A digitalizáció ma már a hazai agrárgazdaságban sem szitokszó. IT-eszközökben már jól állunk, de a használatuk kellő motiváció és a tudás híján elmarad a kívánatostól.

Az agrárium digitális átalakítását célzó stratégiáról számoltak be az annak elkészítésében érintett szervezetek képviselői a témát felkaroló Informatikai Vállalkozások Szövetségének (IVSZ) székházában. A hiánypótló dokumentum létrehozatalában az IVSZ mellett a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK), a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (MAGOSZ) és az Agrárgazdasági Kutatóintézet (AKI) vállalt aktív szerepet.

Az agrárium bevétele négy év múlva évi 300 milliárd forinttal növelhető

A Digitális Agrár Stratégia (DAS) végkicsengése, hogy országos szinten minimális, 15-20 milliárd forint ráfordítást igénylő, de átfogó technológiai korszerűsítéssel az évtized végéig az ágazat jelenlegi, közel 3 ezer milliárdos kibocsátását évi 10 százalékkal, 300 milliárd forinttal lehetne növelni.

"A digitalizáció azonban ma még Magyarországon csak cunami effektusként figyelhető meg. A téma akkor kerül fókuszba, ha az adott gazdasági területen hirtelen megjelenik valami robbanásszerűen új technológia, akkor kezdünk el a megfelelő szabályozás után kapkodni" – összegezte a helyzetet Laufer Tamás, az IVSZ elnöke, utalva az Uber és az Airbnb itthon is megjelenő kihívásaira.

A hazai agrárágazat eddigi informatikai fejlesztéséből származó gazdasági előnyök ma még kihasználatlanok. A meglévő fejlesztések szigetszerűen működnek, jelentős adat- és adatminőség-vesztést eredményezve. Az uniós és hazai támogatásokkal vásárolt technológiák alapfelszereltségébe ma már beletartoznak az "intelligenciát" nyújtó eszközök, de azok csak megfelelő integráltsággal biztosítanak valódi gazdasági előnyt. A piac fejlődését ezek mellett még a szabályozás rendezetlensége, illetve az ágazat szereplőinek a hozzáállása, illetve tudáshiánya is gátolja.

Kulcskérdés a precíziós gazdálkodás

Varga Péter, az IVSZ Agrárinformatikai munkacsoportjának vezetője szerint az agrárágazat digitalizációjában kulcskérdés a precíziós gazdálkodás, ami végigkíséri a folyamatokat az adatgyűjtéstől, a feldolgozáson és döntés előkészítésen keresztül egészen a beavatkozásig.

Uniós elemzések jól mutatják, hogy a munkagépek "okosításával", automatikus kormányzással mintegy 2 euró/hektár megtakarítás érhető el a hazai agráriumban. Ha már a teljes gépsor intelligens és az adott parcellában négyzetméter pontosan adatbázisba gyűjtjük a kijuttatott vetőmag, műtrágya, növényvédőszer mennyiségét, valamint a betakarítás adatait a harmadik évtől a megtakarítás a 40-50 euro/hektárt is elérheti. Amennyiben pedig üzemi szinten gyűjtjük az adatokat és hozzájutunk az időjárás, növényvédelem adataihoz, információihoz, a megtakarítás elérheti a 80 euro/hektáros nagyságrendet is. Elhangzott azonban egy negatív üzenet a hazai mobilszolgáltatóknak, miszerint a hazai szántóföldeken ma még nem igazán jó az internet-lefedettség.

A DAS a mezőgazdasági termelést támogató informatikai alkalmazásokat öt nagy csoportra osztja. Vannak a termelési folyamatokat támogató alkalmazások, amelyek közvetlenül a mezőgazdasági termelés egyes tevékenységeit segítik automata vagy félautomata beavatkozásokkal. Fontosak az üzemszintű termelésirányító rendszerek, amelyek a gazdaságok vezetéséhez nyújtanak információkat, a döntéstámogatás, illetve a termelők szintjén integrálják az egyes folyamatokat;

Szükség van a termékpálya-integrációkat segítő rendszerekre, amelyek támogatják az integráció folyamatát mind a termelők, mind az integrátorok oldaláról, és szükség szerint kapcsolódnak a termelői szintű rendszerekhez. Kellenek a szakmai háttérrendszerek is, amelyek a termelők és integrátorok által működtetett rendszerekhez nyújtanak háttéradatokat, valamint gyűjtik és elemzik a termelői szinten létrejövő adatokat. A közigazgatási háttérrendszerek pedig az állam és a termelők közötti ügyintézési, hatósági, nyilvántartási folyamatokat támogatják.

Hogyan oldhatóak fel a digitalizációt gátló tényezők?

A digitális kompetencia fejlesztésében elengedhetetlen a digitális eszközök, alkalmazások használatához szükséges alapismeretek megszerzése. Ezt már a közoktatásban el kellene kezdeni – javasolta Jakab István, a Magosz elnöke. Hozzátette, ő maga mielőbb kötelező érettségi tantárggyá tenné az informatikát.  Az oktatásfejlesztési program viszont a már tudatos felhasználókat célozza meg, hogy tudják milyen irányban fejlődnének tovább és képesek legyenek kommunikálni az agrárinformatikusokkal.

Van tennivaló még a digitális állam fejlesztése területén is, részint a szabályozásban, részint a szakmai kiszolgáló rendszerek fejlesztésében. Az eddigieknél jobb állami digitális szolgáltatásokra van szükség például az időjárás mezőgazdaságra specializált előrejelzésénél és a közadatokhoz való hozzáférés esetén. A szakértők szerint mindezeket a kis- és középgazdaságok számára ingyenes kellene nyújtania az államnak.

Az e-közigazgatás fejlesztési program pedig azt célozza, hogy az agrárium szereplői minimalizálhassák az közigazgatási és a támogatások igénybevételéhez kapcsolódó ügyintézésre fordítandó erőforrásokat.

Piaci hírek

Egyre furcsábbak lesznek a CAPTCHA tesztek, ahogy a gépek is okosodnak

Már nagyon jók például például a fényképek címkézésében, de a logikai összefüggéseken könnyen fennakadnak. Igaz, ezzel így lehet némelyik emberi felhasználó is.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.