Az orosz IT-biztonsági cég szerint a rendszer inkompatibilis a külső antivírus programokkal, ezért az uniós szabályozóhoz fordult.

Trösztellenes panasszal fordult a Kaspersky az Európai Unióhoz. A Microsoftot vádoló vállalat azt állítja, hogy Redmond legújabb asztali operációs rendszere nem (eléggé) támogatja a külső fejlesztőktől származó antivírus megoldásokat. Az IT-biztonsági cég az uniós szabályozó testülethez, az Európai Bizottsághoz – és biztos, ami biztos, az illetékes német hatósághoz (German Federal Cartel Office) – fordult, hogy bepanaszolja a Microsoftot.

A vállalat igen jól időzített, hiszen alig egy héttel azután lépett, hogy az EU belengetett egy 9 milliárd dolláros büntetést a Google-nek, azzal vádolva az amerikai vállalatot, hogy versenyellenes tevékenységet folytat. Beadványukban arra az igen meredek állításra hivatkoznak, amivel egy franciaországi ügyfelük szembesült a Microsoft egyik képviselőjével való diskurzus során.

Megkérdőjelezhető módszerek?

Utóbbi szerint „a Windows 10 inkompatibilis külső fejlesztésű antivírus alkalmazásokkal. Kár, hogy a Kaspersky Lab termékeire költötte a pénzét, de nem telepítheti újra anélkül, hogy ne kockáztatná új hibák felbukkanását”. A beadványban olvasható, hogy szintén a Microsoft egyik embere nyilatkozott úgy: „ha Windows 8-at használna, akkor semmilyen antivírus szoftverért nem kellene fizetnie”. Az antivírusgyártó alapítója, Eugene Kaspersky szerint több mint százmillió felhasználó érdekeit védik, azokét, akik termékeiket választották.

Ő azt álltja, hogy tisztán látható, sőt bizonyítható: a Microsoft asztali számítógépes rendszerek körében elért piacvezető helyével visszaélve saját – Kaspersky szóhasználatával: gyenge – biztonsági szoftverét, a Windows Defendert igyekszik előtérbe helyezni, a felhasználók által korábban választott biztonsági megoldások kárára. Szerinte ezek a módszerek minimum megkérdőjelezhetők, ezért hívják fel rá a versenyellenes szervezetek figyelmét.

A beadvány tehát elsősorban a Microsoft saját, alapszintű védelmet nyújtó Windows Defender alkalmazását érinti, ami a Kaspersky szerint nem kapcsolható ki teljes mértékben. Az orosz IT-biztonsági vállalat azt is állítja, hogy bizonyos esetekben a Windows a Defender előtérbe helyezése érdekében kikapcsolja a fejlesztő antivírus megoldását, vagy legalábbis biztonsági figyelmeztetéssel tájékoztatja a felhasználót a telepítéssel kapcsolatos kockázatokról.

Megy az egymásra mutogatás

A Kaspersky érvelése szerint a Windows Defendert a fizetős antivírus szoftverek versenyképes alternatívájaként árulja a Microsoft. Úgy véli, hogy ezzel az egyéb megoldások fejlett funkcióinak jelentőségét kisebbíti Redmond, ami pedig a felhasználók számára komoly veszélyhelyzetet jelent. Állítja mindezt az a vállalat, aminek nemrég azért kellett védekeznie, mert a vádak szerint termékeit az orosz kormányzat amerikai tisztviselők megfigyelésére használta.

És nem ez az első olyan alkalom, amikor „kabátlopási ügybe” keveredtek az oroszok. Két éve például arról számoltunk be, hogy a nevük elhallgatását kérő informátorok állították: a Kaspersky megbuherált állományokat írt a rivális programok félrevezetésére. Az illegalitás határán billegő akció célja – az informátorok szerint – az volt, hogy a konkurencia pozícióit rombolják le a folyamatosan érkező fals pozitív riasztásokkal.

Piaci hírek

MI-vel védenék a britek az internetre szabadított óvodásokat

Az illetékes hatóság felmérése szerint egyre több kisgyerek jelenik meg a világhálón, akiknek a szülei is egyre nagyobb szabadságot engednek a digitális térben.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.