A németek ezért szigorítanák a startupok támogatását és a crowdinvesting finanszírozási modellt.

Már több magyar fejlesztő cég is sikerrel alkalmazta a crowdfunding modellt: közösségi finanszírozással gyűjtöttek pénzt ötletük megvalósítására, fejlesztésre vagy gyártásra. Legutóbb a Liber8 és a Moscase sikeres közösségi finanszírozású indulásáról is beszámolhattunk, de az ígéretes magyar technológiai startupokat bemutató összeállításunkban is van olyan, amely például az Indiegogo-n gyűjt forrást az előrelépéshez.

Látványos sikerekben nincs hiány, így aztán tódulnak a népek, hogy nyertesei lehessenek korunk aranylázának. Csakhogy mint minden nagy haszonnal kecsegtető befektetésre, erre is igaz: kockázatos. Meglehet, jó boltot csinálunk, de voltaképpen sokkal nagyobb a valószínűsége, hogy a pénznek búcsút inthetünk. A bukott cégekről azonban kevesebb szó esik, mert jön a következő, még ígéretesebb ötlet, és vele az új crowdfunding projekt.

A befektetők pedig buknak – ki többet, ki kevesebbet –, mert hiányos információk alapján hoznak befektetési döntést. Amíg persze kis pénzzel játszanak, addig nincs nagy vész, de bizonyos értékhatár fölött már komoly hatása lehet egy rossz döntésnek.

A németek szigorítanának

A német állam már tavaly óta fontolgatja – már készült egy törvénytervezet is –, amely a crowdinvesting finanszírozási modell szabályait szigorítaná mind a startupok, mind a kisbefektetők oldaláról. A jelenleg kormányzó koalíció pedig a közelmúltban megállapodott, hogy átviszik a törvényt. A törvénytervezetnek az adott lökést, hogy a Prokon szélenergia cég tavaly januárban gyakorlatilag fizetésképtelenné vált, és közel 75 ezer kisbefektető pénze úszott el.

A szabályozás már tavaly májusban körvonalazódott: a terv szerint szigorúbb szabályozok vonatkoznának a startupokra, de szigorítanák a befektetők mozgásterét is.

Tájékoztatni kell a befektetőket

Az eredeti terv ugyan még az volt, hogy azokra a startupokra vonatkozna a szigorítás, melyek legalább 1 millió eurót szeretnének begyűjteni kisbefektetőktől. Ezt az értékhatár 2,5 millió lenne. A cégnek emellett olyan tájékoztatást kell közzétennie, amelyben részletesen leírják a vállalkozással kapcsolatos kockázatokat.

Már az eredeti tervvel kapcsolatos véleményekben is megfogalmazódott, hogy ez túlságosan erős korlát, mivel az innovatív technológiai startupoknak meglehetősen nagy a tőkeigénye. Másfelől az EU is csak 5 milliós befektetés esetén írja elő kötelezően a tájékoztató közzétételét.

Szintén a kisbefektetőket védené, hogy 14 napon belül akár vissza is léphetne a befektetéstől.

A reklámozáson is szigorítanának, amelyet a német PSZÁF akár korlátozhat is, ha félrevezetőnek ítéli a reklámot. Az eredeti terv szerint egyébként csak a befektetések szempontjából releváns tartalmakat is közlő kiadványokban, például lapok gazdasági rovatában lehetett volna hirdetéseket elhelyezni, ám a törvényalkotók végül hallgattak a jó szóra. A crowdfunding ugyanis internetes jelenség – mondták a tervezet bírálói –, és ez a korlátozás épp azt a lényegét veszi el a modellnek, hogy széles tömegekhez tud eljutni egy-egy ötlet és befektetési lehetőség.

A kisbefektető nem költhetné a pénzét nyakló nélkül

A tervezet szerint egy crowdfunding projektbe (egy cégbe) maximum 10 ezer eurót tehetnének a kisebfektetők. További szigorítás, hogy 1000 euró fölötti befektetés esetén a befektetőnek legalább a befektetett összegnél kétszer nagyobb havi jövedelemmel kell rendelkeznie.

Bár a német stratupok egyik szervezete üdvözölte a törvényt, amely egységesen szabályozza a crowdinvestinget. Ugyanakkor vannak olyan félelmek is, hogy a szabályozás ebben a formájában jelentősen csökkenti a kisbefektetők befektetési hajlandóságát.

Piaci hírek

MI-vel védenék a britek az internetre szabadított óvodásokat

Az illetékes hatóság felmérése szerint egyre több kisgyerek jelenik meg a világhálón, akiknek a szülei is egyre nagyobb szabadságot engednek a digitális térben.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.