Legalábbis erre utalnak a Sophos vírusstatisztikái, írta a Biztonságportál. Az ok: Visual Basic kódokat egyszerű írni, melyek ráadásul rugalmasabbak, mint az exploitok.

Emlékszik még valaki, hogy milyen pusztítást végzett a Melissa? A fiatalabbak kedvéért: 1999-ben szabadult el ez a romboló Visual Basic script, amely a fertőzött gép e-mail címlistájának első ötven címére küldte szét magát, és gyakorlatilag pillanatok alatt eltömítette a mailszervereket. Majd egy év múlva jött az ILOVEYOU féreg, ami még intenzívebben csinálta ugyanezt.

A 2000-es évek elején aztán a makrovírusoknak viszonylag gyorsan leáldozott, az elmúlt években csak elvétve bukkant fel egy-egy. Az elmúlt hónapokban azonban valami megváltozott: a vírusírók új lehetőségeket találtak a Visual Basicben – írta a Biztonságportál.

Dokumentumokat csereberélünk

A Sophos statisztikái szerint míg júniusban a makróvírusok az összes, dokumentumok útján terjedő kártékony programnak mindössze 6 százalékát tették ki a makrovírusok, arányuk júliusra már 28 százalékra ugrott.

A SophosLabs egyik biztonsági kutatója, Graham Chantry szerint a makrovírusok feltámadásának egyik oka, hogy manapság meglehetősen kevesen használnak számítógépet víruskereső nélkül, ezért a kártékony programok készítői új lehetőségeket kerestek a védelmek megkerülésére. Mint mondta, az exploitok fájlstruktúrája általában elég kötött, Visual Basic kódokat viszont egyszerű írni, és ráadásul nagyon rugalmasak, azaz a hasonló funkciókat többféle módon is meg lehet valósítani velük. Tehát sokkal egyszerűbb a károkozóból több variánst is készíteni. A makrók abból a szempontból is előnyösek, hogy jóval kevésbé verziófüggőek az Office esetében, mint az exploitok, így aztán szélesebb körben használhatók.

Vírusírók és spammerek

A legutóbb feltárt makróvírusok terjesztésében egyértelműen a felhasználók megtévesztésére szolgáló social engineering technikák játsszák a főszerepet. Ilyen például az is, amikor a vírusterjesztők teljesen kusza Word dokumentumokat küldözgetnek kéretlen elektronikus levelekben, majd azt állítják, hogy a dokumentum megtekintéséhez engedélyezni kell a makrók futtatását, mivel az állományt a Sophos egyik titkosító szoftverével kódolták a biztonság érdekében. Ezzel persze csupán azt akarják elérni, hogy megkapják a makrók futtatásához szükséges engedélyeket.

Így alkonyult le a makrovírusoknak. Ám most feltámadtak (forrás: Sophos)

Gyakori, hogy a spamekben elhelyezett dokumentumoknak semmi közük a levél üzenetéhez. Volt egy eset, amikor az e-mailben azt állították, hogy egy bírósági idézést tartalmaz a csatolmány – mondta Chantry, miközben a mellékelt fájl nevében az állt, hogy egy számláról van szó. Azaz esetenként a vírusterjesztők és a spammerek is összekeveredhetnek.

A régi-új veszély ellen legjobban úgy védekezhetünk, ha fenntartásokkal és odafigyeléssel kezeljük az ismeretlen vagy kétes eredetű állományokat, és szigorúan vesszük a makrók futtatására alkalmas – különösen az Office szoftvercsomaghoz tartozó – alkalmazások esetében a biztonsági beállításokat. A makrók futtatását csak akkor szabad engedélyezni, ha valóban biztosak vagyunk abban, hogy az adott dokumentum megbízható.

Biztonság

Önvezető kamionoknak szánt úthálózatot tervez Japán

A szigetország kormánya egy sor digitális fejlesztés mellett az autonóm járművekkel végzett áruszállítást is szeretné mihamarabb bevezetni.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.