Spamözön, zsarolóvírusok, elárasztásos támadások, nem a kiberbiztonsági történelemkönyv lapjait forgatjuk, ez ismét a jelen. Jó hír, hogy a védekezésre itthon is egyre többet költenek a cégek.

Tizedik alkalommal tette közzé éves biztonsági jelentését a Cisco, amiben már a kiberbiztonsági támadások üzleti hatásait is vizsgálja. Ennek alapján elmondható, hogy a támadásokat elszenvedő vállalkozásokat komoly kár érte, mind a bevételeik csökkenése, mind az ügyfeleik elvesztése révén. Csak a zsarolóvírusos incidensek nyomán mintegy egymilliárd dolláros kár keletkezett – emelte ki a jelentés apropóján Ács György, a Cisco regionális hálózatbiztonsági szakértője.

A cégek egy részénél külön válik az IT és a biztonság

A támadások megtették a hatásukat, az azokban érintett cégek 90 százaléka jelentősen javította védekezési mechanizmusait, több mint az egyharmaduk külön is választotta az IT és a biztonsági funkciókat.

A Cisco éves kiberbiztonsági jelentése ezúttal nemcsak a Cisco Talos fenyegetéselemző részlegének az adataira támaszkodik, hanem egy olyan kérdőíves felmérésre is, amelybe 13 ország közel háromezer biztonsági vezetőjét (CSO) vonták be. Ők az informatikai biztonság fejlesztésének legfőbb akadályaként a szűkös büdzsét, a túl széttagolt biztonsági rendszereket, de legfőképpen a képzett szakemberek hiányát jelölték meg. A vállalkozások kétharmadánál legalább 6, de akár több mint 50 biztonsági megoldást is használnak egyszerre, ez jelentősen megnöveli a biztonsági rések kockázatát.

Már nincs új a nap alatt?

Márpedig a kiberbűnözők minden eszközt és módszert megragadnak ezek kihasználásához. Mostanában még azon sem nagyon gondolkodnak, milyen új technikákat vessenek be, ha még működnek a régi klasszikusok. Ismét terjedőben az adware kártevők (reklámokat megjelenítő szoftver, amely általában vagy trójaiként, vagy kereskedelmi programok ingyenes változatainak részeként települ a számítógépre), vagy a kéretlen levelek. Az e-mail üzenetek kétharmada a reneszánszát élő spam, aminek a 8 százaléka a rosszindulatú fajta. A kéretlen leveleket a leggyakrabban a nagy kiterjedésű bothálózatok végzik. Újból terjedőben a zsarolóvírusok, amelyek először 1989-ben jelentek meg a kiberbűnözők palettáján.

Ismét divatba jöttek az elárasztásos támadások is, és komoly biztonsági kockázatnak vannak kitéve az olcsó IoT eszközök is, mert ezekre a gyártók biztonsági szinten nem sokat fordítanak – vélekedett Csordás Szilárd, a Cisco biztonsági szakértője.

A biztonság fontos területe a felderítési idő (timetodetection - TTD) csökkentése, ami a fertőzés és a kártevő felismerése között eltelt átlagos időt méri. A felderítési idő lerövidítésével ugyanis korlátozódnak a támadók lehetőségei, és csökkenthetőek a károk.

Hódítanak az új "üzleti" modellek

A digitalizációval járó technológiai változások új lehetőséget teremtenek a kiberbűnözőknek, akik az új módszerekkel a vállalatok középvezetőit, menedzsereit célozzák meg. A hirdetési kártevők mögött álló személyek például középvezetőnek adják ki magukat, így próbálnak gyorsabban terjeszkedni és elbújni a felderítés elől.

Nem segítik a biztonság érzését a felhő megoldások sem, a jelentés szerint az alkalmazottak által használt külső felhőalkalmazások 27 százaléka magas kockázatúnak számít.

A jelentés sarkalatos pontja, hogy a vizsgált cégeknél a biztonsági riasztásoknak csupán 56 százalékát elemzik ki, és a valós jelzések kevesebb mint felénél tesznek is ellene. Ez részben az akut munkaerőhiányra, részben arra vezethető vissza, hogy a biztonsági szakemberek megbíznak az általuk alkalmazott eszközökben.

A szakemberek beszéltek a magyarországi trendekről is. Ennek kapcsán Ács György kiemelte, hogy nálunk főként a zsarolóprogramok terjedése miatt egyre nagyobb a hajlandóság a biztonsági beruházásokra. Rossz hír ugyanakkor, hogy a hazai cégek biztonsági stratégiája még ma is sok esetben kimerül a tűzfalak frissítésében.

A szakemberhiány nálunk is súlyos probléma, főleg az Európai Unió Általános Adatvédelmi Szabályainak (GDPR) jövő évi élesítése miatt. Erről beszélt a napokban az egyik tanácsadó cég szakértője is, aki mintegy 4-5 ezerre becsülte a be nem töltött IT-biztonsági álláshelyek számát.

Biztonság

A Micron is megkapta az irdatlan amerikai állami támogatást

Az Intellel, a TSMC-vel és a Samsunggal együtt így már 28 milliárd dollárt osztott ki az amerikai kormányzat a hazai csipgyártó üzemek építésére és fejlesztésére.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.