/ncr címet megadva mi is "amerikainak álcázhatjuk magunkat", érdemes próbálgatni az új szolgáltatásokat, míg a nemzetközi váltás megtörténik.



Google Trends: mondd, mit szeret a nép?
A Google térképére 3D-vel támad az Apple
Google Drive: új szereplő a cloud alapú adattárolásban

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.