2025-re Kína lehet a világ legnagyobb 5G piaca, a távol-keleti ország globális részesedése akkora a 40 százalékot is megközelíti. Európában eközben sorra lépnek működésbe a dolgok internetét (IoT) segítő hálózatok.

Az első 5G hálózatok kereskedelmi indulása Kínában 2020-ban várható, és alig öt év múlva már a világ vezető 5G nagyhatalma lehet az ázsiai ország – ezt állítja a mobilipar szereplőit tömörítő szövetség a GSMA és az Információs és Kommunikációs Technológia Kínai Akadémiája (CAICT) nevű szervezet legfrissebb tanulmánya, amit a Sanghajban zajló GSMA mobil konferencián mutattak be.

A kínaiak párhuzamos 5G hálózatokat építenek

A kínai szolgáltatók szoros együttműködésben állnak a kormánnyal és az ottani vállalatokkal a világ egyik legnagyobb 5G ökoszisztémájának a megvalósítása érdekében – emelte ki a konferencián Mats Granryd, GSMA vezérigazgatója.  

Az ottani mobiloperátorok a következő két évet az 5G hálózatok tesztelésének szentelik, hogy az évtized végén élesben is elindulhasson a technológiai generációváltás. Ennek nyomán 2025-re már 428 millió 5G kapcsolatot valószínűsítenek a távol-keleti országban, ami 39 százaléka lesz az akkora jósolt 1,1 milliárd globális kapcsolatnak.

A mostani tervek szerint a kínai szolgáltatók különálló, mondhatni párhuzamos 5G hálózatokat építenek, ami számos új bázisállomást, gerinchálózatot és egyéb hálózati elemeket igényel majd, vagyis hatalmas beruházásokra lehet számítani. Ázsia más piacain viszont azt is fontolóra vették, hogy ahol csak lehet az 5G technológia fusson a meglévő 4G infrastruktúrán a szükséges kiegészítő elemekkel együtt.  

A 4G penetráció Kínában két év alatt megötszöröződött, de még mindig komoly növekedési lehetőség van benne. Az 5G hálózatok kiépülése ennél várhatóan lassabban megy végbe. Míg a 4G-hez nagyjából öt évre volt szükség, az új generációs hálózatoké akár hét évig is eltarthat. Az erre fordítható beruházási költséggel ugyanis nem akarnak elszaladni az érintett cégek, amelyek bevételüknek legfeljebb negyedét kívánják erre a célra fordítani az 5G szolgáltatás kereskedelmi bevezetését megelőző időszakban.

Az 5G technológia startjánál Magyarország is ott akar lenni, nemrégiben meg is alakult az ebben érintett szervezetek koalíciója, a szükséges lépések felgyorsítása érdekében.

Szorosabb együttműködés kell az operátorok és az üzleti felhasználók között

Az új generációs hálózatok korai fázisukban elsősorban a 4G hálózatok kapacitását növelik majd, hogy megfeleljenek a rohamosan emelkedő adatforgalmi elvárásoknak.  Az 5G-vel válnak elérhetővé olyan emelt szintű mobil szélessávú szolgáltatások, mint a 4K/8K Ultra-HD videó, a kiterjesztett valóság (AR) és a virtuális valóság (VR) applikációk.

Bár néhány szolgáltatás speciális eszközöket igényel, zömében mégis az okostelefon marad az 5G meghatározó felülete a technológia indulásának első időszakában. Az első 5G-s szupertelefonokon, mint nemrégiben megírtuk, már gőzerővel dolgoznak a fejlesztők, köztük a Huawei is. A készülékek várhatóan a mai prémium kategóriás 4G telefonoknál is többe kerülnek majd, mivel többek között jóval nagyobb tudású chipsetet és 4K-s, 8K-s kijelzőt igényelnek.

Összességében azonban a vállalati szektor lesz az, amely a legnagyobb bevételi lehetőséget kínálja majd az 5G operátoroknak. Az új technológia szorosabb együttműködést feltételez az operátorok és az ipari szereplők között, hogy az igényeknek megfelelő új szolgáltatások és üzleti modellek jelenhessenek meg az 5G hálózatokon.

Az 5G-s alkalmazások legfontosabb piacai között  emlegetik mindenekelőtt az autóipart, a logisztikát, az energia- és közműrendszereket, a biztonsági, pénzügyi, egészségügyi és mezőgazdasági szektort.   

Gyorsul az IoT hálózatok kiépülése is

Mindeközben begyorsult az ugyancsak az 5G korszak részeként az internetre kapcsolódó eszközök, okos mérők, szenzorok stb. hálózati igényeit kiszolgáló LPWA, NB-IoT rendszerek kiépítése is. A szabványt, ami alacsony költségek mellett kínál jó lefedettséget és az eszközökön hosszabb akkumulátoros üzemidőt, a szabványosítási testület, a 3GPP 2016 júniusában fogadta el.  A rendszerek nagy számú eszköz csatlakozását teszik lehetővé. Sávszélesség-igényük spektrumhatékony, így működtethetők egy meglévő frekvenciablokk egy részén is.

Az elsők között itt is a kínai szolgáltatók jelentek meg. A China Mobile és a China Unicom indította el NB-IoT hálózatát Kína nagyobb városaiban. A Gartner elemzése szerint az LPWA piacon is kínai uralom várható 2025-re. A távol-keleti országban akkora az LPWA kapcsolatok száma megközelíti a félmilliárdot a globálisan várható 3,1 milliárdból.

Európán belül a Vodafone Spanyolországban élesítette az NB-IoT rendszerét. A DT, amely a Magyar Telekomon keresztül várhatóan az idén nálunk is elindul vele, most a német városok mellett és egész Hollandiára kiterjedő hálózatot kapcsolt be. Az USA-ban nemrégiben jelentett be hasonló LTE-M technológián alapuló országos szintű rendszert az AT&T és a Verizon.

Közösség & HR

MI-vel védenék a britek az internetre szabadított óvodásokat

Az illetékes hatóság felmérése szerint egyre több kisgyerek jelenik meg a világhálón, akiknek a szülei is egyre nagyobb szabadságot engednek a digitális térben.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.