Ahogy azt augusztusban már a szakma sejtette, csak egyetlen cég, a Hunguard Kft. felelt meg az auditálást szabályzó kormányrendeletnek.

Tegnap nyilvánosságra hozta a Magyar Nemzeti Bank (MNB) a pénzügyi intézmények, biztosítók, viszontbiztosítók, befektetési vállalkozások és árutőzsdei szolgáltatók informatikai rendszereinek auditálására jogosult szervezetek listáját. Mint azt sokan már az ezt szabályzó kormányrendelet megjelenésekor is jósolták, a lista meglehetősen rövid: mindössze a Hunguard szerepel rajta. A céget szeptember 19-én vették jegyzékbe.

Az, hogy ez mekkora üzlet lehet a Hunguardnak, meglehetősen nehéz megbecsülni – mondta megkeresésünkre egy, a piacot jól ismerő szakértő. Már csak azért is nehéz becslésekbe bocsátkozni, mivel a monopolhelyzet alaposan átírhatja a szokásos árakat: az auditor, tekintve, hogy nincs versenytársa, teljesen szabadon árazhatja szolgáltatását.

Nem számítottak a szakmai aggályok

Mint azt tavaly a Népszabadság megírta, a szakmai szervezetek, köztük az IVSZ is azt kifogásolta, hogy a tervezet által meghatározott szabályrendszer nem áll összhangban az információbiztonsági szakma nemzetközi szabványaival, és nem is segíti az ilyen szolgáltatások minőségének javulását.

Az MNB-be olvasztott felügyelet (volt PSZÁF) is véleményezte a tervezetet, de szempontjait végül nem vették figyelembe.

Így a rendeletet szinte az eredeti formájában fogadták el, és az idén július 1-jén a Magyar Közlönyben történt megjelentetéssel hatályba is lépett. A Magyar Nemzetnek augusztusban egy nemzetközi könyvvizsgáló cég munkatársa név nélkül azt nyilatkozta, hogy a kormányrendelet kritériumai a kisebb cégeknek teljesíthetetlen, a nemzetközi könyvvizsgáló társaságoknak pedig vállalhatatlan.

Cégre szabott rendelet

A legtöbb kritikus szerint a rendelet lényegében cégre lett szabva.

Előírja többek között, hogy a tanúsítást végző cégnek legalább tíz teljes munkaidőben foglalkoztatott munkavállalóval kell rendelkeznie, tagjai (részvényesei) és munkavállalói közül legalább ötnek rendelkeznie kell személyi biztonsági tanúsítvánnyal – ez az úgynevezett C típusú nemzetbiztonsági átvilágítást igazoló dokumentum. Előírás továbbá, hogy a tanúsító szervezetnek legyen legalább 100 millió forintos határig terjedő szakmai felelősségbiztosítása. Ezek már az IVSZ tavalyi kritikáiban is szerepelnek mint szakmailag indokolatlan és/vagy értelmezhetetlen kritériumok.
 

Az MNB listája a tanúsító szervezetekről


A nemzetközi szereplőknek leginkább az a kritérium fáj, amely előírja, hogy mind az auditot végző szakembereket, mind a vállalat telephelyét nemzetbiztonsági átvilágításnak kell alávetni. Ezzel ugyanis a cég hitelessége csorbulna a nemzetközi ügyfelei előtt.

Emellett szükség van egy okiratra, amely igazolja, hogy a tanúsító szervezet az elmúlt 5 évből legalább négyben akkreditált tanúsító szervezet volt, és előírnak legalább három referenciát is.

Az IVSZ tételes kritikája szerint szinte nincs olyan pontja a kritériumrendszernek, amely szakmailag indokolható lenne. Nehezen értelmezhető a két szakirányú felsőfokú végzettségre vonatkozó előírás. A piac ismeretének hiányára utal a tíz teljes munkaidős foglalkoztatott előírása.

Javasolták azt is, hogy vegyék ki a rendeletből a nemzetbiztonsági tanúsítványra vonatkozó előírást. Indoklásuk szerint ugyanis az auditor nem kezel minősített (azaz nemzetbiztonsági okokból titkosított) adatokat, legfeljebb üzleti, biztosítási és banktitkokhoz férhet hozzá.

Az IVSZ szerint a tervezet sok más pontja minimum pongyola, de néhol minden szakmaiságot nélkülöz. Az egyéb követelmények azonban így is alkalmasak voltak arra, hogy egy cég megfeleljen az elfogadott rendeletnek.

Fotó: hunguard.hu

Piaci hírek

Nemsokára többet isznak majd a kínai adatközpontok, mint Dél-Korea lakossága

A generatív mesterséges intelligencia világszerte megtolta az adatközponti fejlesztéseket, a szerverek hűtésére használt vízből azonban sehol sem lett több.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.