Egy nyílt tanúsítványszolgáltató nemtörődömsége miatt ezrével születnek az PayPalt nevükben hordó tanúsítványok.

Nemrég összesen több mint 15 ezer, nyilvánvalóan ártó szándékkal létrehozott, a PayPal nevéhez köthető SSL-tanúsítványra bukkantak. A The SSL Store kutatása szerint jelszóhalász támadásokra használják ezeket a becsapós elnevezésű tanúsítványokat.

Ez a PayPal nem az a PayPal

A probléma egyik gyökerét a Let's Encrypt jelenti. A nyílt tanúsítványkibocsátó ugyanis nem fordít kellő figyelmet arra, hogy milyen tanúsítványokat bocsát ki; ezért sok olyan is kikerülhet az internetre, mely tartalmazza a PayPal kifejezést. Ezzel kapcsolatban Vincent Lynch, a The SSL Store titkosítási szakértője felvette a kapcsolatot a Let's Encrypttel.

A kutató korábbi megállapítása szerint a szolgáltató által kibocsátott, PayPal kifejezést tartalmazó közel ezer tanúsítvány több mint 99 százaléka(!) jelszóhalász célból létrehozott site-okon bukkant fel. Ám a helyzet újravizsgálása után rájött, hogy ezzel a számmal jelentősen alábecsülte a szituációt. Állítása szerint alaposabb kutatásuk során végül több mint 15 ezer darab, a Let's Encrypthez köthető "PayPal-tanúsítványt" számoltak össze, a korábbihoz képest több mint tízszer annyit.

A kibocsátások többsége tavaly november óta jött össze, azóta nagyjából napi 100, az inkriminált nevet tartalmazó tanúsítvány születik. Ezeknek átlagosan 96,7 százaléka szolgált phishing célokat.

Hamis biztonságérzetet ad a HTTPS

És hogy mi a probléma a becsapós elnevezésen kívül ezzel a gyakorlattal? Az, hogy számos jelszóhalászatra létrehozott website ezeket az SSL tanúsítványokat és HTTPS konfigurációt használ. Amikor tehát a böngésző megnyitja a csaló oldalakat, a felhasználók döntő többségének nem tűnik fel a becsapás, azt hiszik, hogy a(z egyébként néha szintén problémákat okozó) valódi oldalra navigáltak.

Nem meglepő módon nem csak a PayPal érintett; a Bank of America, az Apple ID-k és a Google egyes szolgáltatásai is a csalók célkeresztjében vannak. Lynch elárulta, hogy több ezer további, ezekkel kapcsolatos tanúsítványt is felfedeztek. Mindez azt bizonyítja, hogy a HTTPS protokollt használó phishing site-ok jelentősége a korábbiakban gondoltakhoz képest jóval nagyobb.

Ami egyben azt is jelenti, hogy könnyebben átverhetők az internetezők. Amíg nem folyamodtak ehhez a taktikához a hamis, eredeti site-okat másoló weboldalak, addig viszonylag gyorsan be lehetett őket azonosítani és letiltani. Most se tart túl sokáig, általában pár nap egy-egy ilyen oldal élettartama, de ez bőven elegendő idő ahhoz, hogy károkat tudjanak okozni a jelszóhalászatban utazó támadók.

Mi a megoldás?

Egyértelmű előrelépést jelentene, ha a Let’s Encrypt bevezetne legalább néhány, alapvető biztonsági ellenőrzést, például a közismert márkaneveket tartalmazó SSL-tanúsítványok kiállításának elutasítását. Ugyanakkor az internetezők évek óta tartó "tréningezése" sem segít: hosszú ideje sulykolja minden releváns forrás a HTTPS használatának szükségességét és biztonságát. Az üzenet ugyan átment, de torzult; a felhasználók többsége abszolút biztonságban érzi magát, mihelyst böngészője HTTPS protokollt jelez az aktuálisan látogatott weboldalon.

Megkérdőjelezhető egyébként a webes adatforgalom en-bloc titkosításának szükségessége is. Ezzel ugyanis a malware-ek beazonosítása is nehezebbé válik; könnyebben tudják kikerülni a biztonsági eljárásokat, amivel végül nagyobb kárt okoznak a végfelhasználóknak és a vállalatoknak.

Biztonság

Van az a pénz... Kivették a kínai App Store-ból a WhatsAppot és Threadset

Peking szerint a Meta két mobil appja nemzetbiztonsági aggályokat vet fel.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.