A szolgáltató az összes előfizetői csomag esetében eltörölte a sávszélesség korlátozást.

Általános szolgáltatói gyakorlat, hogy a mobilhálózat által biztosított maximális, elméleti sávszélesség nem jár minden előfizetőnek automatikusan. Az operátorok jellemzően az olcsóbb előfizetői csomagokban maximalizálják, hogy milyen sebesség mellett használhatják a hálózatot az ügyfelek. A hazai mobilszolgáltatók közül a Telenor lépett elsőként és törölte el ezt a korlátozást.

Nincs limit többé

Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy az összes előfizetéses, feltöltőkártyás csomag esetében elérhető a hálózat által biztosított 150 Mbit/s-os sebesség. Ennek feltétele mindössze annyi, hogy az ügyfelek olyan mobillal rendelkezzenek, illetve abban olyan típusú SIM kártya (USIM) dolgozzon, ami támogatja a 4G technológiát. Az aktuális sávszélesség minden esetben függ a hálózat terheltségétől, a környezeti viszonyoktól, vagy magától a készüléktől, viszont mostantól a szolgáltatói oldalról már nincs semmiféle korlátozás.

A szolgáltató lépése egy hosszabb folyamat újabb állomása, aminek célja a 4G-vel lefedett területek bővítése, illetve az azt használó előfizetők számának gyarapítása. Ennek érdekébe még márciusban úgy döntött a vállalat, hogy az előfizetői csomagoktól függetlenül minden ügyfél számára elérhetővé teszi a 4G-t, ami addig csak azok számára volt elérhető, akik ilyen csomaggal rendelkeztek.

Az előfizetői csomagok csiszolgatásával párhuzamosan a Telenor a hálózaton is folyamatosan dolgozik. A cég által kiadott sajtóközlemény szerint 2015. során 1670 bázisállomáson aktiválták a 4G-t, amivel elméletben közel 9 millió magyar számára tették elérhetővé a szolgáltatást. A beruházásokra ebben az évben több mint 10 milliárd forintot költöttek, aminek köszönhetően az elmúlt évben másfélszeresére nőtt az előfizetők által generált adatforgalom, így a hetente átlagosan 400 terabájt adatot forgalmaznak a Hipernet segítségével.

Egyre jobban pörög a 4G

Az már év közben érezhető volt, hogy a 2015-ös év fordulópont lesz a 4G fejlesztések tekintetében. A Telekom 97, a Telenor 95 százalékos kültéri lefedettséget ígért a karácsonyi időszakra (amihez hálózat megosztási szerződést is kötöttek), de a korábban inkább a 3G tökéletesítésére koncentráló Vodafone is megnyomta a fejlesztéseket és 90 százalék feletti lefedettséget tervez év végére.

A folyamatok beindultak, a sávszélesség korlátozásának teljes körű, az összes előfizetői csomagra vonatkozó feloldását azonban eddig egyik operátor sem lépte meg. A Telekom és a Vodafone csomagjai esetében továbbra is megtalálhatók a korlátozások, de a hazai telkó versenyt ismerve, ez valószínűleg nem sokáig marad így. A Telenor arra a technikai részletre hívta még fel a figyelmet, hogy aki régi típusú SIM kártyával rendelkezik, annak USIM-re kell váltania, amit a szolgáltató ingyen elvégez.

Frissítés: a Vodafone esetében a cikkben foglaltakkal ellentétben nincsenek sávszélesség korlátozások, azokat a szolgáltató szintén eltörölte a 4G metrókba való bevezetésével egy időben. A félreértés abból adódott, hogy a weboldalon olvasható, a számítógéphez rendelhető csomagok esetében feltüntetett sávszélesség adatok (42, 75 Mbit/s) a kínált eszközök (USB stick, MiFi router) maximum képességeit jelölik. A zavart az is okozta, hogy az oldalra feltöltött, a szolgáltatást részletező dokumentumok sem mindenhol a "limit nélkül" kifejezést használják. A Vodafone-nál tehát egyik mobilnet csomag esetében sincs sávszélesség korlátozás, az előfizetők számára körülményektől, terheléstől, eszközöktől függően rendelkezésre áll a 75 Mbit/s (4G), vagy a 42 Mbit/s (3G) maximális, elméleti letöltési sebesség.

Konzumer tech

Nem sok mindenkit érdekel az Apple szuperszemüvege

A beszámolók alapján elolvadt az érdeklődés a Vision Pro headsetek iránt, az Apple néhány üzletében szinte nem is keresik a gyártó legújabb hardveres termékét.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.