A magyarországi hírközlési szolgáltatók szervezete szerint is ellehetetleníti a digitális fejlődést az internetforgalom megadóztatása. A Fidesz nem állít ilyet, de kéri a felső korlát bevezetését.

Most már szinte mindenki hozzászólt az internetadóhoz. Az IVSZ után a Hírközlési Érdekegyeztető Tanács (HÉT) is kiadott egy közleményt. A magyarországi hírközlési szolgáltatók szervezete szerint az új adónem ellehetetlenítené a magyarországi digitális fejlődést, ezért a tervezet visszavonását kérik a kormányzattól.

A tervezett adóról és az eddigi reakciókról eseményekről itt írtunk részletesen.

Ésszerűtlen, abszurd, ellentmondásos

A HÉT álláspontja szerint az új adónem terve ésszerűtlen, abszurd és ellentmondásos, bevezetésének legnagyobb vesztesei a hazai információs társadalom tagjai, az internetet napi szinten használó egyének, vállalkozások és közintézmények.

A szervezet közleménye megismételte az IVSZ reggel kiadott közleményének több állítását: az adó visszafogja a digitális javak felhasználását, akadályozza a digitális fejlődés útján, és ellentmond a kormányzat és a hatóság szándékainak a Digitális Magyarország fejlesztéseit illetően.

Új elem az ágazat extrém terheinek felemlegetése. A HÉT álláspontja szerint a magyar hírközlési ágazat jelenleg is kiugróan magas adóteherrel dolgozik, a terhek további növelése egyértelműen ellentétes az ország érdekeivel, a kormányzati stratégiában is megfogalmazott szélessávú internet fejlesztéssel, a digitális írástudás növelésével, a digitális szakadék felszámolásával, az elmaradott régiók felzárkóztatásával.

Mindezen célok teljesítése további több száz milliárd forintos beruházásokat igényel, miközben a mobilszolgáltatók a közeli napokban több mint 100 milliárd forintot fizettek ki a mobilinternet-szolgáltatás fejlesztése érdekében az új frekvenciákért.

A HÉT közleménye hangsúlyozta: különösen érthetetlen számukra, hogy az adónem tervét semmilyen előzetes iparági egyeztetés nem előzte meg. (Ezt egyébként ma közvetetten Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter is elismerte, amikor délelőtti sajtótájékoztatóján azzal hárított el egy az internetadó felső határára vonatkozó kérdést, hogy ma kezdeményezett egy találkozót az internetszolgáltatókkal, és csak utána lehet bármiféle döntést hozni.)

A HÉT szerint a hazai digitális gazdaság és tágabban az egész ország érdekeit – a versenyképességet, a beruházások növelését, a munkahelyteremtést – a távközlést terhelő különadók csökkentése nem pedig emelése szolgálná. A megjelent adótervezet ugyanakkor drasztikus, éves szinten akár 100 milliárd forintos terhe az internetre épülő korszerű digitális gazdaság és társadalom ellehetetlenítését vetíti előre. Ezt elkerülendő a HÉT az adónem bevezetésének visszavonását kéri a kormányzattól.

A Fidesz a felső korlát bevezetését kéri

Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője az MTI-nek azt hangsúlyozta, hogy a két évvel ezelőtt bevezetett távközlési "egyike a nagyvállalatokra kivetett szektorális adóknak, mert az adót nem az előfizetők, hanem a szolgáltató cégek fizetik". A frakcióvezető bizonyára megfeledkezett arról, hogy 2012-ban a három nagy szolgáltató egymás után jelentette be, hogy emeli tarifáit a telkóadó miatt. A sort a Telenor kezdte, majd a Vodafone jelentett be "tehermegosztó tarifaváltozásokat", végül ősszel a Magyar Telekom is beállt a sorba. Vagy arról, hogy hasonló folyamat játszódott le más szektorális különadók esetében is, a bankok a pénzügyi szolgáltatásokat sújtó adókat és az átháríthatatlan terheket (például az ingyenes készpénzfelvétellel járó kiadásokat) más szolgáltatások árának olykor drasztikus emelésével ellensúlyozták.

Talán ezért is folytatta úgy Rogán Antal az MTI-nek adott nyilatkozatát, hogy a Fidesz országgyűlési képviselőcsoportja most is ragaszkodik ahhoz, hogy az adatforgalomra kiterjesztett adót is a szolgáltató cégek fizessék, ezért módosításokat fognak javasolni a benyújtott adótörvény-javaslathoz.

Célszerűnek tartják egy adófizetési felső korlát bevezetését, "annak mintájára és mértékében, ahogy ez a beszédalapú telefonálásra korábban elfogadott adótörvényben szerepel". A képviselőcsoport arra kérte a kormányt, hogy Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter a parlamenti vita megkezdése előtt egyeztessen a szolgáltató cégekkel az adófizetési felső korlát bevezetéséről.

A politikus hangsúlyozta: "szigorú intézkedéseket javaslunk, hogy a távközlési adót nem üzleti célú előfizetőkre semmilyen formában ne lehessen áthárítani. A magánszemélyek előfizetéseire jutó adót a távközlési szolgáltatóknak a saját profitjuk terhére kell megfizetni".

A frakcióvezető nyilatkozatában érdemes figyelni arra a finom különbségtételre is, melyet a Fidesz a magánszemélyek és a vállalkozások között tesz ebben az ügyben. Eszerint ugyanis a vállalkozásokra nyugodtan átháríthatják a szolgáltatók az adót.

Piaci hírek

Van az a pénz... Kivették a kínai App Store-ból a WhatsAppot és Threadset

Peking szerint a Meta két mobil appja nemzetbiztonsági aggályokat vet fel.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.