Lehangoló képet fest egy friss kutatás, amelyben zömében nagyvállalati szakemberek nyilatkoztak szervezetük mobil alkalmazásokkal kapcsolatos fejlesztési, üzemeltetési gyakorlatáról.

Több mint félezer, jellemzően nagyvállalati környezetben dolgozó vezetőt, fejlesztőt, informatikai szakembert kérdezett meg a Ponemon Institute azzal a céllal, hogy feltérképezzék a vállalati környezetben használt mobil alkalmazások biztonsági helyzetét. Az IBM megbízásból készült kutatás eredményei rettenetesen rossz állapotokról tanúskodnak.

Tesztelés? Az meg mi?

A válaszadók munkahelyén átlagosan több mint 10 ezer dolgozót foglalkoztatnak, így nem csoda, hogy 30 százaléknál saját alkalmazásbolt is üzemel, ahonnan a munkatársak a vállalat igényeire szabott megoldásokat letölthetik. A szervezetek közel kétharmada részben vagy teljesen saját hatáskörben fejleszti a mobil appokat. Ehhez képest viszont kőkorszaki állapotokat mutatnak a biztonsággal összefüggő tevékenységek.

A válaszadók 38 százaléka arról számolt be, hogy nem használnak semmilyen megoldást a programok sérülékenységének feltárására. 55 százalék szerint egyáltalán nem tesztelik vagy legalábbis nincs tudomása arról, hogy tesztelnék a mobil alkalmazásokat. Ráadásul azoknál ahol mégis, ott sem kellően rendszeres ez az ellenőrzési forma, amely sokszor csak a fejlesztési időszakra korlátozódik.

Ezek fényében már nem lehet meglepődni azon, hogy az összes fejlesztési költség töredéke jut a biztonsági problémák megoldására. A vállalatoknál éves szinten átlagosan 34 millió dolláros költségvetés alig 5,5 százaléka megy dedikáltan ilyen folyamatokra. A dolgot csak feketébbre festi, hogy ezt az átlagot néhány kiemelkedően sokat költő cég húzta ennyire fel, hiszen a válaszadók fele szerint konkrétan semmit nem allokálnak erre a területre.

Se szakember, se idő

A mobil alkalmazások biztonságának témája tehát igazi mostohagyerek a nagyvállalati környezetben. És ez annak ellenére így van, hogy a válaszadók többsége szerint a terület kritikus fontosságú és a közeljövőben csak erősödni fognak a kockázatok. De akkor mégis miért alakult ki ez az ellentmondásos helyzet?

A felmérés igyekezett erre a kérdésre is választ kapni. Két fő tényező rajzolódott ki, amelyek alapvetően befolyásolják a biztonsági intézkedések minőségét. Az egyik az állandóan jelen lévő időprés. Mivel a technológia mellett az üzleti lehetőségek is gyors ütemben változnak, a fejlesztőket folyamatosan hajtják a vezetők és a vállalatok más részlegei. A legyen kész, de tegnapra típusú hozzáállás pedig természetszerűleg megágyaz a nem megfelelően kiadott alkalmazásoknak.

A másik felhozott indok, hogy a szervezeteknél nincs megfelelő minőségű és számú biztonsági szakember, akik akár a belső folyamatokat, akár a külső fejlesztőktől érkező alkalmazásokat tudnák ellenőrizni. A válaszadók harmada szerint egyáltalán nincs meg házon belül a szükséges szaktudás, további egynegyedük pedig bizonytalan abban, hogy cégüknél elégséges a rendelkezésre álló biztonsági szakértelem.

Biztonság

A vezérigazgatók egyszerre imádják és rettegik az MI-t

A CEO-k közül megdöbbentően sokan hoztak már üzleti döntéseket a ChatGPT válaszaira alapozva. Az első számú vezetők fele szerint pozíciójukat idővel teljesen átveszik az algoritmusok.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.