Egy grafikonon a legelterjedtebb operációs rendszer rákfenéje. Bezzeg az iOS!

Nincs még egy olyan elterjed operációs rendszer, amely akkora szabadságot biztosítana mind a felhasználóknak, mind az alkalmazásfejlesztőknek, mint az Android. Az óriási szabadságnak azonban rettentő ára van. De miért képtelen megoldani a Google, hogy legyenek rendszeres biztonsági frissítései, mint minden tisztességes operációs rendszernek? A legfontosabb tényező egy grafikonban összefoglalható, és a Google nem is szégyenlősködött: maga is kirakta fejlesztői oldalára (https://developer.android.com/about/dashboards/index.html).

Másfél milliárd eszközön tíz verzió

A helyzetet jól mutatja az aktuális verzió, a 6.0, azaz Marshmallow helyzete: a tavaly ősszel kiadott verzió jelenleg a készülékek 7,5 százalékán fut. A Lollipopot másfél éve, 2014 novemberében adták ki (5.0 verzió), ami tavaly márciusban egy kövér frissítést is kapott (5.1): az első kiadásnak még mindig 16,2 százalék a részesedése, míg az 5.1-nek 19,4 százalék, azaz együttesen is alig több mint harmadát adják a futó Andridoknak. Ennél talán aggasztóbb, hogy a 2012 nyarán megjelent Jelly Bean három alverziója (4.1, 4.2, 4.3) fut minden ötödik androidos eszközön (lásd a grafikont).

Hogyan néz ki ugyanez az Apple-nél? A kép sokkal letisztultabb: 84 százalékon áll az iOS 9 (megjelent 2015 szeptemberében!), 11 százalékon az iOS 8 (megjelent 2014 szeptemberében), és 5 százalékon osztozik minden korábbi verzió.

Az Android biztonsági problémáinak okai között persze ez csak egy, de elég hangsúlyos. Nem véletlen, hogy a Bloomberg értesülése szerint a Google újabb eszközöket keres arra, hogy valamiféleképpen egységesítse a palettát, és a frissítés rendszereket a gyártók a lehető leggyorsabban bevezessék saját eszközeiken. Jelenleg ugyanis akár egy év is eltelhet, mire minden gyártón végigfut egy új verzió.
 

Android- és iOS-verziók, 2016. május
Create pie charts

A Google egyébként rangsorolja is aszerint partnereit, gyártókat és szolgáltatókat, hogy milyen gyorsan érvényesítenek egy-egy frissítést, de ez önmagában falra hányt borsó, hiszen szankció nincs, és nehezen is elképzelhető, hogy a jelenlegi Android-ökoszisztimába beleférnének az ezzel kapcsolatos retorziók.

A kényszer is kevés

Ilyen módon azonban a Google-nek a korábbi erőfeszítései is fölöslegesnek bizonyulhatnak. Például az már a bejelentéskor látszott, hogy a Microsoft patch-keddjéhez hasonló ütemezett frissítéskiadás hamvában holt ötlet.

Arról nem is beszélve, hogy a közelmúltban tartott I/O konferencia egyik legfőbb újdonsága az Instant Apps volt, amelyet eleve úgy adtak ki, hogy a 2011-es kiadású Ice Cream Sandwich-ig visszamenőleg bármely verzión használható.

Az Androidnak egy kiterjed ökoszisztéma szintjén sikerült bebizonyítania a fontos szabályt, hogy a kényelem és a szabályok nélküli szabadság nehezen összeegyeztethető a biztonsággal. Egyes szakértők csak radikális váltással látják megoldhatónak a problémákat, például az operációs rendszer architektúrájának teljes újratervezésével.

Biztonság

Az egész Zuckerberg-birodalomban felcsavarják az MI-t

A Facebooktól a Ray-Ban Meta napszemüvegekig mindenhol munkába áll a közösségi polip nagy nyelvi modelljének harmadik generációja, amely többek között valós időben, gépelés közben generál képeket.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.