Az egyelőre kísérleti fázisban járó Li-Fi apró LED-ek használatával közvetítene információkat szélessávon.
Elképzelhető, hogy a skót Strathclyde Egyetem fogja szállítani a jövő adatovábbítási megoldását, legalábbis az erre a célra alapított Intelligent Lighting Center (ILC) már megkezdte a kutatásokat. A négy évig tartó, 4,6 millió fontból gazdálkodó projektet az Egyesült Királyság Mérnöki és Fizika Tudományi Kutató Tanácsa (EPSRC) indította útjára, a cél pedig az egyelőre titokzatosan hangzó “Ultra-parallel látható fényen alapuló kommunikáció”, vagyis UP-VLC megvalósítása. 

A Li-Fi lehet az új Wi-Fi  A program célja egy olyan adattovábbító technológia kidolgozása, ami a szilárdtest-világításon (solid state lightning) alapszik, amikor is a fényforrás egyszerre lát el világítási feladatot és szolgál szélessávú adattovábbító csatornaként is. A Wi-Fi mintájára Li-Fi-nek  keresztelt megoldást a hagyományos rádió- és mikrohullámú technológiák kiegészítőjének szánják. Mindezek tudományos alapja és jelentősége már jó ideje ismert világszerte, viszont az előbb említett szervezetek most arra keresik a választ, hogy a gyakorlatban hol és hogyan lehetne hasznosítani mindezt.
 

A Li-Fi, ami hamasorsan ott lehet mindenütt (illusztráció: The Economist)

“Képzeljenek el egy LED-ekből álló, egybefüggő fényfalat az autópálya mentén, ami egyrészt megvilágítja az utat, kijelzi a legfrissebb közlekedési információkat, és ezzel együtt vezeték nélkül információt biztosít az utazóknak, ami a notebookok, táblagépek és mobilok kijelzőjén jelenhet meg”
, fest fel egy izgalmas jövőképet Martin Dawson, a Strathclyde Egyetem egyik professzora. Egy LED egy másodperc alatt ezerszer is képes ki- és bekapcsolni, a villogások időtartamának megfelelő szabályozásával pedig lehetőség nyílik digitális információt eljuttatni egy annak fogadására felkészített PC-re, vagy egyéb elektronikai eszközre. 

A megoldás: mikron méretű LED-ek  Az alapok tehát megvannak, az újítás viszont abban állna, hogy jóval kisebb, mikron méretű, gallium nitrid alapú LED-eket használnának, amelyek 1000-szer gyorsabb fénykibocsátásra képesek, aminek következtében a az adatátvitel is jóval tempósabb. A másik előny a méretből adódik, hiszen annyira apró LED-ekről van szó, hogy így ezekből 1000 darab elfér egy eddig használt fényforrás helyén. Ezeken kívül energiahatékonyságban is kiemelkedő a Li-Fi, arról nem is beszálve, hogy nem terheli tovább a már most is túlzsúfolt frekvenciákat, nincs szükség antennákra és az interferencia problémája is kiküszöbölhető vele.
 


A minatűrizálás ilyen foka lehetővé teszi, hogy egy-egy mikron méretű LED-sáv egyszerre több feladatot is ellásson.Például míg az egyik csoportja megvilágítja egy repülőgép, tárgyalóterem, vagy éppen nappali belterét, addig egy másik részük vizuális információval szolgál, a harmadik csoport pedig az internethozzáférést adja. A kutatók felvázoltak egy olyan lehetőséget is, amiben a technológia érzékelési feladatokat látna el. Képzeljünk egy speciális fényforrással ellátott mobiltelefont, amelyet egy elektronikus árcédulára irányítva leolvassa és a mobil kijelzőjén megjeleníti a termék vételárát.
 
Wi-Fi teszt repülőn, 9 tonna krumplival
Wi-Fi hálózatokra terelik a mobilforgalmat 

A 2012 őszén induló négy éves kutatási folyamat tehát 2016-ban fejeződik be, és jó nyomon jár az olvasó, ha azt gondolja, hogy még jó pár évet várnunk kell a Li-Fi megjelenésére a hétköznapokban. Azért szerencsére a szakemberek belátható időn belül megvalósíthatónak tartják az ötletet, Martin Dawson szerint “egy olyan technológiáról van szó, amely az emberi élet minden aspektusát érinteni fogja egy évtizeden belül”.

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.