Kipróbáltuk a PingDigital mobilkínálatának elegánsabb felét és csak részben tetszett, amit láttunk.

Pár héttel ezelőtt már igyekeztem bevezetni a köztudatba, hogy a hazai piac egy új, kifejezetten kínai mobilokra, táblagépekre specializálódott forgalmazóval bővült. A PingDigital két mobilmárkával kezdte meg működését, amiből elsőként az olcsóbbik, Doogee Turbot próbáltam ki, most pedig a kínálat csúcsát képező, iOcean X8 mini van soron.

A (nem annyira) kis fekete

65 900 forintos vételárával ez a készülék képezi a PingDigital kínálatának egyik legjobb ár/érték arányú mobilját, ami azért szerencsére a külalakban és a használt anyagokban is visszaköszön. A Doogee sem volt silány, nem erről van szó, de az X8 mininél a sarkos formák használata, a körbefutó fémcsík, illetve a hátoldalon elhelyezett üveglap több fokozattal emeli a minőségérzetet, még ha mindez a praktikumot nem is különösebben javítja.

Az 5 colos kijelzőt fekete káva öleli körbe, ahogy az ezüst csíkot leszámítva minden más is fekete. A teljesen hétköznapi csatlakozókon kívül egyedül a baloldalon található SIM kártya tálca hoz újdonságot, amit iPhone-módra egy hegyes eszközzel lehet csak kiemelni. Ha ez megvan, akkor látható, hogy két lapka is bekerülhet a telefonba, sőt, az egyik nano, a másik micro méret, így ez talán a lehető legjobban lefedi a hazai mobilos sokaság SIM kártya készletét.

Hardveresen tényleg nehezen lehet belekötni az X8 minibe, hiszen szinte mindent hoz, amit a bőven 100 ezer forint feletti, nagy márkák tudnak. Az 1280 × 720 képpont felbontású IPS kijelző megkapta a Gorilla Glass 3 üveget, a műveleteket egy 4 magos, MTK processzor végzi, ami mellé 1 GB RAM került. A 32 gigabájtos belső tárhellyel azonban jól kell gazdálkodni, mert microSD nyílás nem található a készüléken, azaz a bővíthetőségi lehetőség elmaradt.

Szoftveres zavarok

Már-már gyanúsan rendben van minden eddig a telefonnal, de sajnos követnem kell az elcsépelt hollywoodi forgatókönyveket és következzen a drámai fordulat. Amikor a forgalmazónál jártam, megtudtam, hogy az X8 mini szoftverét egy hazai szakemberrel csiszolgatják, fejlesztgetik, így nem szorulnak rá a kínaiakra és rendszeresen tudnak frissítéseket kiadni a mobilhoz. Ennek több előnyét is érzékeltem, de ahogy haladtam előre a tesztelésben, egyre több olyan apróság, majd nagyobb probléma jelentkezett, ami lehet, hogy a szoftver módosításból fakad (de ha nem abból, akkor is léteznek).

Dual SIM-es zárképernyő és átdizájnolt ikonkészlet

Az X8 mini az Android 4.42-es verzióját használja, amihez egyedi ikonkészletek, átrajzolt Beállítások menü és értesítési mező társul. A Doogee esetében hangoztatott három, háttérvilágítás nélküli vezérlő gomb kérdését úgy oldották meg, hogy ezeket a kijelzőre vitték fel, amivel megszűnt ugyan a probléma, bár ennek a kijelző hasznos felülete látta kárát. Pár óra után azt is felfedeztem, hogy a kijelzőt alulról felfelé megérintve egy gyorsmenü tűnik fel, amivel a fontosabb funkciók érhetők el. Jó ötlet (az iPhone-nál is működik), viszont itt rendre bezavar a Google Now indítása, ami szintén egy ehhez hasonló mozdulattal izzítható be.

De menjünk egy kicsit felfelé: az értesítési sáv két felülettel várja a felhasználót. Az egyiken csak a jelzések jelennek meg, amelyek valamilyen furcsa oknál fogva kizárólag balra mozgatva tüntethetők el. A gyorsbeállítás gombok csak egy plusz érintéssel csalogathatók elő, de ezt nem nevezném hibának, inkább kényelmetlennek, mivel így a WiFi kikapcsolása, vagy a Bluetooth aktiválása miatt mindig szükség van plusz egy mozdulatra.

Az alulról feltűnő gyorsmenü, letisztult Beállítások

Az valószínűleg csak engem zavart, hogy a szoftvert felkészítették a net sebességének folyamatos kijelzésére, ami egy állandóan pörgő szám formájában jelent meg a kijelző felső sávjában. Az első dolgom volt ezt kikapcsolni, ezt követően azonban ahányszor WiFi-ről mobilnetre (vagy fordítva) váltottam, azok a kis buzgó számok mindig újra megjelentek, annak ellenére, hogy a funkció továbbra is ki volt kapcsolva. Végül a fentiek mini problémakezdeménynek tűnnek ahhoz képest, hogy sajnos az akku valós kapacitása és az erről mesélő szoftver köszönőviszonyban sincsenek egymással.

Amikor az Android azt jelzi, hogy az akkkumulátor töltöttsége 15 százalékon van, egy átlagos mobil még órákig bírja, az X8 mini azonban perceken belül lemerül. Sőt, az is rendszeresen megtörtént, hogy a 15 százalékos üzenettel szinte egy időben kapcsolt ki a mobil, amire fel lehet készülni, de jó lenne hinni a szoftvernek, hogy az a 15 százalék mégsem mondjuk 0,5 százalék.

Van remény

Öröm az ürömben, hogy mindez szoftveres probléma, ezért remélhetőleg a PingDigital fejlesztője gyorsan orvosolja őket, amihez szeretném még hozzácsapni az előlapon található távolságérzékelő megvizsgálását is, mert telefonálás közben többször azon kaptam magam, hogy a fülemmel és az arcommal aktívan böngészek a készülék idő és dátumbeállítási között.

Meglehetősen vegyes a kép az X8 minivel kapcsolatban, mert nagyon jó áron kapunk tényleg minden földi jóval kecsegtető androidos mobilt, de a jelenlegi szoftveres állapot miatt mégsem tudom teljesen jó szívvel ajánlani. Ha az akku kérdést megoldják, akkor már sokat javul a helyzet, és ha a többi apró, de mégis egy nagy bug halommá összeálló hibát is javítják, akkor hibátlan vétel lesz az iOcean X8 mini a hazai piacon. 

Konzumer tech

Nem sok mindenkit érdekel az Apple szuperszemüvege

A beszámolók alapján elolvadt az érdeklődés a Vision Pro headsetek iránt, az Apple néhány üzletében szinte nem is keresik a gyártó legújabb hardveres termékét.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.