Egészen széles körű, ugyanakkor egyszerű képmanipulációs eszközöket használ a Huawei új csúcstelefonja. Kipróbáltuk, milyen a duplakamerás, nyolcmagos processzorral szerelt Honor 8.

A Huawei egyre stabilabb résztvevője az okostelefonos piacot vezető cégeknek, igaz, azért nem játszik egy ligában az Apple-Samsung duóval. Míg riválisai alaposan megkérik az árát csúcskategóriás készülékeiknek, a Huawei felvette a kesztyűt és árban bőségesen aláígér versenytársainak. Ennek köszönhetően kártyafüggetlenül 130-140 ezer forintért már beszerezhető a távol-keleti cég legújabb zászlóshajója, a Honor 8; a Telekomnál pedig előfizetéssel már akár 50 ezer forintért is hozzá lehet jutni egy darabhoz.

Fizikai jellemzők

Noha a fenti árak még mindig soknak tűnnek az átlag magyar pénztárcához mérve, a versenytársakhoz képest már jelentős árelőnyt tud felmutatni a Huawei készüléke. A nyolcmagos Kirin 950 processzorra alapuló, 4 GB RAM-ot és 32 GB belső tárhelyet kínáló, Mali-T880 MP4 grafikus egységgel rendelkező okostelefon hardveresen megfelel az igényeknek; ha nem is a legerősebb versenyző a piacon, de még az igényesebb felhasználók sem találnak majd sok kivetnivalót a tempóban.

Memóriája kellően nagy a multitask feladatok zökkenőmentes végrehajtásához, az Android 6.0 révén pedig a korábbi változatokhoz szokottak is értékelni fogják az akadásmentes működést, a több, futó alkalmazás/folyamat közötti váltást. A Huawei szerencsére még(?) nem ült fel a hype-vonatra, így a telefon kijelzője nem az egyre inkább hívószónak számító 4K-s felbontásban érkezik, „csupán” full HD-t kínál 5,2 inches képátlóval bíró LCD-je.

Annál inkább hallgatott az idők szavára a kínai vállalat a kamerák tekintetében: a képek és videók készítésére képes optikai egységből rögtön kettő került a hátlapra, és természetesen az előlapra is jutott egy. A Huawei legnagyobb dobása azonban nem a hardverben rejlik ezen a téren, de erről kicsit később.

Okos megoldások a készülékvázban

Dual SIM-es kialakítással bír a Honor 8, melynek foglalata az egyébként bonthatatlan készülékház bal felső oldalába került. A Huawei ráadásul csavart egyet a dolgon, a felhasználó így választhat: vagy egy SIM kártyát és egy akár 256 GB-os SD kártyát tesz a készülékbe, vagy kihasználja a két SIM nyújtotta lehetőségeket.

Ellentétben az új iPhone-nal, a 3000 mAh-s akkumulátorral szerelt Honor 8 rendelkezik mini Jack aljzattal, ami ugyanúgy a telefon aljára került, mint a töltést és adatátvitelt biztosító USB-C csatlakozó helye. Maga a készülék egyébként lekerekített fém kerettel rendelkezik, mely elől-hátul egy-egy üveglapot rögzít – annak minden előnyével és hátrányával. A több színben – fekete, fehér, arany, kék – is elérhető Honor 8 ki tud tűnni a tömegből ezzel a külsővel, cserébe sima asztallapon úgy csúszik, mint egy korsó sör a bárpulton, ráadásul már attól is ujjlenyomatos lesz, ha csak nyújtjuk érte a kezünket.

Utóbbinak egyébként jelentős szerepet szánt a Huawei. A kínai mérnökök a készülék hátlapjára tervezték az ujjlenyomat-olvasót, amit akár PIN kód mellett/helyett is használhatunk. Mivel folyamatosan aktív szenzorról van szó, ezért a készülék kézbefogásával – ha az ujjunk hozzáér a leolvasóhoz – 4 tized másodperc alatt feloldható a telefon és megjelenik az utoljára használt alkalmazás felülete. Ez remek ötlet, hiszen így nem kell ábrákat rajzolgatni a kijelzőre vagy számsorozatot megjegyezni: egyedi biometriás azonosítója révén a készülék tulajdonosa biztosa lehet benne, hogy csak ő fogja tudni feloldani a készülékzárat.

A szenzor egyébként képes különbséget tenni egy/két rövid vagy egy hosszú érintés között. Ezzel egy, a felhasználó által beállított alkalmazás (például fényképező, hangrögzítő stb.) azonnali indítását lehet elérni.

