Március végével zárta első olyan negyedévét a kínai cég, amelyben a tavaly felvásárolt IBM-es szerverüzletág és a Motorola telefonjai is végig jelen voltak. Pénzből több is lett, de a profitnövekedésre várni kell.

Tavaly két hatalmas bevásárlással igyekezett a több lábon állás stratégiáját erősíteni a Lenovo. A kínai gigavállalat előbb a Google-től vette meg a Motorola Mobilityt, majd nem sokkal később az IBM x86-os szerverüzletágának átvételéről érkeztek a hírek. Mindkét akvizíció 2014 őszén zárult le hivatalosan, így onnantól kezdve szerepelnek az új részlegek eredményei a Lenovo könyveiben. A most nyilvánosságra hozott friss negyedéves jelentés számai ezért is voltak különösen érdekesek, hiszen ez volt az egyesüléseket követő első teljes periódus.

Pénz több van, profit nincs

A fentiek tükrében az nem is lehetett igazán kérdés, hogy nőni fog-e a vállalat forgalma a 2015-ös pénzügyi év március végével zárt utolsó negyedévében. A közzétett számok alapján a Lenovo éves szinten 21 százalékkal tudott több forgalmat felmutatni az év eleji időszakban. Ami a teljes évet illeti, természetesen céges rekord született. Az összesen 46,3 milliárd dollárt kitevő bevétel szintén nagyjából ötödével több, mint a 2014-es pénzügyi év teljesítménye.

A több kimenő számla mellett azonban a költségek is emelkedtek, nem is kevéssel. A vállalat működési kiadásai az utolsó negyedévben 63 százalékkal voltak nagyobbak, mint egy évvel ezelőtt. Ennek egyenes követketményeként a profit nemhogy nem tudta követni a forgalom bővülését, de nominálisan is kevesebb lett éves összevetésben. A most zárt negyedév 100 milliós nettó nyeresége 37 százalékkal gyengébb, mint a 2014-ben elért profit. Ugyanakkor ez nem különösebb tragédia, hiszen az akvizícióval együtt számos egyszeri tétel is érkezett a könyvelés kiadási oldalára. Nem véletlen, hogy piaci elemzők ennél is rosszabbra, bő 91 milliós nettó eredményre számítottak. A teljes év tekintetében, ha csak egy hajszállal is, de nőtt a profit. Bár érdekes módon az egyszázalékos éves erősödésnek megfelelő 829 milliós profitnál az elemzők előzetesen valamivel többet reméltek.

A telefonokkal Kínában, a szerverekkel Amerikában van gond

Ami a telefonos részleget illeti, a januártól márciusig tartó időszakban 18,7 millió Lenovo készüléket szállítottak le, amiből 7,8 milliót már a Motorola "vállalt". A Lenovo tájékoztatása szerint az átvett Motorola-részleg 4-6 negyedéven belül állhat majd profitábilis pályára. Ezt érdekes módon pont attól a kínai piactól várják, amely sok-sok évnyi dinamikus növekedés után épp most érte el a szaturációs állapotot. A Motorola termékvonalától nem is a nagy tömegben gyártott közép- és alacsony kategóriás szegmensben várnak eredeményeket, sokkal inkább a Kínában egyre jobban keresett csúcsgépek mezőnyében, azaz az új családtagoknak az Apple és a Samsung zászlóshajóival kell megküzdenie a világ legnagyobb okostelefonos piacán.

Az IBM-től átvett szerveres divízióval kapcsolatban a cég illetékesei annyit közöltek, hogy a terveknek megfelelő számokat hozott. A Lenovo igyekezett eloszlatni azokat a pletykákat is, miszerint az USA haditengerészete kiberbiztonsági okokból felhagyna az egykori IBM szerverek használatával. A kínai vállalat első számú embere ugyan teljesen nem cáfolta a probléma létét, de szerinte az ügy megoldható, és nem fogja befolyásolni a vállalat eredményességét.

Piaci hírek

Lehet, hogy éppen most tesszük tönkre a Föld mágneses mezejét

A műholdcsordákat tenyésztő űrvállalkozók eddig is sikeresen kiakasztották néhány tudományterület képviselőit, de úgy tűnik, hogy a sornak még messze nincs vége.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.