Egy japán vegyesvállalat jövőre kezdi meg működését a Rotterdam melletti Moerdijk kikötőjében, ahol válogatás nélkül fogadja majd a kontinensről származó e-hulladékot.

A becslések 30 és 50 millió tonna közé teszik a világszerte keletkező elektronikai hulladék éves mennyiségét, ami évente 3-5 százalékkal növekszik. Ez annál inkább figyelemre méltó, hogy a konzumer elektronikai eszközök mérete folyamatosan csökken, köszönhetően például a hordhatószámítógépek terjedésének vagy az adattárolási technológia fejlődésének. Így a kiselejtezett eszközök darabszáma ennél is gyorsabb ütemben növekszik, az újrahasznosítható anyagok kinyerése pedig egyre több időt vesz igénybe és egyre költségesebb.

Szeretettel várják az európai szemetet

A Mitsubishi Materials több mint 30 millió eurós beruházással indítja be hollandiai újrahasznosító üzemét, amely egész Európából gyakorlatilag válogatás nélkül fogadja majd az e-hulladékot – ennek korlátait nyilván csak a létesítmény földrajzi elhelyezkedése jelenti, mivel az üzem a kontinens legforgalmasabb kikötője, Rotterdam mellett épül fel a Moerdijk nevű kikötővárosban.  A mintákat innen repülővel küldenék a Mitsubishi Materials Japánban működő egységeihez, a hulladékot pedig később hajóval szállítanák ugyanoda.
 


Bár a környezettudatos terméktervezésre az eszközgyártók egyre nagyobb hangsúlyt helyeznek, elsősorban a környezetre ártalmas anyagok felhasználásának leszorításával, ez csak bizonyos fokig kivitelezhető, úgyhogy a szemétre került elektronikai cikkk újrahasznosítása továbbra is nagy jelentőséggel bír. Ez általában a saját gyártmányok újrahasznosításában érvényesül, amiből a társaságok esetenként anyagilag is profitálnak.

A fenntartható működésre az a fajta szabályozás ösztönzi a technológiai vállalatokat, amely a termékek teljes életciklusa során felelőssé teszi őket bizonyos anyagok megfelelő begyűjtéséért és tárolásáért, másrészt a környezettudatos fogyasztók és a PR verseny is a társadalmi felelősségvállalásra szorítják őket. A Mitsubishi Materials kezdeményezésének különlegessége most abban áll, hogy a vállalat a korábbiakkal ellentétben nem csak saját "ökológiai lábnyomát" takarítgatja.

Hasonló példák korábban is akadtak, ilyen például a HP afrikai e-hulladék gyűjtő programja, az IBM szerepvállalaásai különböző amerikai újrahasznosítási kezdeményezésekben, vagy a Sprint távközlési szolgáltató pár évvel ezelőtti akciója, amely azonban csak a mobiltelefonokra szorítkozott. A japánok szerint ők lesznek az elsők, akik tényleg nagyszabású kísérletet tesznek az elektronikai hulladék újrahasznosítására, függetlenül annak forrásától, csupán a földrajzi Európa határaihoz igazodva.

Ez szó szerint aranybánya lesz

A Sheffieldi Egyetem egyik cikke szerint az e-hulladéknak összesen 14 féle jól azonosítható forrása létezik, mint például az LCD/LED notebookok és tabletek, az LCD/LED tévék és monitorok, a CRT kijelzők vagy a mobiltelefonok. A kutatók szerint az egyes forrásokra jellemző anyagok alapján kiszámítható, hogy az adott szegmensben milyen gazdasági potenciált hordoz az újrahasznosítás.

A legértékesebb nyersanyag nem meglepő módon az arany, ami jelenleg valamivel több mint felét adja az elektronikai hulladék újrahasznosításából származó bevételeknek. Ezután következik a réz (13,9 százalék), a palládium (9,5 százalék), bizonos műanyagok (9,2 százalék) és az ezüst (3,6 százalék). Talán kevesen gondolnák, de a platina a maga 1,7 százalékával mindössze a kilencedik ebben a rangsorban.

Az egyetem kutatói a Mitsubishi Materials beruházásában annak az iparági paradigmaváltásnak a bizonyítékát látják, amely az erőforrások hatékonyabb felhasználásához vezet a kormányzati nyomás és a piaci elvárások hatására. A japán anyacég MM Metal Recycling nevű leányvállalata a tervek szerint már 2017-ben megkezdi működését, legelőször 30 ezer négyzetméteres területen 50 alkalamzottal.

A MM Metal Recycling 10 százalékos kisebbségi tulajdonosa az ugyancsak japán Hanwa, amely egyebek mellett akkumulátorgyártóknak szállít fémeket. A Mitsubishi Materials a beruházással párhuzamosan 110 ezer amerikai tonnával (hozzávetőleg 100 ezer tonnával) a bővítette hazai feldolgozó kapacitását.

Konzumer tech

Van az a pénz... Kivették a kínai App Store-ból a WhatsAppot és Threadset

Peking szerint a Meta két mobil appja nemzetbiztonsági aggályokat vet fel.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.