Erich Bloch kulcsszerepet vállalt a nagygépes rendszerek létrehozásában.

Ugyan már november 25-én búcsút mondott a világnak Erich Bloch (a képen jobbra) Washingtonban, az Alzheimer-kór okozta komplikációk miatt jobblétre szenderült IT-úttörő lánya, Rebecca Rosen csak nemrég közölte a szomorú hírt a nyilvánossággal. A 91 éves korában elhunyt Bloch a számítástechnika hőskorában szerzett elévülhetetlen érdemeket az IBM mainframe-ek megalkotásával.

Nehéz korai évek, karrier Amerikában

Bloch 1925. január 9-én született Sulzburgban (nem összekeverendő Salzburggal); a második világháborús pusztítás során árván maradva az Egyesült Államokba emigrált 1948-ban. A Buffalo-i Egyetemen szerzett diplomát elektromérnök szakon: este tanult, napközben pedig egy laboratóriumban dolgozott kutatósegédként.

Az 1950-es évek meghozta számára az áttörést: Bloch részt vett az IBM 7030-as szuperszámítógép – ahogy akkor hívták, „Stretch” – kifejlesztésében. A masina naponta 100 milliárd számítást tudott elvégezni és fél millió utasítást dolgozott fel másodpercenként. Az akkori, hasonló célt szolgáló eszközökhöz képest 30-40-szer gyorsabb volt, az IBM azonban mégis leállt a platform terjesztésével mindössze kilenc példány leszállítását követően. Már akkor is azzal vádolták a Kék Óriást, hogy visszaél piaci dominanciájával, az IBM pedig ezeknek a vádaknak akarta elvenni az élét a Stretch forgalmazásának befejezésével.
 

IBM 7030 (Forrás: Wikipedia)


De nem volt hiábavaló a szuperszámítógép léte: kikövezte az utat az IBM System/360 létrehozása felé, melyben szintén fontos szerepet játszott Bloch (és később Bob Evans). Érdekesség, hogy a gép nevében a 360-as szám arra utalt, hogy szoftveres architektúráját az összes ügyféligény kiszolgálására képesnek tartották. A Mountain View-ban található Számítógéptörténeti Múzeumban egyébként az s/360-wst minden idők legsikeresebb számítógépes rendszerének titulálva állították ki.

Az IBM akkori CEO-ja, ifjabb Thomas Watson elmondta, hogy a vállalat sokat tett fel az s/360-ra, a mai mainframe-ek ősére. Az IBM 5 milliárd dollárt ruházott be a projektbe – egy olyan időszakban, amikor az éves bevétel alig haladta meg a 3 milliárd dollárt. Az idő azonban a Kék Óriást igazolta, hiszen az akkori vasak vezethettek el a miniatürizáláson keresztül a modern PC megszületéséhez.

„A napjaink digitális feladatait végző eszközök zömében a számítástechnika első harminc évében elért eredményeken alapulnak”, mondta Watson, aki szerint amit ma látunk ezen a téren, mind azt bizonyítja, mennyire időtállóan és rugalmasan lettek megtervezve az akkori rendszerek.

Reagan minden jobb volt

Visszatérve Blochra: miután 1984-ben visszavonult az IBM-nél végzett munkájától, Ronald Reagan, az Egyesült Államok akkori elnöke kinevezte az Országos Tudomány Alapítvány (National Science Foundation) igazgatójává. Az itt eltöltött hat éve során felügyelte az NSFNET, vagyis a modern internet közvetlen elődjének létrehozását.

Erich Bloch vitathatatlanul sokat tett a számítástechnikai fejlődésért, és azért, hogy korunk digitális világa úgy nézzen ki, amilyennek azt ma látjuk.

Piaci hírek

Egyre furcsábbak lesznek a CAPTCHA tesztek, ahogy a gépek is okosodnak

Már nagyon jók például például a fényképek címkézésében, de a logikai összefüggéseken könnyen fennakadnak. Igaz, ezzel így lehet némelyik emberi felhasználó is.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.