A sok tízmilliónyi bankkártya-adat még önmagában kevés, hogy kockázat nélkül megszabadítsák pénzüktől a kártyatulajdonosokat. Kell egy kis trükk is. A Biztonságportál megmutatja, hogyan csinálják a gonosz emberek.

Mit csinálnak a kiberbűnözők azzal a sok tízmillió bankkártya-adattal, amit az elmúlt időszakban különböző helyekről megszereztek? Megpróbálják pénzzé tenni: vagy úgy hogy eladják, vagy úgy, hogy felhasználják lopásra.

Az elmúlt időszakban több nagyszabású biztonsági incidens is történt, melyek során milliószámra jutottak a kiberbűnözők kezébe hitel- és bankkártyák adatai. Kettőről – a Target áruházláncot ért tavalyi támadásról és az idei Home Depot-incidensről a Bitport is beszámolt. Ezeknek az adatoknak a birtokában könnyű pénzhez jutni. Vagy mégsem? A témát a Biztonságportál járta körül.

A lopáshoz trükközni is kell

A legegyszerűbben úgy lehet pénzhez jutni ilyen tömegű bankkártya-adattal, ha eladják a feketepiacon. Persze a végső cél az, hogy valamiféleképpen a kártyatulajdonosok számláján könnyítsenek a bűnözők, akár az adattolvajok, akár azok, akik megveszik tőlük az adatokat.

Ez azonban közel sem egyszerű. Ilyen nagy mennyiségű tranzakciót ugyanis nehéz úgy megvalósítani, hogy arra a bankok egyre kifinomultabb csalásfelderítő rendszerei ne figyeljenek fel. És ilyenkor nő a lebukás veszélye is.

A tolvajok ezért trükkhöz folyamodnak. Kiberbűnözők egy csoportja olyan eszközt fejlesztett ki, amely úgy próbálja automatizálni a lopott bankkártyák "lemerítését", ráadásul úgy, hogy az eszköz ne akadjon fenn a csalásfelderítő technológiákon.

Hangzatos neve van: Voxis Platform

Az IntelCrawler biztonsági cég szakemberei számoltak be elsőként a Voxis Team nevű csoport tevékenységéről, amely kifejezetten a lopott kártyaadatokban rejlő lehetőségek kiaknázására specializálódott. A csoport fejlesztette ki a Voxis Platform nevű webes alkalmazást, melynek leegyszerűsítve az a dolga, hogy a betöltött adatok felhasználásával testre szabott módon elkezdje megtömni a csalók pénztárcáját – értelemszerűen megcsapolni a mit sem sejtő banki ügyfeleket.

A lopási folyamat finomhangolható is. A Voxis Platfrom dashboardja

Az eszköz, ami beszerezhető a netes feketepiacon, a felhasználója szempontjából pofonegyszerűen működik. Első lépésként a lopott bankkártya-adatokból kell készíteni egy előre meghatározott formátumú (CSV) fájlt, azt pár kattintással be kell tölteni a Voxis Platformba. Utána meg kell határozni azoknak az online fizetési szolgáltatásoknak és kártyaelfogadó helyenek a körét, amelyeken át kívánják futtatni a tranzakciókat. Innentől pedig az eszköz beleveti magát a munkába.

Finomhangolható is

A kiberbűnözők meghatározhatják, hogy a Voxis nappal vagy éjjel kezdeményezze a tranzakciókat, és hogy az egyes pénzmozgások esetén a lopott kártyákat mekkora összeggel és milyen devizában terhelje meg. Sőt az alvilági szoftver – a készítői szerint – arra is alkalmas, hogy a tranzakciók automatizált lebonyolításába emberi viselkedésmintákat vonjon be. Ezáltal a csalásfelderítő rendszerekkel azt igyekszik elhitetni, hogy a pénzmozgások teljesen szokványosak, és azok mögött emberek tevékenysége áll.

A Voxis Platform jelenleg elérhető kiadása összesen 32 online fizetési szolgáltatást támogat, ám könnyen elképzelhető, hogy már a közeljövőben továbbfejlesztik ezen képességeit. A IntelCrawler szerint már eddig is folyamatosan fejlesztették a platformot, amely most már arra is képes, hogy a tranzakciók lebonyolításakor személyes adatokat adjon meg. Ehhez egyebek mellett a Pipl.com segítségével keres valós személyeket, és az ilyen módon feltárt adatokat igyekszik felhasználni a fizetések során.

Biztonság

Egyre furcsábbak lesznek a CAPTCHA tesztek, ahogy a gépek is okosodnak

Már nagyon jók például például a fényképek címkézésében, de a logikai összefüggéseken könnyen fennakadnak. Igaz, ezzel így lehet némelyik emberi felhasználó is.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.