Az amerikai kutatócég tíz jóslatot tett azokkal a változásokkal, trendekkel kapcsolatban, amelyeket az elkövetkező években tapasztalhatunk meg az informatikai biztonság területén.

Biometrikus azonosítás, kognitív algoritmusok, szolgáltatásként vett analitika. Ez csak egy pár kiragadott példa az IDC friss előrejelzéséből, amelyben az IT-s biztonsági termékek és szolgáltatások szegmensében bekövetkező legfontosabb változásokat gyűjtötték egy csokorba. Ugyan a nyitásként említett témák mindegyikére lehet már ma is működő példákat hozni, de a lényeg most azon van, hogy ezek mikorra fogják dominálni a szektort. Talán nem csodálkozik senki azon, hogy a válasz: nagyon hamar.

Ahol digitalizáció van, ott védelemre is szükség van

Spamdömping, bitcointól bevadult zsaroló vírusok, könnyedén lopható kocsik, bankautomatákat fosztogató trójai. Beszédes, hogy ezekkel a témákkal csupán az elmúlt néhány hét alatt foglalkoztunk lapunk hasábjain, és messze nem fedik le a biztonsági rovat teljes termését. Való igaz, a digitális eszközök, hálózatok védelme a mobil eszközök, alkalmazások elterjedésével, az okos városok, önvezető autók és társaik megjelenésével a korábbinál is nagyobb jelentőséggel bír.

Az IDC szakértőinek tíz tételből álló "kinyilatkoztatása" jól mutatja, milyen erős változásokat hozhat az informatikai biztonságban az elkövetkező néhány év.

  1. Már idén év végére elérheti az 50 százalékot az aránya azoknak a nagyvállalatoknak, ahol szolgáltatásként igénybe vett analitikai megoldásokkal igyekeznek támogatni a biztonságért felelős munkatársakat. Akik így a tengernyi rendelkezésre álló információ és esemény között könyebben tudják megtalálni a kritikus, veszélyt jelentő elemeket. 
     
  2. 2018-re ugyanezen vállalati kör 70 százalékánál a saját kibervédelmi rendszereiket kognitív, mesterséges intelligenciára épülő technológiákkal erősítik meg, ezzel támogatva az emberi munkatársak védelmi képességeit.
     
  3. Az elkövetkező két évben a fejlett országok felhasználóinak 80 százaléka fog lemondani valamilyen szolgáltatásról amiatt, mert személyes adatai adatszivárgás, vagy adatlopás miatt illetéktelenek kezébe kerültek.
     
  4. 2019-re a dolgok internetében (Internet of Things) érdekelt szállítók több mint háromnegyede képes lesz annyira felvértezni saját megoldását, hogy a biztonsági és adatvédelmi aggályok már ne jelentsenek gátat egy-egy üzletkötésnél. 
     
  5. Szintén 2019-re érhetjük el azt a szintet, amikor az Egyesült Államok és Európa összes jelentős multinacionális vállalatának bő kétharmada már elmondhatja magáról, hogy kénytelen volt legalább egy komoly kibertámadással megbirkózni története során.
     
  6. Három év múlva már az átjárók (gateway) biztonsági funkciói is jellemzően a cloud szolgáltatáscsomagok részévé válnak, hogy ezzel is a felhő alapú megoldások felé tereljék az informatikai vezetőket.
     
  7. 2020-ban az Egyesült Államok háztartásainak szűk harmadában lesz legalább egy internetre csatlakoztatott biztonsági monitorozó rendszer, vagy szenzor.
     
  8. Szintén három-négy éven belül jön el a pillanat, amikor a világ nagyvállalatainak 80 százalékánál működik majd a kibertámadások elleni hatékony és gyors fellépést segítő incidens-előrejelző rendszer.
     
  9. Ugyanekkorra a nagyvállalatok negyednél az informatikai rendszerek védelmét már kizárólag cloudos, hosztolt és szoftverszolgáltatásként igénybe vett biztonsági megoldásokkal oldják meg. 
     
  10. 2021-ben az online tranzakciók felét nem jelszavakkal, egyéb kódokkal, hanem biometrikus azonosítással bonyolítják le. Addigra a felhasználók hozzállása, a technológiai infrastruktúra fejlődése és a telepítés költségei is olyan szintre ér, ami egyaránt segíti a megoldás elterjedését.
Biztonság

Minden tizedik embernek mennie kell a Teslától

Hamarosan több mint tizennégyezer embernek kell új állás után néznie világszerte.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.