Az IoT nagyon bekavar majd az 5G-re épülő üzleti modellekbe, de ha minden jól megy, akár az optikai szélessávnak is konkurenciát teremthet a technológia.

Az 5G-s összeköttetések száma a technológia indulásakor, 2019-ben csupán 1 millió lesz, de 2025-re az 1,4 milliárdot is elérheti. A Juniper Research számításai szerint a mobil rendszerek legújabb generációja az első években terjed majd a leggyorsabban, évente átlagosan 230 százalékkal nő a kapcsolatok száma.

A nemzetközi piackutató ugyanakkor arra is figyelmeztet, hogy a vezeték nélküli technológia csak akkor lehet igazán sikeres, ha képes lesz felvenni a versenyt a vezetékes optikai szélessávval.

Kína, az USA és Japán fér fel az első időkben a dobogóra

Az elemzés szerint a következő évtized közepére Kínában, az USA-ban és Japánban lehet a legtöbb 5G-s összeköttetés. A három ország 2025-re már az akkori összes 5G kapcsolat 55 százalékát adja. Közülük is főleg az USA-ban várható nagy fellendülés az adott időpontra előrejelzett globális IoT kapcsolatok 30 százaléka mögött ugyanis amerikai felhasználó lesz. (A magyar tervekről itt számoltunk be.)

Az 5G-s IoT korszak eljövetelével újabb terminológiát kell megtanulniuk a mobilszolgáltatóknak. Ilyen lesz az ARPC (Average Revenue Per Connection), azaz az egy kapcsolatra jutó átlagos havi bevétel, ami átveszi a mostani legfőbb mutató, az ARPU (Average Revenue Per User) helyét, hiszen a kapcsolatok már közel sem csak személyekről szólnak. Az elemzők szerint a szolgáltatók egyelőre nem sok bevételt remélhetnek az 5G-től, főleg az okos városok és a digitális egészségügyi projektek okozhatnak csalódást ebből a szempontból az alacsonyabb adatigény és a rövidebb aktív ciklusidő miatt.

Ezért is sürgető, hogy az operátorok új üzleti modelleket találjanak a költségek csökkentése mellett. Ez utóbbira a hálózatok működtetési költségeinek a minimalizálása adhat lehetőséget, például olyan szoftveres megoldásokat lehetne alkalmazni, melyekkel az IoT-kapcsolatok eltérő igényeit lehet menedzselni.

Fölényben az ázsiai cégek

A Juniper Research, már korábban adott arra becslést,  hogy mekkora forgalmat generálnak az 5G-hez kapcsolódó szolgáltatások. Az operátorok összesített bevétele a következő évtized közepére összességében megközelítheti a 270 milliárd dollárt, de 2019-ben még legfeljebb 850 millió dolláron osztozhatnak.

A kutatócég öt olyan 5G-s hálózati szolgáltatót azonosított, amelyek a legígéretesebbek a piacon: négy ázsiait – két koreai céget, az SK Telekomot és a KT Corp.-ot, a japán NTT Docomot, és a China Mobile-t –, valamint egy amerikait, az AT&T Mobilityt. Ebből következik az is, hogy a 2025-re az 5G szolgáltatásokból származó bevételek kétharmadát a Távol-Kelet, Kína és Észak-Amerika adja majd.

Ami az 5G-s kapcsolatokat illeti, a Juniper előrejelzése szerint az első időkben arra lehet számítani, hogy a már meglévő 4G-s ügyfelek váltanak az új generációs technológiára. Így az 5G miatt nem fog nőni jelentősen az aktív SIM kártyák száma. (Jelenleg 5,4 milliárd SIM-kártya van a világon. A SIM-ek száma az utóbbi időben évi 3,9 százalékkal nőtt, és ha marad az ütem, az évtized végére éri el az 5,9 milliárdot.)

Az 5G bevezetése utáni első időkben az ügyfelek közül nagy valószínűséggel a prémium előfizetőkre építhetnek a szolgáltatók, akiknek a havi költése meghaladja majd az ARPC-t.

Mobilitás

Az EU-ban sem áll túl jól a TikTok szénája

Miközben az USA-ban a teljes betiltás fenyegeti, az öreg kontinensen bizonyos elemeit iktatnák ki a kínai tulajdonú alkalmazásnak, mert a gyanú szerint rossz hatással van a fiatalokra.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.