A meglevő könyvek elemzésével készült új változat egyszerre csodálatos és borzasztó.

J.K. Rowling neve mindenkinek ismerős, aki egy kicsit is nyitott a világ dolgaira – a brit írónő kezei között készültek el a Harry Potter könyvek, melyek az olvasásról egyre inkább leszokó tinédzserekkkel ismét megszerettették a nyomtatott betűk böngészését. Az első kötet 1997-ben jelent meg, és nagyon gyorsan híressé tette az addig viszonylagos szegénységben élő szerzőt. Annyira, hogy az ezt követő további könyvekből filmsorozat is készült, sőt, még musicalt is írtak a Harry Potter alapján. Nemrég pedig tudományos célokra használták fel a (kitalált) Angliában játszódó történetet.

"Egy nagy halom hamu"

A Botnik Studios prediktív szövegbeviteli eszközökkel ismertette meg a mesterséges intelligenciával a varázslótanonc és barátainak történetét. Egyet a narrációra, egyet pedig a párbeszédekre eresztettek rá. Alapul az eredeti hét könyv szolgált; melynek elemzésével az MI elkészített egy nyolcadik könyvet.

"Alkalmazásunk elemzi a szöveges állományokat és a leggyakoribb szósorozatot ajánlja fel az emberi felhasználó számára, hogy a forrásanyag stílusában fogalmazhassa meg gondolatait" – ismertette Jamie Brew a cég terméke mögötti gondolatot. A vállalat társalapítójának és igazgatójának elmondása szerint a Botnik köré szerveződött közösség íróinak egy része egy online csevegőszobába gyűlt és ott a prediktív bevitelt kínáló billentyűzet appal mondatokat alkotott. Ezeket a töredékeket aztán bekezdésekké, végül pedig egy teljes történetté fűzték össze.

A könyv címéért is mesterséges intelligencia felel. Ha finoman akarunk fogalmazni, akkor olyan is lett. A Harry Potter and the Portrait of What Looked Like a Large Pile of Ash magyarul nagyjából úgy hangzana, hogy Harry Potter és a portré, amely úgy nézett ki, mint egy nagy halom hamu.

Tényleg váratlan fordulatok

De lássuk magát a történetet! Az egészen vad fordulatokat vett, például olyan szövegeket tartalmaz, mint hogy Ron Weasley "azonnal nekilátott megenni Hermione családját", miközben egy "Ron pólója" nevű ruhát viselt.

A Hugrabug-háznak a mesterséges intelligencia létrehozott egy disznó kabalaállatot, ami úgy viselkedett, mint egy nagy kecskebéka. Ezt a részt érdemes külön kiemelni, hogy lássuk, mennyire sokat kell még fejlődnie az MI-nek:

Az agymenés gyakorlatilag a történet egészén keresztül hasonló módon zajlik. A sztori előrehaladtával Ron például pókká változik. A Roxfortban egyik használt jelszó "beef women" lett. Harry leesett a lépcsőn a "nyár végéig", és így tovább.

Szövegértésben, de főleg kreativitásban még van hova fejlődni

A fentiek ellenére nagy tetszést aratott a mű. Kiadni persze nem fogják könyv formájában, de a mesterséges intelligencia szövegértelmezési képességeinek tanulmányozására ideális eszközt kaptak a kezükbe az érdeklődők.

És azoknak sem kell lemondani a lehetőségtől, akik valami miatt fáznak a Harry Potter-univerzumtól. A Botnik Studios rendelkezik egy hasonló módon létrehozott alkotással, mely az X-Akták egyik epizódjaként készült. A végeredmény is a varázslótanonc esetében megismerttel analóg lett.

Cloud & big data

Lehet, hogy éppen most tesszük tönkre a Föld mágneses mezejét

A műholdcsordákat tenyésztő űrvállalkozók eddig is sikeresen kiakasztották néhány tudományterület képviselőit, de úgy tűnik, hogy a sornak még messze nincs vége.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.