Kim Dotcom a Donald Trump miatt veszélybe került netsemlegesség miatt állt elő évek óta dédelgetett tervével.

Győzött a netsemlegesség az USA-ban - szoros szavazással, de végül elfogadta az Egyesült Államok Szövetségi Kommunikációs Bizottsága azt a szabályozási módosítást, amely megtiltja az internetszolgáltatóknak az adatforgalom tartalmi alapú differenciálását, írtuk még 2015-ben. A Barack Obama elnöksége alatt nyélbe ütött reguláció azonban nemrég az aktuális amerikai elnök, Donald Trump miatt veszélybe került.

Mi az a netsemlegesség?

A két éve bevezetett szabályozás leglényegesebb eleme volt, hogy egyértelműen megtiltotta a szélessávú szolgáltatóknak a forgalom leállítását vagy lassítását, vagy hogy fizetség fejében egyes szolgáltatókat olyan előnyben részesítsenek, amelynek eredményeképpen azok szolgáltatásai másokénál gyorsabban juttathatnák el a fogyasztóhoz.

Tehát nem lehetett például speciális Facebook-csomagot kínálni, ahol a közösségi hálózat tartalmaihoz garantáltan gyorsan juthatnának hozzá az ügyfelek, miközben mondjuk minden más elérés esetében egy lényegesen lassabb letöltési sebességet ígérne a cég. Szintén ugyanezen döntés miatt nem tehette meg azt sem a szolgáltató, hogy az internetes telefonálást lehetővé tevő alkalmazásokat (például Viber) egyszerűen blokkolja – így igyekezvén megvédeni saját telefonos üzletágát.

A döntés nyomán három táborra szakadt az internetezői közösség. Olyan neves támogatókkal a háta mögött, mint a World Wide Web atyja, Sir Tim Barners-Lee, az egyik csoport örömmel fogadta a döntést. A szolgáltatók azonban az innováció végét látták a szabályozásban, míg a pragmatikusok szerint egyetlen csoport említhető igazi nyertesként, és ezek az ügyvédek, akiket a szolgáltatók megbíznak a témában zajló jogi viták kezelésével.

MegaNet

Az azóta eltelt nagyjából két év alatt látszólag lecsillapodtak a kedélyek. Ezt az állóvizet kavarta aztán fel a Donald Trump nevével fémjelzett amerikai vezetés, melynek hatására az amerikai Szövetségi Kommunikációs Bizottság (Federal Communications Commission, FCC) szerdán elkezdte feladni a netsemlegesség elvének védelmét. Ezzel pedig gyakorlatilag azonnal újra fellobbant a két éve már lejátszani látszódó vita.

Ezúttal azonban egy olyan szereplő is aktivizálta magát, aki az elmúlt években inkább igyekezett háttérbe húzódni. Kim Dotcom, a MegaUpload – törvénytelennek minősített és ezért bezáratott – letöltőoldal egykori tulajdonosa, a Mega nevű cloudalapú tárhelyszolgáltatás üzemeltetőcégének alapítója bejelentette: az Egyesült Államokban történtek csak megerősítették abban, hogy ideje elindítani a MegaNet névre keresztelt hálózatát. Az általa csak nemes egyszerűséggel „új internetnek” nevezett elképzelés Dotcom szerint kiválthatja a jelenlegi infrastruktúrát.

Elgondolása alapján a MegaNetet az idejük java részét készenléti állapotban töltő több száz milliónyi mobil eszközre alapozná, jelenlegi formájához képest még jobban elosztottá téve a globális hálózatot. Alapjaitól kezdve reformálná meg az emberek internetről alkotott világképét, derül ki a férfi tömör ismertetőjéből. Eszerint nem IP-alapú rendszerben gondolkodik, de ennél sokkal többet egyelőre nem volt hajlandó közölni.

Az viszont biztos, hogy bár az amerikai események tükrében hirtelen jött ötletnek tűnik a MegaNet, már jó ideje érlelődik a terv Dotcom fejében. Még 2015-ben tweetelt először egy új hálózat létrehozásának lehetőségéről; az azóta eltelt időben bizonyára volt ideje finomítani eredeti elképzelésén, mely szerint a rendszer áthatolhatatlan lenne a vállalatok és kormányzati szervezetek ellenőrzési, cenzúrázási kísérleteivel szemben.

Ez a törekvés egyébként könnyen megérhető, ha ismerjük Dotcom elmúlt évtizedes történetét. A MegaUpload bezáratását követően komoly jogi vitája akadt a hatóságokkal; a jelenleg Új-Zélandban élő férfi évek óta folyamatosan harcol azért, hogy elkerülje az USA-ba történő kiadatását. Emellett idén augusztusban elutasították fellebbezését is, mellyel a MegaUpload-nyomozás kapcsán lefoglalt személyes vagyonának jelentős részét – mintegy 67 millió dollárt – akart visszaszerezni.

Netsemlegesség – mi a helyzet nálunk?

A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) idén nyáron, első ízben adta ki a hálózatsemlegességről szóló jelentését. Ez alapján a hazai szolgáltatók körülbelül négyesre vizsgáztak, köszönhetően annak a 2015-ös EU-s rendeletnek, amellyel minden tagállamban igyekeznek biztosítani, hogy ne lehessen kivételezni az internetes szolgáltatások nyújtásakor. A netsemlegességet biztosító anyag a tavalyi életbe lépését megelőzően igen szigorú szabályozási iránymutatást kapott.

A hálózatsemlegességről szóló éves jelentés a 2016. április 30. és 2017. április 30. közötti időszakra vonatkozik. A vizsgált egy év során összesen három esetben indított eljárást a felügyeleti szerv, ami nem tűnik kimagaslóan soknak.

A jelentés kiemeli: az uniós TSM-rendelet életbe lépése mérföldkőnek bizonyult, mert egyrészről összehangolt szabályozást eredményezett, másrészről kiszámítható és sok tekintetben egységes közeget teremtett mind a szolgáltatók, mind a felhasználók számára. A frissített jogi környezetben az NMHH hatékonyan tudja nyomon követni és ellenőrizni a hálózatsemlegesség előírásainak érvényesülését, és erre a felhatalmazást épp az EU-s rendelet adja azzal, hogy előírásai betartatását a nemzeti hatóságok feladatkörébe utalta - áll az NMHH témában kiadott közleményében.

Piaci hírek

MI-vel védenék a britek az internetre szabadított óvodásokat

Az illetékes hatóság felmérése szerint egyre több kisgyerek jelenik meg a világhálón, akiknek a szülei is egyre nagyobb szabadságot engednek a digitális térben.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.