A tárgyak internete (IoT) nem csak lehetőségeket, de komoly biztonsági aggályokat is felvet. Lehet, hogy a problémák egy részére az egyelőre virtuális valutaként ismer Bitcoin lesz a megoldás.

Bár valószínű, hogy a tárgyak internetének (Internet of Things, IoT) értelmes konzumerizációja egyelőre csak vágyálom marad, a trend még a szigetszerűen működő megoldások esetében is komoly biztonsági aggályokat vet fel. A brit The Register pénteki cikkében azzal a forgatókönnyvel példálózik, amikor egy hacker távolról kinyitja az "intelligens" gáztűzhelyet, aztán egy idő után begyújtja a lángot – hasonlóan népszerű példa az "intelligens" városokban a központi rendszerről vezérelt autós forgalom, ahol a támadók ugyancsak komoly problémákat okozhatnának.

Egyre több értekezést olvasni egy olyan általános és transzparens megoldás szükségességéről, ami úgy biztosítaná a hálózatra kapcsolódó eszközök biztonságát, hogy a fejlesztőknek nem kellene aggódniuk a sebezhetőségek vagy az implementációs nehézségek miatt, ami nem játszható ki, és ami nem képezheti a szabadalmi csatározások tárgyát. Az egyik elképzelés szerint a problémák egy jelentős részére éppen az a P2P megoldás lehet a jó válasz, amelyre a nyílt forrású digitális fizetőeszköz, a Bitcoin is épül.

A nagy számok nagy biztonságot jelenthetnek

A Bitcoin megoldása sokak szerint évtizedek óta az első valódi IT-biztonsági innováció, az elektronikus fizetőeszköz blokklánc rendszerét pedig más, nem pénzügyi jellegű területeken is fel lehetne használni. Maga a protokoll elsőre elég nehezen befogadható – akit részleteiben is érdekel, rengeteget ovashat erről a témával foglalkozó magyar nyelvű oldalakon. Azt azonban mindenképpen érdemes tudni róla, hogy a rendszerhez kapcsolódó újabb eszközök és műveletek nem hogy gyengítenék, de pont erősítik annak biztonságát, ez pedig kulcsfontosságú dolog lenne az IoT jövője szempontjából.

A Bitcoin blokkláncában a peerek, vagis az egyenrangú hálózati elemek segítségével alakul ki az elosztott autentikációra alapuló platform. A műveletek érvényesítéséhez is ezeknek az elemeknek a konszenzusára van szükség, ami leegyszerűsítve azt jelenti, hogy a teljes hálózat nagyobbik részét korrumpálni kell, ha valaki önkényesen bele akar nyúlni annak működésébe. A Gartner becslése szerint 2020-ra már 25 milliárd hálózatra kapcsolódó eszközről lesz szó az IoT vonatkozásában, így a Bitcoin blokklánca nyilvánvalóan új szintre emelhetné a behálózott világ biztonságos működését.

Ahogy arról mi is beszámoltunk, a 21 Inc. nevű startupnak márciusban 116 millió dollárt sikerült szereznie különböző kockázati befektetőktől, akiknek már nem (csak) a virtuális valuta lebegett a szemük előtt. Erre utal, hogy cégen belülre került a Qualcomm is, amely elsősorban a sokkal szélesebb körben alkalmazható technológiákban lát fantáziát. Ez az IoT-s információáramlás mellett előkészítheti az ügyvédek nélkül is nagy biztonságot nyújtó okos szerződések elterjedését, vagy elősegítheti például a hamisíthatatlan online szavazások lebonyolítását.

Változás egészen az alapoktól

Olyan nyílt forrású technológiáról beszélünk, amit bárki szabadon implementálhat vagy saját igényeire szabhat. Jó indikátor, hogy a lehetőséget az IBM sem akarja elszalasztani: a vállalat tavaly bejelentett Adept kezdeményezése éppen a fenti blokkláncot és a P2P technológiákat vizsgálja a hálózatba kapcsolt világ biztonsági és hozzáférési problémáival összefüggésben. Ahogy több forrás is megállapítja, ezt a megodást valószínűleg csak közös minimumnak tekinthetjük, amelynek minden IoT eszközben idővel meg kell jelennie, és a különböző gyártók valódi versenye csak ezután, a hozzáadott extrákkal kezdődik majd meg.

Azt senki sem vitatja, hogy a most használt chipkészletek eszköz szintű konnektivitása nem párosul kielégítő biztonsági készségekkel, de az új elképzelésekre épülő rendszerek még nem holnap, és nem is holnapután állnak majd fel. A Bitcoin működési elvére alapuló megoldásokkal valószínűleg a számítási kapacitás és a sávszélesség igénye is nagyságrendekkel növekedne, ami nagyon költséges dolog. A szakértők felhívják rá a figyelmet, minden eszköznél alapkövetelmény lesz a számítástechnikai értelemben drága biztonság, amire aztán rápakolnak néhány olcsó integrációs réteget.

Ennek értelmében a jövő "best seller" chipje az a minél olcsóbb, de biztonságos, egyszerű és hatékony termék lesz, ami beépíthető minden hálózatba kapcsolt eszközbe, és ezért százmilliárdos nagyságrendben lesz felhasználható. A cél ugyanis az lenne, hogy minden egyes új gép hálózatra kapcsolódásával tovább növekedjen a többi, már működő eszköz biztonsága. A Gartner a 2020-as előrejelzésében az IoT eszközök 25 milliárdos volumene mellett a teljes IoT piacot a 300 milliárd dolláros szintre lövi be, ez pedig olyan nagyságrend, ami a nagy gyártók jelenlegi erőviszonyát is alapjaiban rendezheti át.

Közösség & HR

Lehet, hogy éppen most tesszük tönkre a Föld mágneses mezejét

A műholdcsordákat tenyésztő űrvállalkozók eddig is sikeresen kiakasztották néhány tudományterület képviselőit, de úgy tűnik, hogy a sornak még messze nincs vége.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.