A vállalat 400 millió PC-ből épít intelligens antivírus rendszert.

Óriási a nyomás a Microsofton, hogy biztonságosabbá tegye platformjait, hiszen a szoftverfejlesztő gigász operációs rendszereit használják legtöbben asztali és mobil számítógépeken. Sajnos sokan nem fordítanak figyelmet a szinte minden hónapban megjelenő biztonsági frissítések telepítésére, így számítógépük védtelen marad számos komoly digitális fenyegetéssel szemben.

Következő generációs antivírus a Microsofttól

Többek között ezért döntött úgy a redmondi vállalat, hogy régebbi OS-ei is megkapják a szükséges biztonsági patch-eket, így a Windows XP felhasználók is telepíthették azokat. Ez azonban hosszú távon nem járható út, ezért a következő globális malware krízis (a Petya utánira gondolunk) megakadályozása érdekében a gépi tanulás eszközéhez fordult a vállalat. Ehhez a több mint 400 millió, Windows 10-et futtató számítógép segítségét veszi igénybe.

Az őszi nagy frissítéssel (Fall Creators Update) vesz igazán nagy lendületet a projekt; a Microsoft számos forrásból – többek között az Azure cloud programjából és az Office 365-ből – származó adatokat eteti majd meg gépi tanuló rendszerével. Célja, hogy olyan mesterséges intelligenciára alapuló antivírus megoldást hozzon létre, mely a malware-eket nem (csak) szignatúra alapján, hanem elsősorban viselkedéselemzéssel ismeri fel.
 


Rob Lefferts, a Windows Vállalati és Biztonsági részlegének igazgatója közölte, hogy a Windows Defender Advanced Threat Protection keretei között fog debütálni az upgrade, és olyan új képességeket hoz magával, mint a böngészőközpontú Application Guard illetve a felhőre tervezett Device Guard és Exploit Guard.

Redmondi homokozó

Az elképzelés szerint bármilyen új, addig nem azonosított malware-re akad egy Windows 10-et futtató gép – legyen az bárhol a világon -, a fejlesztés képes lesz szignatúrát létrehozni viselkedéselemzéssel, és az így megalkotott minta révén az összes többi felhasználót megvédeni a digitális fenyegetéstől. Az első áldozat is biztonságban lesz a Microsoft állítása szerint, mivel a vírus nem az illető eszközén kerül tesztelésre, hanem egy virtuális, felhőalapú homokozóban (sandbox).

Redmond nagyon bízik ötletében, bár a spanyolviaszt nem találta fel. Elképzelése szerint ma már muszáj élni az MI segítségével, ahogy az online támadások egyre kifinomultabbá válnak. Ha alkalmazkodni akarunk a gyors változásokhoz, akkor automatizálnunk kell, foglalta össze Lefferts. Egyben megjegyezte, hogy az észlelt kibertámadások 96 százaléka vadonatúj, azaz egy-egy incidens jellemzően nem tart sokáig, de a korábbi mintákra alapozva nem lehet hatékonyan kezelni őket.

A Microsoft jelenlegi, humánalapú kutatói teljesítményével egy új malware felbukkanása és az ellene való védelem létrehozása között órák telnek el. Ez a pár óra jelenti azt az időablakot, amikor a felhasználók igazán veszélyben vannak. A Microsoft felhőalapú szolgáltatásaiból nyert információkkal csökkenthető ennek ideje.

Előbb-utóbb mindenkit elér a változás szele

Alapvető fontosságúnak tartja Redmond az Office rendszerét érintő malware-ek mintáinak mihamarabbi létrehozását, mivel a támadások gyakran alapulnak egy-egy Word sérülékenység kiaknázására. Ha például a szoftvergigász szövegszerkesztője nagy mennyiségű memóriát kezd lefoglalni, amit korábban sosem csinált, akkor azt a mesterséges intelligenciára alapuló védelem érzékeli és figyelmeztethet a veszélyes viselkedésre. De nem csak a Word rendellenes működését akarja figyelni a Microsoft; Lefferts közlése értelmében számos, általánosan használt alkalmazás köré építenek machine learning modelleket.

Az új biztonsági funkcionalitás kezdetben csupán a vállalati és üzleti felhasználók számára les elérhető, de várakozások szerint idővel minden Windows 10-et futtató internetező profitálhat majd belőlük.

Biztonság

Van az a pénz... Kivették a kínai App Store-ból a WhatsAppot és Threadset

Peking szerint a Meta két mobil appja nemzetbiztonsági aggályokat vet fel.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.