Néhány évvel ezelőtt szinte csak Amerikában lehetett igazán nagyra növeszteni egy startupot. Mára viszont az USA sokat vesztett dominanciájából.

Unikornisoknak nevezik azokat a startup vállalkozásokat, amelyek a befektetői értékelések alapján elérték az egymilliárd dolláros cégértéket. Hagyományosan az Egyesült Államokban, azon belül pedig leginkább a Szilícium-völgyben találhatta meg szerencséjét legbiztosabban egy-egy induló, nagy növekedési potenciállal rendelkező technológiai vállalat, ám egy friss jelentésből kiderül, erről már inkább csak múlt időben beszélhetünk. 

Hol van már 2013...

A CB Insights adatbázisában jelenleg 214 magánkézben lévő vállalkozást tartanak számon, amely elérte, illetve meghaladta a bűvös egymilliárdos szintet. Az elit klubba tavaly belépő cégek közül viszont már csak 43 százaléknak volt amerikai székhelyű. A változásokat jól személteti, hogy 2013-ban ugyanez az arány még elérte a 73 százalékot.  

Friss unikornisok éves eloszlása az USA és a világ többi része között


Ahogy az nagyon szépen kirajzolódik a fenti oszlopdiagramon, az Egyesült Államok egyre kevésbé tudja tartani a lépést a nem amerikai vállalatokkal. Ennek egyenes következménye, hogy a teljes, bő kétszáz céget tartalmazó listán sincs komoly előnye már az USA-nak. A CB Insights információi alapján ma már csak a cégek nagyjából fele köthető a szuperhatalomhoz.

Robog a kínai gyorsvonat

A globális arányok kiegyensúlyozásáért ugyan sokat tettek az európai cégek is az elmúlt években, ám az igazi gőzhengert tagadhatatlanul Kínában indították be. Az USA-n kívül működő unikornisok több mint fele a távol-keleti országban van bejegyezve, azaz globálisan nagyjából minden negyedik egymilliárd dolláros privát cég kínai.

Nem amerikai unikornisok országonkénti eloszlása

 

A technológiai status quo lehetséges felborulásáról és keletre tolódásáról már tavaly is cikkeztünk. Az akkor leírtakat erősítik ezek az adatok is. Különösen akkor, ha megnézzük, hogy Kína után a második legtöbb jól menő vállalkozást India adja. Európát a még mindig erős Egyesült Királyság és Németország képviseli, de utánuk ismét ázsai jön, a háromszázalékos részesedéssel büszkélkedő Dél-Korea személyében.

Persze a darabszám csak egy dolog. Az sem mindegy, hogy egy-egy vállalkozás mennyivel tudja túlnőni ezt a bizonyos egymilliárdos belépési szintet. Ebből a szempontból sincs oka panaszkodni Kínának, hiszen a tíz legmagasabbra értékelt nem amerikai vállalat közül hét kínai. Ázsai erejét mutatja, hogy a maradék háromból kettő Indiában működik. Ide egyetlen európai cég tudott befurakodni: a svéd zenei szolgáltató, a Spotify. 

Piaci hírek

Visszavonulót fújt Európában a TikTok

Az Európai Bizottságnak nagyon nem tetszett a kínai közösségi alkalmazás ösztönzőporgramja, amit olyan addiktívnak és károsnak jellemeztek, mint a dohányzást.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.