A két vállalat együtt ad ki nyílt forrású fejlesztői szoftvereszközt a mesterséges intelligencia és a gépi tanuló renddszerek programozására.

A Microsoft és az Amazon augusztus végén egyszer már meglepte a közönséget, amikor a két vállalat bejelentette, hogy a jövőben a Cortana és az Alexa virtuális asszisztenseket ugyanazokon az eszközökön, egymással párhuzamosan és egymás funkcionalitását kiegészítve teszi elérhetővé a felhasználók számára. Ez elvileg megkönnyítené, hogy egyidejűleg és magasabb szinten vehessék igénybe a gyártók különböző termékeit (mondjuk az online Office-t vagy az Amazon rendszerében való vásárlást), kihasználva a segédek nyilvánvalóan mélyebb integrációját az egyes területeken, a vállalatok pedig olyan ökoszisztémákat nyitnak meg egymás előtt, amelyekre eddig nem volt kényelmes belépőjük.

A két társaság elvileg még ennél is tovább lépne, és elképzelhetőnek tart hasonló megállapodásokat a többi versenytárs, így az Apple vagy a Google bevonásával is. Hogy ebből lehet-e valami, az csak később derül ki, most mindenesetre az Amazon és a Microsoft saját együttműködését mélyítette tovább, amikor a múlt héten bejelentette az Amazon Web Services (AWS) és a Microsoft tavaly létrehozott k+f részlege, az AI and Research Group közös projektjét, egy gépi mély tanulási rendszerek fejlesztését segítő, összeszedett és könnyen érthető programozási interfészt.

A nyílt forrású, Gluon névre keresztelt könyvtár a cégek közösen kiadott közleménye szerint lehetővé teszi a szofisztikált gépi tanulási modellek prototipizálását, felépítését, betanítását és telepítését akár a felhőbe, akár a rendszerbelépési pontként működő eszközökre vagy például a mobil applikációkba. A nyílt forrás jelentősége itt is abban áll, hogy a kódkészletek szabadon felhasználhatók vagy alakíthatók, de a fejlesztők kontribúciójára is lehetőséget teremt, vagyis a Microsoft és az Amazon projektje végső soron a közösség irányításával terjesztené a mesterséges intelligencia alkalmazását.

A Google rajtolt a legjobban

A mesterséges intelligencia és a gépi tanulás kapcsán érdemes megjegyezni, hogy a Google máris összehozott némi lépéselőnyt a többi piaci szereplővel szemben, amennyiben az ugynacsak nyílt forrású és ingyenes TensorFlow könyvtár elképesztő népszerűségre tett szert a fejlesztők között. Ezt mutatja, hogy a GitHub közösségében is folyamatosan a legnépszerűbb projektek között van az értékelések alapján, de sokat elárul a dologról, hogy már az Amazon felhőjében is támogatást kap, miközben az Amazonnak van ehhez hasonló, saját megoldása is (MXNet).

A maga részéről a Microsoft is kijött már a CNTK kognitív eszköztárral, így a Gluon tulajdonképpen a CNTK és az MXNet fölé húz egy újabb réteget a velük való munka megkönnyítésére. Ezzel a kommentárok szerint egy hasznos, de kényszerű megoldás született, ahogy a két vállalat együtt próbál némi teret nyerni a Google MI-eszközeinek nyomulásával szemben.

A Google ezek szerint a többieknél korábban döntötte el, hogy a hagyományosan az Amazon és a Microsoft által uralt cloud piac felosztásának következő felvonásában a mesterséges intelligenciára alapozza saját stratégiáját. A TensorFlow, bár közvetlenül nem feltételezi a Google szolgáltatásainak igénybe vételét, mégis minden bizonnyal azok felé tereli a fejlesztők jelentős részét. (A Google-nek egyébként van saját, a Gloun koncepciójához hasonló és megfelelően népszerű megoldása: a Keras nevű, Python alapú neurális hálózati könyvtárat a CNTK és a MXNet is támogatja.)

Az Amazon eközben a változatosság pozitív hatásait hangsúlyozza: a Business Insider a cég egyik képviselőjét idézi, aki szerint az AWS a jövőben is különböző motorok széles választékát támogatja majd, sőt házon belül is egymással versengő projekteket finanszíroz, hogy az Amazon Web Services legyen a legjobb környezet a népszerű megoldások futtatására. A BI ehhez hozzáteszi: az Amazon-féle modus operandi eddig is úgy nézett ki, hogy a cég saját, teljes mértékben ellenőrzött termékei mellett következetesen támogatja a piacon elterjedt, másik féltől származó megoldásokat, így az ügyfelek mindenképpen hasznot termelnek neki.

Cloud & big data

Nem csak a Reddit próbálja reklámokkal teleszórni saját platformját

A nemrég tőzsdére vitt vállalkozás új hirdetési formát jelentett be, miközben mások a jutalékot megkerülve igyekeznek átlagos posztként eladni a robotok termelte reklámszöveget.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.