Android 6.0 vs. Huawei

Szemben a Google Nexus (illetve most már Pixel) készülékeivel, a kínai gyártó sem hagyta ki annak lehetőségét, hogy kicsit saját képére formálja a mobil operációs rendszert. Ennek köszönhetően olyan funkciókkal bővült az alap Android tudása, mint az EMUI 4.1 kezelői felület, ami – talán nem véletlenül – iOS-szerű megjelenést kölcsönöz a rendszernek. Nincsenek dedikált érintésérzékeny "gombok", a kezdőlapra navigálás, a visszalépés és a taskváltás is a képernyő részét képezi.

Emellett hozzá kell szokni a Huawei ID-hez, amit például telefonhívások kezelésére lehet használni, vagy a Huawei Home-hoz. A Health segíthet egészségesebben élni, az eszközök között pedig találunk backup appot, SIM Toolkitet (ez valamilyen furcsa okból kétszer is megjelenik az alkalmazásmenüben), a frontoldali kamerát használó tükröt és még sok egyebet.

Egyes mobilalkalmazások hasznosak szinte mindenkinek – például a zseblámpa -, mások viszont feleslegesen foglalják a helyet. Szerencsére a Huawei lehetővé teszi, hogy ezek zömét eltávolíthassuk a készülékről – ezt a lehetőséget más gyártók is kínálhatnák.

Képkezelés

Véget érőben a megapixel háború a mobiltelefonok terén is; napjaink modelljeinek többsége beállt a 12-13 megapixeles felbontásra (a Honor 8 az előbbi paraméterrel bír). A képkészítést immár a képrögzítésre alkalmas optika és szenzor duplázásával javítják fel a gyártók; a Huawei esetében ez egy második, fekete-fehér képeket készítő kamera alkalmazásával valósult meg. Ennek révén alacsonyabb környezeti fényerő esetén is jó (jobb) képek készíthetők, ráadásul a fókuszt is szabadabban állíthatja a felhasználó.

Míg a hátlapi kamerát f/2.2, addig az előlapra helyezett, 8 megapixeles szelfikamerát f/2.4 rekesz jellemzi. Utóbbinak azonban szoftveres képességei azok, amik kiemelik a tömegből – az úgynevezett perfect selfie funkció révén sokat javíthatunk (vagy ronthatunk) digitális megjelenésünkön. Számos eszköz áll rendelkezésre, hogy kicsit retusáljuk gyűrött/másnapos/szimplán ronda arcunkat.

A cikk írójának például szinte teljesen eltüntette borostáját, a plasztikai sebészek is megirigyelhették volna azt a gumiszerű arcbőrt, amit a képjavító algoritmusok kihoztak végeredményül. Emellett akár természetellenesen naggyá és vakítóan világossá tehetjük szemünket, vékonyíthatunk arcunkon és így tovább. Minden rendelkezésre áll tehát, hogy a marslakókéhoz hasonló fejet alkossunk magunknak.

Hasonlóan bő képmanipulációs eszköztár áll a hátlapi kamerával készített fotók retusálására. Az olyan megszokott lehetőségek, mint a levágás, forgatás, szűrőzés mellett lehetőség van például splash-re (egy fekete-fehérré lúgozott képen egyes tárgyakra rábökve azok színe helyreállítható), az illusion funkcióval pedig a kép bizonyos részeit homályosíthatjuk el, más részein megtartva az eredeti élességet (természetesen ennek formája és a homályosítás mértéke is beállítható).

A fényerő, kontraszt, színtelítettség (szaturáci)ó, képélesség állításán túl rajzolhatunk is a fotókra a graffiti opcióval, de tehetünk rá vízjelet is. Ebben az esetben digitálisan „beleégnek” az olyan információk, mint a kép készítésének lokációja, az éppen aktuális időjárás stb. Ha ez mind nem lenne elég, akár meg is lehet címkézni a végeredményt - csak szöveggel vagy képregénybuborékszerű szövegmezőkkel.

Konklúzió

Hardveresen abszolút rendben van a 153 grammos Honor 8, akadásmentes élményt biztosít. A Huawei gyakorlatilag eljutott arra a szintre, hogy a fizikai paraméterek másodlagossá váltak; ilyenkor pedig a szoftveres tudás milyensége lép előtérbe. Ezen a téren a lifestyle vonalat erősítette a gyártó, amint az a fent részletezett szelfilehetőségek kapcsán is tapasztalható.

Habár kártyafüggetlenként egyáltalán nem olcsó készülékről beszélünk, a ma rendelkezésre álló kínálat többi tagjához mérten, kategóriájában nem mondható drágának a Honor 8. Aki meg tud barátkozni az összes ujjlenyomatot begyűjtő kialakítással és az iOS-szerű grafikus felülettel, az cserébe számos hasznos funkciót kap a pénzéért.

Konzumer tech

Nem sok mindenkit érdekel az Apple szuperszemüvege

A beszámolók alapján elolvadt az érdeklődés a Vision Pro headsetek iránt, az Apple néhány üzletében szinte nem is keresik a gyártó legújabb hardveres termékét.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.