Koncertek, sportesemények, természeti katasztrófák: a repülő eszközök az általuk biztosított kommunikációs csatorna révén lehetnek a jobb élmény vagy akár a túlélés zálogai.

Habár a városokban nem jellemző probléma a szabadtéri térerő gyengesége vagy hiánya, azért mindenki került már olyan helyzetbe, ahol vadászni kellett azokat a pontokat, ahonnan még épp ment a kommunikáció. Ezeken a vakfoltokat iktatná ki – ideiglenesen – az amerikai Sprint egy érdekes kezdeményezéssel.

Varázsdoboz a levegőben

A mobilszolgáltató bejelentette, hogy Magic Box jelerősítő technológiáját a héten sikerrel alkalmazták egy drónon, amivel rövid ideig 10 négyzetmérföldes (26 négyzetkilométeres) terület felett sikerült biztosítani a szolgáltatást. Texas-ban, Dallastól körülbelül 50 kilométerre tesztelte a fejlesztést a Sprint, mini adótornyának könnyített változatát ültetve egy, a CyPhy Works gyártotta drónra.

Egészen friss megoldásról van szó: a Magic Box idén mutatkozott be. A nagyjából cipősdoboz méretű eszközt házak tetejére rögzíthetően készítette a vállalat abból a célból, hogy annak alkalmazásával jobbá válhasson a beltéri 4G LTE lefedettség a Sprint által használt 2,5 GHz-es spektrumban. Más jelerősítőkkel ellentétben a Magic Box nem igényel szélessávú kapcsolatot, ehelyett egy, a legközelebb levő Sprint mobiladótornyot éri el egy dedikált mobilcsatornán keresztül.

Ezt az elképzelést gondolta tovább az amerikai szolgáltató. Drónra ültetve a Magic Boxot nem csak a ritkán lakott területeken való – rövid ideig tartó – lefedettség növelhető meg, hanem azokon a helyszíneken is jobbá tehető a kommunikáció, ahol éppen szükség van több térerőre. Koncerteken vagy sporteseményeken jelentősen javítható ezzel a felhasználói élmény. Ilyen helyzetekben, ahol sok ember gyűlik össze viszonylag kis helyen, jellemzően probléma szokott adódni a mobilkommunikációval.

De természeti katasztrófák sújtotta területeken is hasznát lehet venni. Például egy hurrikán vagy egy földrengés pusztítását követően, abban az esetben, ha a telepített adótornyok egy része megsérült vagy megsemmisült, jó szolgálatot tehet a repülő Magic Box a túlélők utáni kutatást segítve.

Gyorsabban többet

Günther Ottendorfer, a Sprint műszaki vezetője szerint az erre a célra alkalmazott eszközökkel szemben gyorsabb telepíthetőséget ígér a technológia. A mobilszolgáltatók hasonló szituációkban jellemzően kerekeken mozgatható megoldásokat használnak ideiglenes térerőnövelésre, ám ezek rossz, súlyosan sérült infrastruktúra – hiányzó vagy tönkrement utak, elakadt autókkal zsúfolt autópályák stb. – esetén sokkal lassabban tudják helyreállítani a szolgáltatást.

A repülő mobiltorony ráadásul nagyobb terület lefedettségét teszi lehetővé a földön mozgatható alternatívákkal szemben. Ideális esetben 120 méter magasan lebeghet a drón a célpont terület fölött, így a felszín jóval nagyobb részére „lát rá”, mint a földre telepített kommunikációs központok.

Előnyeit azonban egyelőre csupán kísérletek közben tudja próbára tenni a Sprint. Ottendorfer elmondása szerint további fejlesztésekre van szükség, első sorban a tömeg csökkentése terén. A műszaki igazgató ugyanakkor bizakodó, szerinte a Magic Box a tervek szerint a jövő év során valamikor már szolgálatba is állhat.

Hurrikánok után ideális

Nem a Sprint az egyetlen mobilszolgáltató, amely drónokkal kísérletezik. A globális klímaváltozásokkal járó megnövekedett számú extrém környezeti problémák – a közép-amerikai térségben elsősorban a hurrikánok – gyorsan bevethető tartalékmegoldások alkalmazására késztették az amerikai szolgáltatókat.

Ennek egyik kiemelkedő példájára nemrég került sor. A piac négy nagy szereplője együttes erővel alkalmazott ember nélküli repülő eszközöket a Harvey hurrikán Texas és Louisiana partmenti szakaszait ért pusztítását követően. Ekkor azonban a drónok még csak a saját és az állami infrastruktúrában bekövetkezett károk felmérését végezték el - repülő adótorony bevetésével a Sprint próbálkozott először. A mobilszolgáltatók között; a Facebook ugyanis egy ideje már kísérletezik valami hasonlóval.

Mobilitás

A testkamerák felvételei alapján készítene rendőrségi jelentéseket az MI

Pontosabban a Draft One nevű MI-alkalmazás fejlesztője, aki szerint jó ötlet rábízni az ilyesmit a totál megbízhatatlan mesterséges intelligenciára.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.