A kockázati befektetési guruk jó évet jósolnak azoknak, akik startupokra költötték a konyhapénzt.

Remek évre számíthatnak jövőre azok, akik a technológiai cégek tőzsdére lépésére játszanak vagy legalábbis a dinamikus értéknövekedésére. A CBInsights tanulmánya szerint ha nem is éri el az idei tőzsdére lépések száma a 2014-es csúcsot, két szűkebb év után idén ismét sok kockázati tőke hátterű (VC – Ventures Capital) hátterű technológiai startup jutott el a tőzsdére lépés fázisába az Egyesült Államokban. Azoknak sem lesz okuk panaszra, akik olyan cégekbe fektetnek, melyek jövőre még nem jutnak el a parkettig. Az értékesebb startupok ugyanis jobban vonzzák magukhoz a VC-k tőkéjét, mint például a kezdő vállalkozások.

Az USA a startupvilág indikátora

Bár a tanulmány csak az USA piacát vizsgálta, az ott kirajzolódó tendencia fontos indikátora a piac mozgásának, mivel nagyon sok, eredetileg nem az Egyesült Államokban alapított vállalat végső állomása valamelyik ottani startup-központ, Kalifornia, New York stb., hogy előbb vagy utóbb a NASDAQ-on kössön ki.

 
US VC-backed tech financing trend - CBInsights
Infogram


Mind a támogatott cégek száma, mind volumene csökkenő tendenciát mutat. Ebben a csúcsév 2015. volt, amikor is több mint 3300 befektetési megállapodás született összesen 44,5 milliárd dollár értékben. Idén az év eddigi időszakában 2650 befektetési megállapodásra 36,2 milliárd dollárt költöttek a kockázati tőkebefektetők. Az egy befektetési megállapodásra jutó átlag összeg alig észrevehetően változott: két éve 13,3 millió dollár volt az átlag szemben az idei év 13,6 milliójával.

A 100 millió dollárt meghaladó méretű befektetések száma azonban árnyalja némileg ezt a képet. Míg 2015-ben 67 olyan befektetési ügylet volt VC-alapú cégekbe az USA-ban, amelynek értéke meghaladta a 100 milliót, idén az adatgyűjtés lezárásáig 66 ilyen megállapodás történt, miközben a teljes befektetett tőke közel 19 százalékkal csökkent.

Ez a piacon általános és globális tendencia: a befektetők az érettebb cégek, sok esetben épp az 1 milliárd dolláros értékelést árlépő unikornisok irányába mozdulnak el. Az átlag csupán arra utal, hogy amerikai startup-piac kiegyensúlyozottabb e tekintetben, amiben valószínűleg szerepet játszhat az is, hogy az amerikai piac a világ minden szegletéből vonzza a tehetséges indulókat. Az pedig már eleve egy komoly szűrőfeltétel, hogy az Amerikába igyekvő startupok közül melyek tudják megvetni a lábukat az Újvilágban.

Csökkent az étvágya a FAMGA nevű szörnynek

A startupoknak nem minden esetben a tőzsde a végállomás – bár az alapítóknak-befektetőknek gyakran az hozza a legnagyobb megtérülést –, a nagy techcégek ugyanis, már csak saját piacuk biztosítása érdekében is, aktív felvásárlók, és igyekeznek minden konkurensükre lecsapni, még mielőtt azok vészesen megerősödnének. Ezzel akár négy legyet ütnek egy csapásra: hozzájuthatnak ígéretes technológiákhoz, illetve kincset érő szakemberekhez, szerezhetnek új ügyfélkört, és végül, de nem utolsósorban megszabadulhatnak egy potenciális piaci kihívótól.

 
FAMGA cégek M&A aktivitása - CBInsights
Infogram


A FAMGA betűszóval jelzett öt nagy techcég, a Facebook, a Google (Alphabet), a Microsoft, az Apple és az Amazon messze a legaktívabb ezen a téren. Érdekes módon a M&A (Mergers and Acquisitions) tevékenységben is a 2014-es év volt a csúcs. Az öt cég akkor több mint ötven ilyen ügyletet bonyolított le, míg idén ezidáig csupán csak ennek a felét.

Piaci hírek

A Micron is megkapta az irdatlan amerikai állami támogatást

Az Intellel, a TSMC-vel és a Samsunggal együtt így már 28 milliárd dollárt osztott ki az amerikai kormányzat a hazai csipgyártó üzemek építésére és fejlesztésére.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.