A Disney kutatói részlege egyetemi támogatással előállt a szövetrétegekből felépített három dimenziós nyomtatóval. A technológia még elég kezdetleges, de több felhasználási területben is van potenciál.

A nagy volumenű alkatrészgyártástól az egyedi ékszertervezésig számtalan területen hozhat új minőséget a háromdimenziós nyomtatási technológia utóbbi időben tapasztalt, robbanásszerű fejlődése. A kutatók természetesen nem állnak le, újabb és újabb megoldásokkal igyekeznek bővíteni a repertoárt. Ennek a legújabb példáját a Disney Research munkatársai adták, akik a Carnegie Mellon University kutatóival közösen előálltak egy olyan nyomtatóval, amely szövetrétegekből építi meg a 3D-s modellt.

A nyúlon túl

A fejlesztők a bemutatóhoz egy híres 3D-s modellt, a Stanford-nyulat használták. Ahogy az az alábbi videóban is látszik, a gép egy folyamatosan gördülő szövethengerből vágja ki lézerrel az aktuális réteget, majd azt hőkezeléssel ragasztják hozzá az előző szinthez.

A végtermék első (és második) ránézésre is meglehetősen durva szabásúra sikeredett. Ennek egyik oka, hogy a használt szövet meglehetősen vastag, mintegy 2 milliméteres. Ez pedig több nagyságrenddel rosszabb, mint amire a jelenkor jobb 3D-s nyomtatói képesek. Az anyagvastagság mellett a modell mérete is hátrányos volt, hiszen a nyúl mindössze 6,35 centi magas. A kutatók szerint egy vékonyabb szövet, vagy egy nagyobb modell esetében sokkal finomabbnak tűnnének az átmenetek a rétegek között. (Az persze már csak költői kérdés, hogy akkor miért nem készítettek ennek szellemében egy másik bemutatódarabot.)

A technológia másik kezdeti problémájának tűnik, hogy a ragasztásnál használt anyag több helyen elég csúnyán megmaradt a nyomtatott tesztpéldányokon. Ez mind az esztétikai élményből, mind az esetleges felhasználhatóságból levon egy keveset.

Keverem, kavarom

Amiért viszont mégis érdemes odafigyelni erre a kísérleti eszközre, az a más technológiával, anyagokkal történő ötvözés lehetősége. A ruhanyomatót képes kétféle szövettel is dolgozni, de nem lenne túl nehéz kombinálni más anyagokat felhasználó nyomtatóval sem, vagy éppen elektronikus érzékelőket építeni a szövetrétegek közé. Ha kicsit finomodik az eljárás, akkor akár személyre szabott, digitális képeségekkel bíró tárgyakat is elő lehet állítani majd meglehetősen gyors, gépesített formában.

Piaci hírek

A Meta elintézné, hogy dinoszauruszok mászkáljanak minden osztályteremben

Még az ősszel megérkezhetnek az oktatási célú eszközök a Quest platformhoz, a gyártó pedig már azt magyarázza, hogy hatékonyabb virtuálisan bejárni egy múzeumot, mint ténylegesen elmenni oda.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.